17 Eylül 2019 Salı
  • ISKENDERUN
    ISKENDERUN Hava Durumu
2 Haziran 13:39
Yorum Yok
405
Arsuz’ da Çevre Haftası Etkinliği

Arsuz’ da Çevre Haftası Etkinliği

Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Çevre Koruma Haftası Etkinlikleri ’ne” katıldı.
Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven’in Yanı Sıra Programına, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Emniyet Müdürü Halil Karabacak, Arsuz Jandarma Komutan Vekili Kıdemli Başçavuş Tahir Şensoy, Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez, Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.
İlçe genelindeki öğrencilerin katıldığı programda, çevre kirliliğine farkındalık yaratmak isteyen öğrenciler çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Çevre temizliğine gereken önemin her zaman verilmesi gerektiğini belirten Başkan Güven, “ Çevre bulunduğumuz yerden başlıyor. Çevreyi koruma da önce bizden başlar. Bulunduğumuz yeri korumaktan başlar. Su, hava ve toprağı korumamız durumunda çevremizi korumuş olacağız. Suya, denize atılan her atık, her kirlilik, hem denizde yaşayan canlılara hem de biz insanlara bir zarar olarak, bir hastalık olarak geri dönecek. Hava olarak baktığınızda, nefes aldığımızda yine hava yoluyla bulaşan hastalıklarla karşılaşacağız. Toprakta yine aynı şekilde zarar verebilmektedir. Çünkü yediğimiz ve bize besin olarak gelen yiyeceklerin çoğu toprakta yetişiyor.
Bulunduğumuz yeri temiz tutmaktan, korumaktan başlayıp, bütün Arsuz’umuzu, Hatay’ımızı, ülkemizi ve dünyayı korumak zorundayız,” ifadelerini kullandı.
Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven ve ekibine teşekkür ederek sözlerine başlayan Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, “ Bizler de kurumlarımız ve okullarımızla olabildiğince destek vermeye gayret ettik. Okullarımızda çevre adına farkındalık amacıyla yapılmış geri dönüşüm adına sıfır atıklarla yapılmış projeleri daha önce gezme fırsatı bulmuştum. Farkındalık oluşturulması adına çok güzel çalışmalar yaptılar. Sahillerin temizliğini yaptılar. Belediyemizle birlikte çeşitli faaliyetler yaptılar.
Bizler de olabildiğince onlara iştirak ettik. Çevre, yeşil, orman sadece bekçi ile korunmaz, sevgi ile korunur. Yarınlarımıza güzel bir gelecek, güzel bir çevre bırakmak hepimizin görevidir. Küçükten büyüğe herkese sorumluluk yükleyen bir konudur. Onun için bizler bu programları yaparken, herkes
de üzerine düşen görevi yerine getirmelidir,” şeklinde konuştu.
Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Veteriner Hekim Şerif Akçalı, dünyadaki Sanayileşme, kentlerdeki nüfus yoğunlukları, doğal kaynakların etkin ve verimli kullanılmaması gibi bazı nedenlerin çevre sorunlarının artmasına sebep olduğunu vurgulayan Şerif Akçalı, “’Her Atık
Çöptür ‘’’Alışkanlığından vazgeçerek çevre için ulusal geri dönüşüm strateji programına katılarak ‘’Sıfır Atık Projesini hayata geçirmemiz gerekir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ulusal geri dönüşüm ve strateji programından yılda 12 milyar lira kazanç hedeflenmiştir. Belediyemiz bu programa dâhil olarak 2018 yılında 36.797 ton Geriye dönüşebilen ambalaj atığı toplamıştır. 2018-2019 Eğitim Öğretim döneminde sıfır atık ve ulusal geri dönüşüm bilincini uluşturmak için 83 okulda yaklaşık 4500 öğrenciye eğitim verildi. Madenli ortaokulu 2018-2019 Eğitim Öğretim döneminde geçen yıl olduğu gibi atık pil toplama etkinliğinde birinci olmuştur.
Karaağaç mahallemizde bulunan Karaağaç anaokulu ve Nardüzü mahallemizde bulunan Hazreti Fatıma Anaokulu ’’ İleriyi Düşünüyoruz Geri Dönüştürüyoruz ‘’adlı projede atıkların dönüştürülmesi, ekonomiye kazandırılması ve çevreyi koruma adına örnek bir çalışma yapmışlardır,”
dedi.
Öğrencilerin çevre kirliliğine farkındalık yaratmak adına gerçekleştirdikleri etkinlikleri izleyen Başkan Asaf Güven, alanda kurulan sergi alanını gezerek, ilçe genelinde çevre ile ilgili yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini takdim etti.

Yorum Kapalıdır.

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Ayğan ve Kaya Aileleri Mutlu Günü

Kentimizin tanınmış ailelerinden Ayğan ve Kaya Ailelerin mutlu günü Mediha-Beşir Kaya çiftinin evlatları Merve Kaya ile Şükran-Ömer Ayğan’ın oğulları Emre Ayğan, güzel... Devamı..

Belediye’ den Doğa Yürüyüşü

İSKENDERUN BELEDİYESİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEDİ İskenderun Belediyesi vatandaşların sosyal ve sportif yaşantısına, hareketli yaşam tarzına katkı sağlayabilmek, amacıyla doğa yürüyüşü düzenledi. Atik... Devamı..

75. Yıl Anaokulu Coşkuyla Açıldı

2019-2020 eğitim öğretim yılına başlayan Dr. Gani Bahadırlı 75. Yıl Anaokul müdürü Hasan Akdoğan veliler toplantısı sonrası okul tarafından yapılan asure ikramında... Devamı..

N.S.O.T Merhaba Dedi

Naciye Suna Oktay Tekin Anaokulu Eğitim’e Merhaba Etkinliği İskenderun’da en anaokulu olarak üst sıralarda yer alan Anaokulu Naciye Suna Oktay Tekin Anaokulu... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Teksöz’ e Ziyaret

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ, HESOB BAŞKANI TEKSÖZ’Ü ZİYARET ETTİ        Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz’ü ziyaret ederek yönetim... Devamı..

HBB’ den Tarator Yapımı

TARATOR YAPIMI HİÇ BU KADAR EĞLENCELİ OLMAMIŞTI UNESCO Hatay Gastronomi Evi 11 Eylül Çarşamba günü Türkiye’nin çeşitli yerlerinden üyeleriyle Hatay’a gelen Kültürel... Devamı..

Selahattin Yılmaz’a Büyük Onur!

Türkiye’nin en prestijli ödüllerinden Best of City Awards 2019’da İskenderun’lu İş İnsanı ve Liberya Fahri Başkonsolosu Selahattin Yılmaz’a gururlandıran ödül! 17 Eylül... Devamı..

İskenderun İlkokulu Açılış Yaptı

İskenderun İlkokulu Eğitim öğretime görkemli başlangıçla Merhaba dedi. İskenderun İlkokulu Hatay’ ın en kapsamlı, lüks ve teknolojik okulu 24 derslik resim, müzik... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: