27 Kasım 2020 Cuma
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
4 Kasım 10:55
Yorum Yok
1566
Albayrak: “Kamu’da Kıyafet Özgürlüğü Olmaz”

Albayrak: “Kamu’da Kıyafet Özgürlüğü Olmaz”

Bazı AKP’li kadın milletvekillerinin TBMM’ye türbanla girmelerini değerlendiren İşçi Partisi İskenderun İlçe Sekreteri Mehmet Albayrak; “Kamu kurumlarında giyim kuşam özgürlüğü olmaz. TBMM’nde hiç olmaz! Kamu kurumlarında “Allah’ın emridir” diyerek veya “tercih özgürlüğümdür” gerekçesiyle istediğiniz giyim kuşamla görev yapılamaz. Yalnız Türkiye’de değil, bütün dünyada böyledir” dedi.

Allah’ın emrinin kanun kaynağı olamayacağının altını ısrarla çizen Albayrak; “Kanunlar, tüzükler ve yönetmelikler, “Allahın emrine” göre yapılamaz. Kimse, Meclisteki giyimini “Allahın emri”ne göre veya bireysel özgürlük gerekçesiyle seçmeye kalkamaz. Her dinin başka Allah’ı var ve emirleri farklıdır. Kimi mezhepler kadının tek gözle baktığı bir örtüyü Allah’ın emri sayıyor. İş Allah’ın emrine bırakılırsa, dinler, mezhepler, inançlar, düşünce ve kanaatler arasında eşitlik kalmaz. Özgürlük de kalmaz. Nitekim kalmamaktadır. 7. yüzyıl toplumunun gereklerine göre konmuş kuralları bugün geçerli hale getiremezsiniz. Ancak din ticareti yaparsınız ve insanları Allah’la aldatırsınız” dedi.

Kadın cinselliğinin sunulmasının, yalnız göstererek değil, örterek de yapıldığını savunan Albayrak;“Türbanın verdiği mesaj, her zaman “Dikkat burada kadın var” mesajıdır. Teşhirci giyimle, türbanlının giyimi arasında hiçbir anlayış farkı yoktur. İkisi de kadının cinselliğine vurgu yapıyor. Hz. Muhammed’in koyduğu ve bugün de önemsenecek ölçüsü: ‘Kadınlar cinselliklerini sergilemesin, göze batırmasın’dır. Kadın ve erkek, insanda eşitlenir. Cinsiyet ayrımcılığı da ancak bu anlayışla ortadan kalkar. Cumhuriyetin getirdiği kültür budur. Cinselliğin öne çıkarılması kadını tüketilecek meta düzeyine düşürür” dedi.

Cumhuriyetin, kamu görevinde kadın giyimini çağdaş ölçülerle çözdüğünü hatırlatan Albayrak;“Cumhuriyet kadını, giyim ve kuşamıyla insandır, eşittir, kişiliklidir. Kadını çarşafın veya türbanın içine saklamak, onun bilincini ve ruhunu hapsetmektir.

Türbanla oy avcılığı büyük bir yanlıştır. Türbana boyun eğen MHP ve CHP yönetimi, milliyetçiliği de, Cumhuriyetçiliği de, kadının insanlığını da anlamamaktadır. Alanlarda “Mustafa Kemal’in Askeriyiz” deyip, oy hesabıyla TBMM’de türbana göz yumanları uyarıyoruz: Gaflet ve dalaletin son durağı malumdur! 

Türban, kadını Ortaçağın karanlık kuyularına atmaktır. Türban, Haçlı irticanın bayrağıdır! Kadını hor gören bu girişime kadın milletvekillerinin alet olması ayrıca çok üzücüdür. AKP’liler başta olmak üzere TBMM’deki tüm kadın vekillerimizi, Atatürk Cumhuriyeti’nin, çağdaş, özgür, başı dik Cumhuriyet kadını olarak bütün kadınlarımıza örnek olmaya çağırıyoruz. 

Atatürk’ün Meclisi Ortaçağ’ın simgesi türbanı kabul edemez! Türbanı kabul eden Meclis; – Aydınlanma ve laiklik düşmanı, – Çağdaş, özgür kadına düşman, – Kadının köleliğini savunan, – Mafya-tarikat sisteminin, Ortaçağın Meclisi olur! Artık bu Meclis Atatürk’ün Meclisi değildir! Buna izin verilemez!” dedi.

kamuda-kiyafet-ozgurlugu-olmaz

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

Nevzat Güneş’ ten Özçelik-İş’e Ziyaret

Halkın Huzur ve Güvenliği Ortak Paydamız İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Özçelik İş Sendikası’nı ziyaret ederek yeni binayı gezdi, hayırlı olsun... Devamı..

HBB’den Fidan Dikimi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Arsuz’da fidan dikimi yaptı. Arsuz ilçesinde meydana gelen son yangınlar nedeniyle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla Belediye... Devamı..

Savaş’tan Yılmaz’ a Ziyaret

HATAY BŞB BAŞKANI LÜFTÜ SAVAŞ’TAN,   ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ’A ZİYARET  BAŞKAN YILMAZ; “ HATAY İÇİN, ANTAKYA İÇİN BİRLİK BERABERLİĞE   SİYASET ÜSTÜ... Devamı..

Başkan Güngör’den Açıklama

Hak iş Hatay il başkanı veÖzçelik iş İskenderun şube başkanı Mehmet Güngör açıklamalarda bulundu. Başkan Güngör; “Torba yasa teklifinde bulunan belirli iş... Devamı..

Kara Gün Dostu Abdülkerim Güven

AK Parti İskenderun ilçe başkanı Abdülkerim Güven yangından zarar gören bölge vatandaşlara destek çıktı. Başkan Güven yaptığı açıklamada; “AZGANLIK, SARISEKİ VE AKARCA’... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: