Arsuz Ak Parti A.Adayı Değer Tultak ile Röportaj

Arsuz’ un sevilen iş insanlarından ve siyasetin renkli simalarından, AK Parti’ nin Arsuz’ daki en güçlü ismi Değer TULTAK ile Büyükşehir Gazetesi sahibi Işık ŞENER birbirinden önemli açıklamalarla Arsuz hakkında konuşulmayanlar konuşuldu.


DEĞER TULTAK KİMDİR?
-1968 yılında Arsuz’ da doğdum. İlkokulu Uluçınar, Ortaöğrenimi Gözcüler’ de ve liseyi İskenderun Lisesinde tamamladım. 1991 Yılında Adana Çukurova Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 1993 Yılında Jandarma Yedek Subay olarak Şırnak’ ta vatani görevimi tamamladım.
Almanya’ da Dil ve Üniversite eğitimi aldım Potsdam Üniversitesi Kimya bölümü iki dönem ve Berlin Teknik Üniversitesi’ nde 5.sömestrinden terk Gıda Kimyası bölümü okudum. İşlerimde dolayı yarım bırakmak zorunda kaldım.

– Vatani görevimi bitirdikten kısa bir süre sonra Brezilya’ ya yerleştim orada Kafe – Restaurant üzerine işyeri açtım. 1997 yılında Almanya Berlin’ e yerleşerek İtalyan mutfağı üzerine 14 yıl Restaurant hizmet sektöründe başarıyla geniş kitleye ulaştım ve yanı sıra Türkiye’ den kopmadım aynı zamanda Gastronomi ve Turizm üzerinde çalışmalarıma memleketim Arsuz’ da da devam ettim.

Yurtdışında uzun süre kaldınız. Türkiye’ de neye hasret kaldınız?
Dünyanın pek çok ülkesini gezdim bu sayede 5 dil öğrendim ama Arsuzlu hemşehrilerimin samimiyeti, sıcaklığı ve Arsuz’ un o huzur dolu sokaklarını, kardeşliğini hep özledim.

NEDEN SİYASETİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Ben bir çok ülkede yaşadım, tecrübe edindim ve Türkiye’ yi özellikle Arsuz’ u uzaktan bakan biri olarak daha net izliyor, görüyordum. Hiç bir bahanenin arkasına saklanarak yaşamadım. Bir çok sektörde işi çekirdeğinden başlamanın avantajlarını gördüm. Belediyeciliğin eğitimi, diploması yok ama Belediyecilik vizyon, misyon sahibi kişilerin başarıyla yapabileceği bir hizmet etme makamıdır.

PEKİ BU VİZYON NASIL ELDE EDİLİR?

– Ben hem çok okudum hem de çok gezdim. Özellikle turizm alanında kentler nasıl yatırımlar yaptığını, kenti nasıl dünya markası yaptıklarına şahit oldum ve istişarelerde bulundum.
Arsuz’ un yarısı kadar etmeyen, Arsuz kadar Allah vergisi doğaya dahi sahip olmayan kentlerin ekonomik, kültür ve turizmde belediyecilik olarak hangi fırsatlar yarattıklarına tanık oldum. Benim hayallerimde Arsuz’ u kısa sürede üst düzey turizm kentleri listesi arasına sokmaktır.

ARSUZ TURİZMDE KENDİNİ PEK GÖSTEREMEDİ. NEDEN?

Ben dünyanın en önemli turizm merkezlerini gezdim, gördüm. İnanın Palma De Mallorca, Saint Tropez ve Türkiye’ den Kemer, Side, Didim gibi dünyaca tanınan yerlerin Arsuz’ dan pek farkı yok. Tek fark mantıklı yatırımlar ve kent politikasını fırsatlara çevirmeleridir. Arsuz halkı sıcak, cana yakın, misafirperverdir kapısı tanıdık tanımadık herkese açıktır. Arsuz ne yazık ki yerel politikada ivme yakalayamadı, turizmde sıçrama yapamadı.

ARSUZ’ DA EKSİKLER NELERDİR?

Öncelikle yerel ve bölgede her sektörden işadamlarımızı kentimize çekmemiz gerekmektedir. Düşünebiliyor musunuz? Yazın yarım milyonu aşan nüfus oluşuyor ama öncelikli Hotel sayımız çok düşük. Çevre il ve ilçelerden gelen yerli turistlerimiz konaklayacak yer bulamamakta. Arsuz’ u sadece site yazlıkçı zihniyetinden kurtarmamız gerek. En lüksünden en uygun fiyata kadar hotel seçenekleri olan kent olmamız gerekir.
Arsuz’ da ciddi anlamda tarıma yönelik potansiyeli olan bir kent. Limon, domatesten maydanoza kadar Türkiye’ ye pazar oluşturan bir verimli toprağa sahip. Ama üreticiye, yatırımcıya yerel yönetim olarak destek olup işleme tesisleri kurdurmak gerekmektedir.
Karaağaç bölgemiz çok gelişti. Nardüzü resmen Organize Sanayi Bölgesi gibi. Neden doğru girişimlerle Sanayi bölgemize daha ciddi yatırımlar yapılmasın?

