TMO iskenderun Şube Müdürü Suat Ünlü, Şube Müdür Yardımcıları Yunus SERTOĞULLARINDAN ve Sinan YAN ev sahipliğinde, Kırıkhan ve Hassa Belediye Belediye başkanları ziraat odası başkanları Ticaret oda başkanları fırıncılar oda başkanları katılımı yapılan toplantıda yerel ve dünya gıda piyasaları konuları konuşuldu.
Dünyada yükselen gıda fiyatları ile verilen mücadelede Tmo’nun önemi ve üstlendiği misyon dile getirilerek hububat alim döneminde çiftçimizden Dünya piyasa piyasa fiyatları üzerinden alım yapıldığı için mevcut durumda ise gıda fiyatlarının kontrol altına alınması amacı ile stokların tüketici lehine satışa verildiği ifade edildi.
Ayrıca TMO’ nun yapmış olduğu ithalat ile ilgili olarak su bilgilere yer verildi.Buğday fiyatları bir önceki seneye göre %22 , arpafiyatları ise %24 arttırılarak 4 Mayıs’ta açiklanmistir.Bu tarihte yurt dışı ekmeklik buğday fiyatı 213$ton iken biz 235$ton yani 22 dolar daha fazla,yurt dışı arpa fiyatı 160$ton iken biz 182$ton yani 22 dolar daha fazla açıklanmıştır.
Mısır alim fiyatı ise bir önceki seneye göre %15 arttırılarak 29 Temmuzda aciklanmistir.Bu tarihte yurt dışı Mısır fiyati162$ ton iken biz TMO olarak 192$ ton yani 30 dolar daha fazla açıklanmıştır.
Diğer yandan TMO’nun alim fiyatlarını açıkladığı tarihten bugüne kadar yurt dışı fiyatları pandemide etkisi ile dolar bazında buğdayda yıllık %35, arpada %38, mısırda %50 , celtik/pirincte menseine gore %5-20 artiş gostermistir.
TMO alim fiyatlari ile yurydisi alim fiyatlari arasinda bir kiyaslama yapilacak ise bu kiyaslama ayni tarihler baz alinarak yapilmalidir.TMO’nun 10 ay önce açıkladıgi fiyatlar ile bugunun fiyatlarini kiyaslama dogru bir kiyaslama olmamaktadir