20 Eylül 2020 Pazar
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
3 Ekim 00:52
Yorum Yok
714
Ant İçme Paketi

Ant İçme Paketi

Düşünün ki %99 u Hıristiyan olan bir ülkede Hac takıp kamuya girmek, okula gitmek, askeriye ye girmek, devlet dairesine girmek yasak olsun. Hadi canım benim gibi sizde inanmadınız
Ama %99’u Müslüman olan Türkiye’de devlet dairelerinde, askeri personellerin bırakın İslami sembollerini namaz kılanların, hatta evinde Kutsal Kitabımızı bulunduranların bile fişlendiği bir ülkede yaşıyorduk, düzeltiyorum yaşatılıyorduk!
Demokratikleşme paketine, en başından bu paketin hazırlanış amacına ve eşit yaşama duygusuyla yola çıkılması sebebi ile yürekten katılıyorum, destekliyorum. Çünkü bu proje artık içimizde birbirimizi yemeyi bırakıp dünyaya ortak kardeşlik, el ele verip yükselişimize adım olacak.
Ülkemiz siyasetçilerimiz her gün paket hazırlayıp yürürlüğe geçirmiyorlar bu pakette de eksiklikler yanlışlıklar var, olacakta tabi…
Emin olun sosyal sitelerde pakete tepkilerini genel tepki ne ise ona göre bilmeden düşünmeden eleştirenler var, olacakta çünkü her şeyi eleştiren ama eleştirenlerin ne yazık ki daha iyisini yapacak kapasitesi olmayan bir toplum oluverdik biz. Bununda en büyük kanıtı Sayın Kılıçdaroğlu’nun “Paket bizimdi.” Demesi kanıtlıyordur herhalde…
Bu pakette düzenleme mutlaka olacaktır çünkü bu pakete tamamen doğru diyene kör, tamamen yanlış diyene de art niyetli derim. Eksiklikler nelerdir diye sıralayacak olursak 3-5 çok önemli gördüğüm maddeler var.
Bunlar; Ana Dilde eğitim sadece devlet kurumlarında yapılması eksikliktir. Başörtüsünde de eksiklikler var. Bu uygulamada Başörtülü bayanların Askeri, Emniyet ve Yargı mensubu gibi üniformalı çalışanları hariç tutulması olmamış ve derhal çalışabilmesi bu ayrımın derhal düzeltilmesi gerekmektedir.
Cemevleri! Nasıl kamu da çalışanlara ibadet tesiri başörtüsüne haksızlık oluyorsa Cemevilerine de düzenleme getirilmeli ve resmi bir statü verilmelidir. Nevşehir Üniversitesi’nin ismi nasıl Hacı Bektaş olarak değiştirildiyse Tunceli’deki de Pir Sultan Abdal olarak düzeltilip Heybeli Ada Ruhban okulu da açılmalı..
Dedim ya eksiklikler var ama bu eksikliklere başlamak adım atmakta büyük reform. Bunu başlatan ve başarmaya çalışanlara haksızlık etmemek lazım. Çünkü bu pakette asıl amaç “benim senden, senin benden ne ırk olarak, ne renk olarak ne mezhep olarak üstünlüğün yok” paketidir. Daha da düzeltilecektir. İtiraz edenler de Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ nun paket hakkında o meşhur demecine bakarak biraz daha toleranslı ve sabırla bakmalıdır.
Türkiye, TÜRKiye’dir ama Kürdü ile Çerkezi ile Alevisi ile Zazası, Lazı ile Müslümanı ile Hristiyanı ile inançsızı ile çok geniş yelpazede bir ülkedir… Türklüğü rüzgarın içinde, güneşin altında, yağmurda, soğukta 7 yaşındaki çocuklara bas bas bağırttırarak yüceltemezsin. Saygı duyması, benimsemesi ve sevmesi gerekiyor . Tam tersi mantık yapacak olursak Almanya’da yaşayan hiçbir Türk çocuğunun varlığı Alman varlığına armağan olmaması gerekiyor veya İtalyan’a veya Japon’a… Ve öylede oluyor! Türkiye’de yaşayan zaten Türk gelenek görenek ve adetlerine göre yaşıyor. Sıkıntı söylemek değil yaşatmak ve ilerletmek!
Hoş.. Bu kadar geniş ve sorunlu meselelerde sadece Andımız da ve ufak tefek şeylerde sıkıntı çıkması paketin ne kadar olumluluklarla dolu olduğunun göstergesidir.
Rüyada bile paket görmek mal, zenginliğe, refaha işarettir! Gönlünüzün, ruhunuzun ferah olması dileğiyle..
Işık Şener- Büyükşehir Gazetesi

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Işık Şener

  • Yazar Email: isiksener@iskenderunpost.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: