20 Eylül 2020 Pazar
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
3 Ekim 11:09
Yorum Yok
880
Alevilik ve Laiklik

Alevilik ve Laiklik

Aleviler ve laiklik konulu yazımızı geçen haftaki protest anlaşma ve Alevilik konulu yazımızdan sonraya aldık çünkü laikleşme sürece protest anlaşma sürecinden sonra gelir.

 

Bu günkü batı toplumu laikleşme sürecinden önce protest anlaşma sürecini yaşamıştır.Geçen haftaki protest anlaşma ve Alevilik konulu yazımızda, alevi toplumunun protest anlaşma sürecini yaşamadan laikleşme sürecini incelemiştik. Bu gün laik ve seküler batı toplumunun bu sosyolojik değişim süreci uzun bir zaman dilimi içerisinde yapabilmiştir.
Protest anlaşma süreci derken sadece Protestan mezhebini kastetmiyorum felsefi manada bütün Hristiyan mezhepleri protest anlaşma sürecini yaşamıştır özellikle 18 ve 19.yy’larda batılı düşünürlerin kilise ve din adamlarına karşı başlatmış olduğu din dışı toplum projesi batı toplumlarındaki aydınlanma sürecinin temelini oluşturur .Kilisenin ve din adamlarının bu toplumsal değişime ayak uyduramayışları top yekûn batı toplumunun din dışı ve seküler bir yapıya savrulmalarına sebep olmuştur. Burada gecen yıl milliyet gazetesinde yayınlanan Avrupa birliği ülkelerindeki “Allaha inanıyor musunuz? “ anketinde %80’nin Allah’a inanmadıkları anket sonucunda ortaya çıkmıştır. Kilise ve din adamlarının bilimsel gelişmeler ve çağın getirdiği sorunlara çözüm üretemeyişleri veya Hristiyanlığın akıl ve bilim dışı bir eksene kaymış olması kiliseleri toplum dışına itmiştir.

 
Bugün ülkemizdeki laikleşme sürecine baktığımızda, devlet eliyle yukardan aşağı dayatmacı laik toplum oluşturma projesi karşılığını bulamamıştır. Gerek Sünni, gerekse alevi veya diğer inanç grupları geçmişten getirdikleri kadim inançlara bağlı kalmışlar ve kendilerini tarif ederken de bu inanç değerleriyle tanımlamışlardır.

 
Burada konumuzla alakalı olarak alevi toplumunun laikleşme süreci ve Aleviliğin laikliğin teminatı olarak gösterilmesidir. Alevilik dinsel bir inançtır yani dini bir terimdir bu inanç grubu içerisinde Türkü var, Kürdü var, Arabı vardır yani ırksal bir tanımlama değildir. Şu hususu iyi belirlemek lazım laiklik bir devlet modelidir bir insan veya bir toplum modeli değildir. Devlet bütün dinlere eşit mesafede olmalıdır yani devletin dini olmayabilir fakat bireyin ve toplumların dinini seçmekte özgürdür isteyen istediği dine inanır.

 

Şimdi burada Aleviler laiktir demek mana itibariyle dindar alevi toplumuna hakarettir. Çünkü bir toplumun laik olması o toplumun din dışı bir toplum olması anlamına gelir. Şunu diyebiliriz aleviler laik devlet modeli yanlısıdır diye biliriz. Bireyin laik olması demek ben din dışıyım demektir yani ateistim demektir. Bir çok alevi arkadaşım aleviyim, marxistim ve ateistim cümlesini kurarken aslında ne kadar yanlış bir tanımlama yaptığının farkında değil. Alevilik Allah’a, peygambere ve kitaba inanmaya emir eden bir inanç sistemidir. Ateistlikse topyekûn dinleri reddeden bir fikirdir, bu tip insanlara şunu diyorum sen alevi değilsin sen ateistsin alevi kimliğini kullanamazsın diyorum inançlı bir toplumu topyekûn zan altında bırakamazsın. Bu gün batı toplumunda Hristiyan’ım ve ateistim derseniz size gülerler, onlar kısaca ateistim derler. Peki bizde neden böyle kullanılıyor ! Alevi toplumunu politize ederek Türkiye düşmanı, harici güçlerin kendilerine hedef kitle olarak alevi toplumunu seçmesinden kaynaklanıyor. Alevi sivil toplum kuruluşlarının bu tip ateist insanları bünyelerinden dışlamaları gerekmektedir özellikle dindar alevilerin Aleviliği bu tip ateist düşüncelerden korumaları gerekmektedir. Geçen haftaki yazımızda da belirttiğimiz gibi Anadolu alevi inancı İslam düşüncesinin farklı bir yorumudur. Alevileri hiç kimse ateizmin ve Militalizmin kucağına itemez.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Hulusi Uğur

  • Yazar Email: hulusiugur@iskenderunpost.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: