2021′ in Beslenme Trendi

İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Diyetisyeni Eray Albayrak:
2021 YILININ BESLENME TRENDİ: “FONKSİYONEL BESLENME”
2020 yılı, hepimiz için oldukça zordu ve beraberinde büyük değişimler getiren bir yıldı. Günlük alışkanlıklarımız ve davranışlarımız 2020 yılı ile birlikte önemli ölçüde değişti.
Pek çok insan, beslenme alışkanlıkları dâhil olmak üzere, sağlıklarına; iyilik hallerine yeniden odaklanmaya başladı ve bununla beraber önceliklerini de değiştirdi… Tüm bu değişimler, 2021 yılında meyve vermeye başladı. Sağlıklı besin arayışı ve sağlıklı beslenmeye olan ilgi evlerimizin mutfaklarında, çarşı-pazarda, besin endüstrisinde, toplu beslenme sistemlerinde daha fazla yer edinir oldu.

İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Diyetisyeni Eray Albayrak, fonksiyonel beslenme daha fazla ilgi odağı olmaya başlayan önemli bir beslenme trendi olduğunu ifade ediyor…
Covid 19’un sağlığın önemini hatırlattı
Hipokrat’ın bir zamanlar söylediği gibi: “Besinler ilacınız; ilacınız besinler olsun.’’ 2020 itibariyle bizi hem fiziksel, hem de zihinsel olarak besleyen besinlere ağırlık vermemiz gerektiğini öğrenmiş olduk. COVID-19 ile tanışmamızla beraber, insanlarda meydana gelen fiziksel ve mental yönden yaşanılan problemler, sağlıklı besin arayışını arttırdı.
Yiyecekler ve içecekler, sadece açlık krizlerini bastırmaz, aynı zamanda insan vücudunun her bir hücresine yeterli enerji sağlayarak, onu hastalıklara karşı dirençli hale getirir. Yiyecek ve içeceğin geleceği, besin takviyelerine olan ilginin artmasıyla bu pazarda yaşanan gelişmelerle daha farklı bir açıdan değerlendirilir oldu. COVID-19, sağlığın bize ne kadar önemli olduğunu hatırlattı. Bu durum insanları besin takviyelerinde mucize aramaya iter oldu. Yapılan pazar araştırmasına göre, insanların yüzde 50’den fazlası 2020’de bağışıklık sistemini desteklemek için daha fazla takviye aldığını bildirdi. Virüsler, bakteriler, mantarlar var, hep vardı. 2021 yılı itibariyle sağlık problemine neden olan koşulları önlemeye çalışmak yerine, birçok tüketici, güçlendirilmiş bir bağışıklık sistemi ile birlikte hastalıklar ve hastalık yapıcı etkenlerden korunmaya çalışmaya devam edecek gibi görünüyor. Buna odaklanacağımız bir yıl 2021. Bu odaklanmaya yanıt olarak, besin endüstrisi; çinko, selenyum, C vitamini ve D vitamini gibi bağışıklık fonksiyonunu ve genel sağlığı destekleyebilecek ek besin öğeleri içeren ürünler oluşturmaya devam edecektir.
Tüm bunlara ek olarak, alternatif ilaçların 2021 yılındaki satışlarında artış devam edecek gibi görünüyor. Mürver, ekinezya, astragalus, zerdeçal ve zencefil; bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olup olmadığına dair, yapılan bilimsel çalışmalarda en çok tartışılan ve tüketici tarafından en fazla tercih edilen bitkisel takviyelerden bazıları…

Covid 19’u önleyecek kanıtlanmış bir besin takviyesi yok
2021 yılında amaca yönelik beslenme daha net şekilleniyor. Bu şekillenmeye örnek verecek olursam; kalp sağlığını desteklemek için zeytinyağı, bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamini veya sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemek için kombucha (probiyotikler) tüketimini örnekler arasında sayabilirim. Tüm bu ürünler sağlık ve zindelik yaratmanın savunulması konusunda besin endüstrisinde ses getirecek olsa da, bunların arkasındaki araştırmalar ne yazık ki eksik. Özellikle COVID-19 ile ilişkilendirilmesi konusunda. Bugüne kadar, COVID-19 gibi bir hastalığı önleyecek veya iyileştirecek kanıtlanmış besin, şifalı bitki veya besin takviyesi bulunmamaktadır. 2020 sonrası ve 2021 yılı ile birlikte dürüstlük ve şeffaflığa artan tüketici ilgisi göz önüne alındığında, besin endüstrisinin mesajlarına dikkat etmesi ve bilim tarafından desteklenmeyen sağlık iddialarında bulunmaktan kaçınması gerekecektir.