:::ADAYLAR KAÇA AYRILIYOR?:::
Bu yazıyı okuyan herkes kendince 3-5 belki de 7 kategoriye ayırabilir. Şimdi gelin eksiklerimizle fazlamızla bu aday statülerini kaleme alalım.

1) ANKARA’ DAN BAĞLANTILILAR= Halk tarafından benimsenmese dahi Genel Merkezde 2-3 güçlü ekiple vekil olabilir. Güçlüdür ama bölgesi ile kopukluğu hep devam eder.

2) İŞADAMI REFERANSI OLANLAR= Zamanında kolaylık sağlanmış, gözüne gönlüne girmiş bu aday tipleri yukarıyla bağlantılı ise Ankara’ ya ismini duyurabilir. Seçilmesi için mutlak halk nezdinde tanınma oranı yüksek olmalı.

3) SİYASİ GEÇMİŞİ OLANLAR= Bunlar en zor kategoridir. Siyasi geçmişteki saygınlıklarından ötürü fazla ezdirmezler kendilerini. Yerel partili ve gönlüne girdiği hatırlı sayıda vatandaş uzun süre destekçisi olur. Belki siyasi kaybeder ama kişilikleri, sevilmeleri hep devam eder.

4) KİŞİSEL DONANIMI OLANLAR= Kendini geliştirmiş, mesleki ahlakı, çevreye karşı güvenilirliliği, oy verdiği partinin davasını yaşayan ama partisel olarak ticari veya siyasi rantabıl olaylara girmemiş tertemiz kişiler. Şansları ise deve kuşunun uçması kadar zordur. Çünkü siyaset kuzuyla gözüküp tilkiyle plan yapıp kurt ile avlananların piyasasıdır.

5) MADDİ GÜCÜ OLANLAR= Maddi gücünden başka bir şeyi yoktur. Ya aileden gelen varlıklarla yada kısa yoldan elde edilmiş tersiz kazançtan dolayı mikrofonu eline almak isterler. Kimi espri kimi hitap gücünü yükseltir. Çevresinde genelde öğle yemeği yeyip akşama kadar alkış yapanlarla doludur. Bu tip adaylar Ankara’ ya baskıcı rol oynar yerelde ise sağlam göz boyarlar. Hatta kimi masum vatandaşlar bu boyayı gerçek renk zanneder ve “Kesin Geliyor” der ama onlar saman alevidir. (Parasının hatırına) makam verilir fakat beklediğinin çok altında bir makam.

6) SENARİST OLANLAR: Bunlara genelde sinir bozar ama bir çok kişi için gülünç noktasıdır. Bu zatlar TBMM’ deki çaycıdan Cumhurbaşkanına kadar tanışmıştır. Herkes onu bilir en büyük sözleri onlar alır, hatta vekillikleri kesindir. Bir çoğunu Ankara’ dan “sen aday ol” emri almıştır. Fotoğrafları bile diğer adaydan daha büyük, oyun istidadı yüksek, yürüyüşlerinde dahi ayrı bir hava olan kişilerdir. Bunların hareketleri ve laf cambazlıkları tokatçıları anımsatsa da para yerine genelde makamsal cambazlıklara yönelirler. İnsanlığa zararsızdırlar bazı konuları aşan kişileri güldürebildiği gibi akıllı aile bağı olanlar gizliden gizliye bu yakınının girdiği durumdan ötürü üzülürler.
Yani deve olsalar uçarlar, kuş olsalar koşarlar! %99 u aday dahi olamazlar ama onlar hep son gün, gece hatta son dakika telefonuyla seçilebilir yerden alındığını iddia ederler ve inanırlar. Bunlarda kendi içinde ikiye ayrılır haddini bilip adayla çalışırlar, haddini bilmeyende aday adayı olduğu partinin zıttına çalışırlar.
Şimdi çevrenizde eminim 1.ci kategori de vardır 6.cı kategorideki de… Değerli seçmenler sizin zekanız ve vicdanınız bu kategorideki seçeceğiniz bölümle de alakalıdır. Ona göre davranın.
Esen Kalın
IŞIK ŞENER/BÜYÜKŞEHİR GAZETESİ