Anne ve Babalar Dikkat

Bir çoğumuz okul önlerinde yaşanan kaçırma olaylarını, uyuşturucu tacirlerini veya kötü arkadaşlıklar ile kötü alışkanlıklara meyilli hale getiren bir çok örneği duymuş, görmüş ve hatta yaşamışızdır da.
Şimdi her şey çok daha tehlikeli. Hatırlıyorum 95 yılında ortaokuldayken okul önlerinde kavgalar, kaçırmalar hatta bir şeyler içmek için okul dışında bekleyen ne ediği belirsiz insanlar görürdük, bir de tacizciler sapıklar da cabası…
Dün yaşanan Pakistan’ da ki lunapark saldırısında bir çok çocuk öldürüldü. Buna Türkiye’ de ve Avrupa’ da ki saldırılarda da bir çok masum vatandaş olduğu kadar pusetteki bebeğe kadar saldırının boyutu artık uzadı.
Eskiden terör saldırılarında şerefi, raconu vardı. Gerçi Türkiye bunu 30 yıldır kundaktaki bebeğe saldıranları çok gördü, duydu!
Değerli okuyucular; bir çoğumuzun yetişme çağında çocukları var ve okullarımızdaki güvenlik önlemleri ne kadar yeterli diye düşünmeden geçemedim. Devlet okullarında okuduğumuzda herkese kapıyı açmaz, kimliğini almadan ve yanına refakatçi vermeden göndermezdik.
Şimdi ise kapıyı açan giriyor, bırakın okul içini odasındaki müdüre veya dersteki öğretmene kadar giriyor Allah’ ın bir kulu da nereye demiyor veya diyemiyor.
Gel gelelim terör saldırılarında işin boyutu bu kadar çirkinleşmişken bizim geleceğimiz olan çocukların okulları neden bu kadar güvenilirsiz?
MEB Bakanı Nabi Avcı başkanlığında toplanan 19. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu’nda, Okul Güvenliği Komisyonu’nda alınan kararlar bana yetersiz gelmiştir.
Devlet Üniversitelerinde uygulanan sıkı tedbirler neden orta öğretimlerde uygulanmaz anlamış değilim.
Üniversite öğrencilerini halktan değil, 1128 akademisyenden gibi sözde aydınlardan, orta öğretimi öğretmenlerden değil sözde iyi niyetli hatta her insandan korumak gerekmektedir.
Düşünsenize siz yabancıdan şeker, sakız alma diyorsunuz ama elinde bıçak, belinde silah okula giren art niyetli veya sapıktan uzak tutacak bir sistemimiz yok!
ABD’ de böyle olaylara çokça tanık oluyor ve nutkumuz kuruyor. Bu kadar kalleşin, hainin yaşadığı Türkiye’ de eskisine nazaran daha az tedbirlerle okullarımızın güvenliğini sağlayamamak olası bir kötü duruma resmen davetiye çıkarmaktır.
Canımız çocuklarımızın derhal üst seviyede korunmalı içeride ve okul dışında özellikle giriş çıkış saatlerinde daha sıkı güvenlik sağlanmalıdır. Olası bir kötü durumda bunun altından kimse kalkamaz!
Esen Kalın;