GENÇLER İÇİN NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
– Karaağaç’ tan sadece Türkiye’ ye değil, dünyaya ismini duyurmuş gurur duyduğumuz futbolcularımız var. Spora ve sporcuya ciddi reformlarla bölgemizde sayılı spor kulüplerine kaynak oluşturacağız. Çünkü futbol artık dev sanayi ve bacasız fabrika. Profesyonel ligde basketbol, futbol vs takımlarımız olsa yaz kış ekonomimiz canlı olur.
Bu güzel, elverişli ve tertemiz havamız, doğamızla bir çok ünlü kulüplere ev sahipliği yapmamız gerekiyor fakat spor takımlarının gelebileceği bir tane sahası olan Hotelimiz yok.
Sadece spora, gençlere değil yaşlılarımıza da ciddi anlamda eksik bulduğum ilçe statüsüne yakışır yaşlı bakım yurdu kurmanın yanısıra geleceğimiz olan çocukların ufkunu açacak oyun merkezleri ve parklar yapacağız.

TURİZM VE YATIRIM OLARAK ACİL YAPILMASI GEREKEN ŞEYLER NEDİR?
-Su en önemli sağlık unsurudur. Atık su dahil modernizasyonu ilk önlem alınacak husustur. Hastane inşaatına başlanmalı ve kent merkezine sıkışmış trafiği yaymak, otoparklar oluşturmak, derhal alternatif yollar açıp kent merkezinde esnafa ve tatilcilerimize nefes aldırmaktır. Plajların sayısını arttırmak ve Karaağaç’ tan Konacık’ a kadar çağdaş plajlar kazandırmak gerekmektedir.
Mesela sahil yürüme bandı, spor aletleri ve hijyenik WC’ ler mutlaka olmalıdır. Arsuz yaz aylarında 24 saat sahili canlı ve dolu olan kenttir bir çok noktaya bu eksiklikleri gidereceğiz.

ARSUZ NEDEN HAKKETTİĞİ YERDE DEĞİL?

-Arsuz’ un öncelikle ulusal olarak tanıtıma, ev sahipliğine ihtiyacı vardır. Yalnız bu tanıtımdan önce ciddi bir makyaja da ihtiyacı vardır. Arsuz merkez ve Karaağaç’ ta önemli noktalarda boş ve metruk alanların ıslahı, temizlenmesi gerekmektedir. Hukuken bunun yetkisi Belediyelerde’ dir.
Ben işinde, evinde ve şahsi olarak temizliğe önem veren biriyim. Belediye Başkanlığı olur da bana nasip olursa Türkiye’ nin en temiz ve düzenli ilçesi yapmak benim vazgeçilmez şartımdır.
Taziye evlerimiz yok sert kış günleri ve kavurucu yaz aylarında ucube çadırla vefat edenlerin yakınları ve sevenleri resmen eziyet çekiyor. Taziye evleri yapacağız.
Sokaklarımızda ölüme terkedilmiş kediler, köpekleri gördükçe üzülüyorum. Bizimle ortak payda da yaşıyorlar ve zor değil barınak yaparak hayvanseverlere kapısı açık bir mini tesis ile onlara sahip çıkmak insanlık görevimizdir.
Düzenli dolmuş durağı hatta neredeyse resmi taksi duraklarımız yok! Normalde turizm kentinde sarı taksiler arı gibi çalışırken Arsuz’ da maalesef taksi kültürü, minibüs kültürü oturmamış. Bu sebepten eğlence dönüşlerinde ölümle sonuçlanan kazalar ve maddi hasarlar neredeyse hergün yaşanmakta.

ARSUZ SİNEK OLAYINA BİR TÜRLÜ ÇÖZÜM BULAMADI. NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
– Mecazen çok güzel bir deyim vardır. Sinek öldürmekten ziyade bataklığı kurutacaksınız. Biz yılda yüzbinlerce lira verip pek te işe yaramayan sinek ilacıyla kısa süreli halkımıza nefes aldırıyoruz. Hayır! Bataklığı kurutacaksınız efendim…
Bu haşerelerin üredikleri yerleri ve pisliğin merkezine inip kalıcı çözüm üreteceğiz.

ARSUZLU GENÇLERE İSTİHDAM ÇÖZÜMÜNÜZ NEDİR?

