Antakya belediyesi’nden İlaçlama

“KANUNİ ZORUNLULUĞA RAĞMEN BÜYÜKŞEHİR YAPMIYOR !”

VATANDAŞ MAĞDUR OLMASIN DİYE
İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI ANTAKYA BELEDİYESİ EKİPLERİNCE SÜRDÜRÜLÜYOR

İçişleri Bakanlığı ve Hatay Valilik makamının talimatlarıyla Hatay Büyükşehir Belediyesi sorumluluğuna geçen ve 30 Haziran 2017 tarihinden itibaren Büyükşehir Belediyesi’nce yapılması kanuni zorunluluk olan ancak yapılmayan haşereyle mücadele hizmeti, Antakya Belediyesi tarafından 95 mahallede aralıksız sürdürülüyor.
Antakya genelinde her mahallede haftada iki defa yapılan uçkunla mücadelenin yanı sıra, 95 mahallede önceden tespit edilmiş olan 5000’ e yakın açık üreme alanı ve 20 dere ve asi nehrinde periyodik larva ilaçlaması da yapılıyor.
Asi nehrinin kirliliğinden kaynaklı titrek sineğe karşı yapılan mücadelenin yanı sıra ihtiyacın görüldüğü yerler ile vatandaştan gelen talepler doğrultusunda hamamböceği, fare, kene, pire mücadelesi de Antakya Belediyesi ekiplerince yürütülüyor.
Titrek sineğe karşı büyük park ve dostluk parkının asi kıyısına yakın kısımları ve asinin iki yakası boyunca ekili olan sarmaşıklarda her gece saat 02:00-05:00 arası yoğun mücadele yapılmak suretiyle bu sineğin vatandaşı ve esnafı rahatsız etmemesi için çaba sarfediliyor.
Antakya’nın başta eski mahalleleri olmak üzere, uzun çarşı, pazar yerleri, balıkçılar çarşısı vb. yerlerde başta karasinek olmak üzere ihtiyaca göre haşere mücadelesi yapılmakta, okullar, ibadethaneler ve resmi kurumlarımızdan gelen haşere ile ilgili talepler de değerlendirilmeye çalışılıyor.
Ciddi bir altyapı sıkıntısı olan Antakya’da, içinden lağımın aktığı onlarca deresi, kirli asi nehri, üremenin olduğu binlerce apartman bodrumuna rağmen halkın rahat bir yaz geçirmesi yönünde haşereye karşı çalışmalar aralıksız devam edecek.