ABDÜLKERİM GÜVEN KİMDİR?

20.10.1974 Doğumlu olan Av. Abdülkerim GÜVEN;
İlkokulu İskenderun Kurtuluş İlkokulunda, Orta Öğrenimini İskenderun İmam Hatip Lisesini 1.cilikle bitimiş Yüksek Öğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini üstün dereceyle tamamlamıştır. 2007 yılında Türk Patent Enstitüsünün düzenlediği sınavı kazanarak Marka vekili olmaya hak kazanan Av. Abdülkerim Güven 1999 yılından bu yana İskenderun’ da serbest avukatlık yapmaktadır.
Ak Parti Gençlik Kolları Kurucu Başkanı olarak aktif siyasi hayatına başlayan Güven, bir sonraki dönemde Ak Parti İlçe Yönetimine seçilmiş ve Teşkilatlardan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcılığı ve ardından Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.
2007 Genel Seçimlerinde Ak Parti Milletvekili Aday Adayı ve 2011 Genel Seçimlerinde Ak Parti Hatay 9. Sıra Milletvekili Adayı ve 2018 Genel Seçimlerinde Ak Parti Hatay 6. Sıra Milletvekili Adayı da olan Güven, 2010 yılında Ak Parti Genel Merkezinin Türkiye genelinde düzenlediği Siyaset Akademisi’nde İskenderun Bölge birincisi olmuş ve başarı plaketini bizzat Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan almıştır.
Ankara’da bulunduğu dönemlerde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Bülteninde editörlük ve yazarlık yapmış olup, 1997 yılında Hukuki Araştırmalar dergisi yayın kurulunda bulunmuş olup hukuki konularda makaleler yazmıştır.
Ankara’ da Yüksek öğrenimi sırasında İskenderunlular Kültür Ve Dayanışma Derneği kurucuları arasında yer almış olup İskenderun İlim Yayma Cemiyeti Kurucusu üyesi Cihannüma Platformu Hatay Kurucularındandır. 2016 yılından beri ise İskenderun Cezaevleri İzleme Kurulu Başkanı olan Abdülkerim Güven 2018 Yılı Genel Seçimlerinde Milletvekilliği Adaylığı için bu görevinden ayrılmıştır.
Avukat Abdülkerim Güven Evli ve 3 çocuk babası olup orta derecede Arapça ve İngilizce bilmektedir.