– Arsuzlu gençlerimiz çok uzaklara turizm üzerine çalışmaya gidiyor. Arsuz turizm cenneti olup kendi istihdamını geçin dışarıdan işçi alması gerekmektedir. Bu potansiyel maddi manevi Arsuz’ da ciddi ekonomik seviye var.
Turizm, tarımsal ihracatlarla Ankara’ dan Arsuz için Arsuzlu hemşehrilerim için aşındırmadık kapı, bakanlık bırakmayacağız.

ARSUZ TARİHİ ZENGİNLİKLERİ İÇİN PROJENİZ VAR MI?
-Bakınız. Arsuz’ da bir çok köyümüzde tarihi kalıntılar var, dağ köylerimizde eşsiz hava ve dağ eteklerinde su pınarları var. İnsanlarımız güvenli bir şekilde oralara gidemiyor.
Tarihi kültür ve inanç turizmine yeteri destek verilmiyor. Neden Arsuz’ da ülkemizin gündemine geleceği fuar organizasyonlarına ev sahipliği yapmayalım?

DENİZ KENTİYİZ NİMETLERİNDEN NE KADAR FAYDALANIYORUZ?
İskenderun ve Arsuz maalesef deniz ve deniz ürünlerinde tam anlamıyla faydalanamıyor. İskenderun kısa süre önce Balık Pazarı açarak halka hizmet sunuyor fakat Arsuz, Karaağaç’ ta ne yazık ki böyle bir pazar kurulmadı. Deniz kentiyiz ciddi gezi turları sistemini oturtamamışız. Bunlar hemşehrilerimze hep istihdamdır işte.
ADAY VE DAHA SONRA BAŞKAN SEÇİLDİĞİNİZ TAKDİRDE NASIL BİRİ OLACAKSINIZ?
-Öncelikle şikayet eden değil, çaresiz değil, şikayetleri dinleyen ve çözüm arayan biri olacağım. Kapım her daim açık olacaktır. Belediye makamı halka hizmet etme noktasında halkla birebir temasta olan kurumdur. Bütçemiz yok, paramız yok, yapacak ekip yok, vakit yok gibi bahanelerin arkasına asla sığınmayacağım. Çünkü ciddi bir ekip anlayışı ve programlı çalışmayla bu sıkıntılar rahatlıkla aşılır. Belediye ile bürokrasisini hızlandırmak hedefinde olacağız.

PEKİ ARSUZ’ DA NEDEN AK PARTİ?
Kolay herkesin işine gelir önemli olan zoru başarmak. Benim hayallerim var. Bu hayalleri de iktidar partisi desteği ile daha hızlı şekilde çözüme kavuşturmaktır. Arsuzlu hemşehrilerimiz her şeyin en iyisine layıktır.
Halkımız benden gelişen bir Arsuz istiyorsa ben şu bakanlığa ulaşamadım, bu teşvik paketimiz geçmedi gibi olumsuzluğu aşacağız. Türkiye’ nin bir çok ilçesini görüyoruz.
Yurtdışından Ülkemizi izlediğimde ciddi anlamda ilerlemeler kaydettiğini, dünya literatüründe isminden ciddi anlamda söz ettirdiğine çokça şahit oldum. O değişimi bizzat Avrupa’ dan hissettim, gurur duydum. Bende Arsuz’ a Türkiye gibi Türkiye’ nin bir çok turizm kenti gibi yukarı ivme kazanan ilçesi konumuna getireceğim, söz veriyorum.
Arsuz sadece Belediye bütçesi ile değil Ekonomi, Turizm ve hatta Hayvancılık Bakanlığından bizzat sorunları çözüp yatırımları koparmak için Ak Parti’ den a. aday oluyorum. Bu yüzden 2017′ de bu AK Parti Arsuz ilçe başkan yardımcılığı ve 27. Dönem Milletvekili adaylığına başvurdum.
Siyasi zemin Ankara’ dan elinizde hangi dosyalarla, o dosyalara imza attırarak gelmenize bakar.
Kısır çekişme ilk ve en çok vatandaşı mağdur ediyor.

SON OLARAK ARSUZ VE ARSUZ’LULAR İÇİN NE DİYECEKSİNİZ?
Benim geçmişim eğitim alarak ve önem vererek geçti. Çalışarak ve inanarak çıktığım her yolda kalbimin ferahlığıyla yürüdüm. Aday olduğum takdirde çok değerli dostlarım benimle bu yola çıkacağını Arsuz için en iyi hizmetin geleceğini, daha barışçıl, diyaloğa önem veren bir siyasi renkte olduğumu Allah kısmet ederse aday olduğumda da bizzat görüştüğümüze bunu da göstereceğim. Benim memleketim Arsuz ve başka Arsuz yok. Ve vakti geldiğinde hiç düşünülmemiş ve yapılmayan bir çok yerinde önemli projeleri değerli halkımıza açıklayacağım.
Arsuz Demek Ayrıcalıklar Kenti Demektir.
Buradan tüm hemşehrilerimize esenlikler diliyorum.