01 Aralık 2020 Salı
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
3 Ekim 11:09
Yorum Yok
941
Alevilik ve Laiklik

Alevilik ve Laiklik

Aleviler ve laiklik konulu yazımızı geçen haftaki protest anlaşma ve Alevilik konulu yazımızdan sonraya aldık çünkü laikleşme sürece protest anlaşma sürecinden sonra gelir.

 

Bu günkü batı toplumu laikleşme sürecinden önce protest anlaşma sürecini yaşamıştır.Geçen haftaki protest anlaşma ve Alevilik konulu yazımızda, alevi toplumunun protest anlaşma sürecini yaşamadan laikleşme sürecini incelemiştik. Bu gün laik ve seküler batı toplumunun bu sosyolojik değişim süreci uzun bir zaman dilimi içerisinde yapabilmiştir.
Protest anlaşma süreci derken sadece Protestan mezhebini kastetmiyorum felsefi manada bütün Hristiyan mezhepleri protest anlaşma sürecini yaşamıştır özellikle 18 ve 19.yy’larda batılı düşünürlerin kilise ve din adamlarına karşı başlatmış olduğu din dışı toplum projesi batı toplumlarındaki aydınlanma sürecinin temelini oluşturur .Kilisenin ve din adamlarının bu toplumsal değişime ayak uyduramayışları top yekûn batı toplumunun din dışı ve seküler bir yapıya savrulmalarına sebep olmuştur. Burada gecen yıl milliyet gazetesinde yayınlanan Avrupa birliği ülkelerindeki “Allaha inanıyor musunuz? “ anketinde %80’nin Allah’a inanmadıkları anket sonucunda ortaya çıkmıştır. Kilise ve din adamlarının bilimsel gelişmeler ve çağın getirdiği sorunlara çözüm üretemeyişleri veya Hristiyanlığın akıl ve bilim dışı bir eksene kaymış olması kiliseleri toplum dışına itmiştir.

 
Bugün ülkemizdeki laikleşme sürecine baktığımızda, devlet eliyle yukardan aşağı dayatmacı laik toplum oluşturma projesi karşılığını bulamamıştır. Gerek Sünni, gerekse alevi veya diğer inanç grupları geçmişten getirdikleri kadim inançlara bağlı kalmışlar ve kendilerini tarif ederken de bu inanç değerleriyle tanımlamışlardır.

 
Burada konumuzla alakalı olarak alevi toplumunun laikleşme süreci ve Aleviliğin laikliğin teminatı olarak gösterilmesidir. Alevilik dinsel bir inançtır yani dini bir terimdir bu inanç grubu içerisinde Türkü var, Kürdü var, Arabı vardır yani ırksal bir tanımlama değildir. Şu hususu iyi belirlemek lazım laiklik bir devlet modelidir bir insan veya bir toplum modeli değildir. Devlet bütün dinlere eşit mesafede olmalıdır yani devletin dini olmayabilir fakat bireyin ve toplumların dinini seçmekte özgürdür isteyen istediği dine inanır.

 

Şimdi burada Aleviler laiktir demek mana itibariyle dindar alevi toplumuna hakarettir. Çünkü bir toplumun laik olması o toplumun din dışı bir toplum olması anlamına gelir. Şunu diyebiliriz aleviler laik devlet modeli yanlısıdır diye biliriz. Bireyin laik olması demek ben din dışıyım demektir yani ateistim demektir. Bir çok alevi arkadaşım aleviyim, marxistim ve ateistim cümlesini kurarken aslında ne kadar yanlış bir tanımlama yaptığının farkında değil. Alevilik Allah’a, peygambere ve kitaba inanmaya emir eden bir inanç sistemidir. Ateistlikse topyekûn dinleri reddeden bir fikirdir, bu tip insanlara şunu diyorum sen alevi değilsin sen ateistsin alevi kimliğini kullanamazsın diyorum inançlı bir toplumu topyekûn zan altında bırakamazsın. Bu gün batı toplumunda Hristiyan’ım ve ateistim derseniz size gülerler, onlar kısaca ateistim derler. Peki bizde neden böyle kullanılıyor ! Alevi toplumunu politize ederek Türkiye düşmanı, harici güçlerin kendilerine hedef kitle olarak alevi toplumunu seçmesinden kaynaklanıyor. Alevi sivil toplum kuruluşlarının bu tip ateist insanları bünyelerinden dışlamaları gerekmektedir özellikle dindar alevilerin Aleviliği bu tip ateist düşüncelerden korumaları gerekmektedir. Geçen haftaki yazımızda da belirttiğimiz gibi Anadolu alevi inancı İslam düşüncesinin farklı bir yorumudur. Alevileri hiç kimse ateizmin ve Militalizmin kucağına itemez.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Hulusi Uğur

  • Yazar Email: hulusiugur@iskenderunpost.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Sokağa Çıkma Yasağı

Hafta içi sokağa çıkma yasağı var mı? 30 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Sorularının yanıtlarını sıklıkla araştırmaya başladı. Günlük corona vaka... Devamı..

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

Nevzat Güneş’ ten Özçelik-İş’e Ziyaret

Halkın Huzur ve Güvenliği Ortak Paydamız İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Özçelik İş Sendikası’nı ziyaret ederek yeni binayı gezdi, hayırlı olsun... Devamı..

HBB’den Fidan Dikimi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Arsuz’da fidan dikimi yaptı. Arsuz ilçesinde meydana gelen son yangınlar nedeniyle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla Belediye... Devamı..

Savaş’tan Yılmaz’ a Ziyaret

HATAY BŞB BAŞKANI LÜFTÜ SAVAŞ’TAN,   ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ’A ZİYARET  BAŞKAN YILMAZ; “ HATAY İÇİN, ANTAKYA İÇİN BİRLİK BERABERLİĞE   SİYASET ÜSTÜ... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: