25 Eylül 2020 Cuma
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
14 Şubat 13:38
Yorum Yok
969
Ankara’ya Üç Ayrı Teleferik

Ankara’ya Üç Ayrı Teleferik

Ankara’ya üç ayrı güzergahta teleferikle Güvenpark’a dev dönme dolap yapılacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara Belediye Meclisi’nde, Ankara ve Konya Büyükşehir Belediyeleri ile Devlet Demiryolları arasında hızlı tren kullanılarak turizmin geliştirilmesi, Ankara’da üç farklı noktaya teleferik yapılması ve 50. Yıl Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında kalan bölgede meydana gelen toprak kaymasısonucu evlerini boşaltmak zorunda kalan vatandaşlara 300’er TL’lik kira yardımı yapılması kararları alındı.

Oylama öncesi konuya ilişkin Belediye Meclisi üyelerine bilgi veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, doğalgazlı 250 otobüsün daha imzalanan sözleşmeyle EGO’nun araç filosuna katılacağını ve toplu taşımacılık konusunda yeni bir çalışma yaptıklarını ifade etti. Gökçek’in konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulunduğu kaydedildi:

“Ankara’da düzgün hatlarda seri gidip gelecek otobüsleri hizmete vereceğiz. Mesela Mamak bölgesinde Çevre Yolu’nun hemen altından kalkacak, Siteler istikametinden gelerek Sıhhiye ve Kızılay’a kadar bu metrobüsler hizmet versin istiyoruz. Bu hatta daha önce tramvay düşünüyorduk, ama bu araçlar daha iyi olacak. Ayrıca Altındağ’ın üst tarafındaki Karapürçek tarafından gelecek yolcuları da Siteler’e teleferikle indireceğiz. İkincisi Dikmen Vadisi’ni yap işlet devretle vereceğiz. Ayrıca, Yenimahalle–Şentepe üzerinden bir güzergah var. Burada da dört veya beş durak olacak. Yolcuları Şentepe’den toplayarak, metroya getirecek ve aynı biletle metrodan devam edilebilecek. Bu üç güzergahı da 1,5 yıl içinde bitirmek istiyoruz.”

3 ayrı noktada teleferik

Başkent şehir içi ulaşımına ilişkin verilen önergede de nüfus yoğunluğunun ve araç sayısının her geçen gün arttığı belirtilerek, alternatif ulaşım olarak teleferik gündeme getirildi.

Meclis üyelerine okunan yazıda, “Dikmen ve Yenimahalle gibi kot farklılığının bulunduğu bölgelerde metro yapımı yüksek mahiyette bulunmaktır. Kısa ve orta mesafelerde mevcut toplu taşıma araçlarına yardımcı olmak amacıyla dünyanın 5 kıtasında uygulanan ciddi kot farklılıklarının bulunduğu noktalarda yapım maliyeti düşük, inşaatı çabuk, çevreci, ideal bir ulaşım aracı olan şehir içi ulaşımda teleferik sistemi kullanılmaktadır. Dikmen-Kızılay, Yenimahalle-Şentepe ve Siteler-Karapürçek arasındaki ulaşımının teleferik sistemiyle yapılması düşünülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan oylamanın ardından önerge oy çokluğuyla karara bağlandı.

-Konya ile turizm-

Ankara Belediye Meclisi’nde, ayrıca Ankara ve Konya Büyükşehir Belediyeleri ile TCDD’nin, iki kent arasında turizmin geliştirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalanması da görüşüldü. Hızlı tren kullanılarak turizmin geliştirilmesi, karşılıklı kültürel bağların güçlendirilmesi ve tarihi yerlerin tanıtılması amacıyla Ankara’ya gelecek gruplara rehberlik edilmesi ve indirimli olarak ulaşımların sağlanması da oy birliğiyle karara bağlandı.

50. Yıl Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında kalan, Mamak Şehit Cengiz Topel Mahallesi ile Çankaya 50. yıl bölgesinde meydana gelen toprak kayması sonucu evlerini boşaltmak zorunda kalan vatandaşlara 300’er TL’lik kira yardımı yapılması yönünde de karar alındı.

-135 metre yüksekliğinde dönme dolap-

Avrupa’nın en yüksek dönme dolabı olarak bilinen ve Londra’da bulunan 135 metre yüksekliğindeki London Eyes’ın benzeri bir dönme dolabın Güvenpark’ta uygun bir alana yapılması konusu da Belediye Meclisi’nde görüşüldü.

Belediye Meclisi’ne önerge olarak gelen konu hakkında bilgi veren Başkan Gökçek, sistemin Güvenpark içinde ağaçların bulunmadığı ve Büyükşehir Belediyesinin iftar çadırını kurduğu alana yapılmasının düşünüldüğünü ifade etti. Gökçek’in açıklamasının ardından, sistemin yerinde incelenmesi için uzmanlar ve Belediye Meclis üyelerinden oluşan bir heyetin Londra’ya gitmesi de karara bağlandı.

Belediye Meclisi’nde üyelerin de katılımıyla alınan diğer bazı kararlar şöyle:

-Aile yaşam merkezlerinin bir yenisinin de Altınpark Fuar alanı içinde açılması
-Ekmek büfelerinin aylık geliri 1000 TL altında veya hiçbir geliri olmayanlara verilmesi
-İki çocuklarını evlerinde çıkan yangında kaybeden aileye yardımda bulunulması
-Ankara’nın kardeş şehirlerinden olan Küba’nın başkenti Havana ile Şili’nin Başkenti Santiago’ya kültürel ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için Belediye Meclis üyelerinin de içinde bulunduğu bir grup ile ziyaret gerçekleştirilmesi
-Nallıhan İlçesi Çayırhan beldesi sınırlarında yapılacak park ve bahçelerde kullanılmak üzere şehir mobilyaları alınması.

Anahtar Kelime: , ,

Bir Yorum Yazın

Diğer “YAŞAM ” Haberleri

Abdülkerim ‘GÜVEN’ Tazeledi

AK Parti İskenderun 7. Olağan İlçe Kongresi geniş katılım ve coşkuyla gerçekleştirildi. Ak Parti İskenderun 7.Olağan kongresi Hatay İl Koordinatörü Çankırı Milletvekili... Devamı..

EXPO 2021 Forumu Gerçekleşti

EXPO 2021 Hatay Turizm Forumu, 23 Eylül Çarşamba günü farklı birçok sektörden önemli isimlerin katılımıyla gerçekleşti.Moderatörlüğünü gazeteci Özlem Gürses ve Goodworks İletişim... Devamı..

Güven: Kaldığımız Yerden Devam

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av. Abdülkerim Güven bugün İskenderun 7. Olağan İlçe Kongresi için açıklamalarda bulundu. Güven; “Salgın sebebiyle ara vermek... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: