Ant İçme Paketi

Düşünün ki %99 u Hıristiyan olan bir ülkede Hac takıp kamuya girmek, okula gitmek, askeriye ye girmek, devlet dairesine girmek yasak olsun. Hadi canım benim gibi sizde inanmadınız
Ama %99’u Müslüman olan Türkiye’de devlet dairelerinde, askeri personellerin bırakın İslami sembollerini namaz kılanların, hatta evinde Kutsal Kitabımızı bulunduranların bile fişlendiği bir ülkede yaşıyorduk, düzeltiyorum yaşatılıyorduk!
Demokratikleşme paketine, en başından bu paketin hazırlanış amacına ve eşit yaşama duygusuyla yola çıkılması sebebi ile yürekten katılıyorum, destekliyorum. Çünkü bu proje artık içimizde birbirimizi yemeyi bırakıp dünyaya ortak kardeşlik, el ele verip yükselişimize adım olacak.
Ülkemiz siyasetçilerimiz her gün paket hazırlayıp yürürlüğe geçirmiyorlar bu pakette de eksiklikler yanlışlıklar var, olacakta tabi…
Emin olun sosyal sitelerde pakete tepkilerini genel tepki ne ise ona göre bilmeden düşünmeden eleştirenler var, olacakta çünkü her şeyi eleştiren ama eleştirenlerin ne yazık ki daha iyisini yapacak kapasitesi olmayan bir toplum oluverdik biz. Bununda en büyük kanıtı Sayın Kılıçdaroğlu’nun “Paket bizimdi.” Demesi kanıtlıyordur herhalde…
Bu pakette düzenleme mutlaka olacaktır çünkü bu pakete tamamen doğru diyene kör, tamamen yanlış diyene de art niyetli derim. Eksiklikler nelerdir diye sıralayacak olursak 3-5 çok önemli gördüğüm maddeler var.
Bunlar; Ana Dilde eğitim sadece devlet kurumlarında yapılması eksikliktir. Başörtüsünde de eksiklikler var. Bu uygulamada Başörtülü bayanların Askeri, Emniyet ve Yargı mensubu gibi üniformalı çalışanları hariç tutulması olmamış ve derhal çalışabilmesi bu ayrımın derhal düzeltilmesi gerekmektedir.
Cemevleri! Nasıl kamu da çalışanlara ibadet tesiri başörtüsüne haksızlık oluyorsa Cemevilerine de düzenleme getirilmeli ve resmi bir statü verilmelidir. Nevşehir Üniversitesi’nin ismi nasıl Hacı Bektaş olarak değiştirildiyse Tunceli’deki de Pir Sultan Abdal olarak düzeltilip Heybeli Ada Ruhban okulu da açılmalı..
Dedim ya eksiklikler var ama bu eksikliklere başlamak adım atmakta büyük reform. Bunu başlatan ve başarmaya çalışanlara haksızlık etmemek lazım. Çünkü bu pakette asıl amaç “benim senden, senin benden ne ırk olarak, ne renk olarak ne mezhep olarak üstünlüğün yok” paketidir. Daha da düzeltilecektir. İtiraz edenler de Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ nun paket hakkında o meşhur demecine bakarak biraz daha toleranslı ve sabırla bakmalıdır.
Türkiye, TÜRKiye’dir ama Kürdü ile Çerkezi ile Alevisi ile Zazası, Lazı ile Müslümanı ile Hristiyanı ile inançsızı ile çok geniş yelpazede bir ülkedir… Türklüğü rüzgarın içinde, güneşin altında, yağmurda, soğukta 7 yaşındaki çocuklara bas bas bağırttırarak yüceltemezsin. Saygı duyması, benimsemesi ve sevmesi gerekiyor . Tam tersi mantık yapacak olursak Almanya’da yaşayan hiçbir Türk çocuğunun varlığı Alman varlığına armağan olmaması gerekiyor veya İtalyan’a veya Japon’a… Ve öylede oluyor! Türkiye’de yaşayan zaten Türk gelenek görenek ve adetlerine göre yaşıyor. Sıkıntı söylemek değil yaşatmak ve ilerletmek!
Hoş.. Bu kadar geniş ve sorunlu meselelerde sadece Andımız da ve ufak tefek şeylerde sıkıntı çıkması paketin ne kadar olumluluklarla dolu olduğunun göstergesidir.
Rüyada bile paket görmek mal, zenginliğe, refaha işarettir! Gönlünüzün, ruhunuzun ferah olması dileğiyle..
Işık Şener- Büyükşehir Gazetesi