23 Eylül 2020 Çarsamba
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
4 Kasım 10:55
Yorum Yok
1503
Albayrak: “Kamu’da Kıyafet Özgürlüğü Olmaz”

Albayrak: “Kamu’da Kıyafet Özgürlüğü Olmaz”

Bazı AKP’li kadın milletvekillerinin TBMM’ye türbanla girmelerini değerlendiren İşçi Partisi İskenderun İlçe Sekreteri Mehmet Albayrak; “Kamu kurumlarında giyim kuşam özgürlüğü olmaz. TBMM’nde hiç olmaz! Kamu kurumlarında “Allah’ın emridir” diyerek veya “tercih özgürlüğümdür” gerekçesiyle istediğiniz giyim kuşamla görev yapılamaz. Yalnız Türkiye’de değil, bütün dünyada böyledir” dedi.

Allah’ın emrinin kanun kaynağı olamayacağının altını ısrarla çizen Albayrak; “Kanunlar, tüzükler ve yönetmelikler, “Allahın emrine” göre yapılamaz. Kimse, Meclisteki giyimini “Allahın emri”ne göre veya bireysel özgürlük gerekçesiyle seçmeye kalkamaz. Her dinin başka Allah’ı var ve emirleri farklıdır. Kimi mezhepler kadının tek gözle baktığı bir örtüyü Allah’ın emri sayıyor. İş Allah’ın emrine bırakılırsa, dinler, mezhepler, inançlar, düşünce ve kanaatler arasında eşitlik kalmaz. Özgürlük de kalmaz. Nitekim kalmamaktadır. 7. yüzyıl toplumunun gereklerine göre konmuş kuralları bugün geçerli hale getiremezsiniz. Ancak din ticareti yaparsınız ve insanları Allah’la aldatırsınız” dedi.

Kadın cinselliğinin sunulmasının, yalnız göstererek değil, örterek de yapıldığını savunan Albayrak;“Türbanın verdiği mesaj, her zaman “Dikkat burada kadın var” mesajıdır. Teşhirci giyimle, türbanlının giyimi arasında hiçbir anlayış farkı yoktur. İkisi de kadının cinselliğine vurgu yapıyor. Hz. Muhammed’in koyduğu ve bugün de önemsenecek ölçüsü: ‘Kadınlar cinselliklerini sergilemesin, göze batırmasın’dır. Kadın ve erkek, insanda eşitlenir. Cinsiyet ayrımcılığı da ancak bu anlayışla ortadan kalkar. Cumhuriyetin getirdiği kültür budur. Cinselliğin öne çıkarılması kadını tüketilecek meta düzeyine düşürür” dedi.

Cumhuriyetin, kamu görevinde kadın giyimini çağdaş ölçülerle çözdüğünü hatırlatan Albayrak;“Cumhuriyet kadını, giyim ve kuşamıyla insandır, eşittir, kişiliklidir. Kadını çarşafın veya türbanın içine saklamak, onun bilincini ve ruhunu hapsetmektir.

Türbanla oy avcılığı büyük bir yanlıştır. Türbana boyun eğen MHP ve CHP yönetimi, milliyetçiliği de, Cumhuriyetçiliği de, kadının insanlığını da anlamamaktadır. Alanlarda “Mustafa Kemal’in Askeriyiz” deyip, oy hesabıyla TBMM’de türbana göz yumanları uyarıyoruz: Gaflet ve dalaletin son durağı malumdur! 

Türban, kadını Ortaçağın karanlık kuyularına atmaktır. Türban, Haçlı irticanın bayrağıdır! Kadını hor gören bu girişime kadın milletvekillerinin alet olması ayrıca çok üzücüdür. AKP’liler başta olmak üzere TBMM’deki tüm kadın vekillerimizi, Atatürk Cumhuriyeti’nin, çağdaş, özgür, başı dik Cumhuriyet kadını olarak bütün kadınlarımıza örnek olmaya çağırıyoruz. 

Atatürk’ün Meclisi Ortaçağ’ın simgesi türbanı kabul edemez! Türbanı kabul eden Meclis; – Aydınlanma ve laiklik düşmanı, – Çağdaş, özgür kadına düşman, – Kadının köleliğini savunan, – Mafya-tarikat sisteminin, Ortaçağın Meclisi olur! Artık bu Meclis Atatürk’ün Meclisi değildir! Buna izin verilemez!” dedi.

kamuda-kiyafet-ozgurlugu-olmaz

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Güven: Kaldığımız Yerden Devam

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av. Abdülkerim Güven bugün İskenderun 7. Olağan İlçe Kongresi için açıklamalarda bulundu. Güven; “Salgın sebebiyle ara vermek... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: