21 Ocak 2020 Salı
 • ISKENDERUN
  ISKENDERUN Hava Durumu
7 Ekim 12:46
Yorum Yok
700
Arsuz’ da Hayvan Hakları Semineri

Arsuz’ da Hayvan Hakları Semineri

Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü “4 Ekim Hayvan Hakları Günü” münasebetiyle ilçede bulunan çeşitli okullarda hayvan hakları ile ilgili bilgilendirme seminerleri düzenledi.
Arsuz’da bulunan bazı okullarda düzenlenen “Hayvan Hakları Bilgilendirme Seminerleri’nde” konuşan Arsuz Belediyesi Çevre ve Kontrol Müdürü Veteriner Hekim Şerif Akçalı, özellikle çocuklara hayvan sevgisinin aşılanması gerektiğini vurguladı. Şerif Akçalı, “ 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nü bu yılda buruk bir şekilde kutluyoruz. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü, hayvan hakları ve refahı için kutlanan uluslararası bir eylem günüdür. Hayvan haklarını korumak isteyen kişiler 1822 yılında İngiltere’de bir araya gelerek ilk hayvan koruma birliğini kurarlar. Aynı amaçla Hollanda da Hayvan Koruma Federasyonu kurularak, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü ilan etmişlerdir. Ancak Avrupalı ülkeler haricinde, baktığımızda kutlama yapılacak seviyeye ne yazık ki gelinememiştir. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü bu günde buruk bir şekilde kutlanıyor.
Hayvan hakları evrensel bildirisine göre genel olarak;

 1. Bütün hayvanlar sevgi ve saygı görme hakkına sahiptir. Bütün hayvanların insanca
  gözetilme, beslenme, bakılma ve koruma hakkına sahiptir.
 2. Bütün hayvanlar doğada yaşama hakkına sahiptir.
 3. Hiçbir canlıya kötü davranılmaz, ona zalimce eylemde bulunulmaz, bir hayvanın
  öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda acı çektirilmeden yapılmalıdır.
 4. Yabani hayvanlar, kendi doğal yaşamlarında yaşama ve üreme hakkına sahiptir.
 5. Çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğun sınırlandırılması ve dinlenme hakkına sahiptir.
 6. Sahiplenen hayvanlar doğal ömür süreleri boyunca sahiplenilmeli ve terk edilmemelidir.
 7. Hayvanlara fiziki ve psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır.
 8. Hayvanları kısa süreliğine sahiplenilmez ve sokağa terk edilmez.
 9. Gelişigüzel, bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı bir suçtur. Çok sayıda hayvan öldürmek, bir soykırımdı, gibi bazı maddelerinden bahsedebiliriz. Hayvan hakları da insan hakları gibi bir yasa ile korunmaktadır.
  Sokakta yaşayan canlılara, evde tabaklardan artan yemeklerimizi temiz bir kabın içerisine koyarak, ya kapının önüne ya da uygun bir alana koyabiliriz. Su koyarak onlara yardım edebiliriz.
  Onlara zarar veremeyerek sevgimizi gösterebiliriz. Eğer bir köpek hırlıyorsa ya da kuyruğunu dik tutmuşsa yaklaşmayalım. Bizden, başka şeylerden korkmuş ya da bir şeyi koruyor da olabilir. Korkan
  ya da koruyan bir köpek bize saldırabilir. Özellikle bekçi köpekleri belli bir alanı koruyan köpeklerdir.
  Bir yabancının o alana yaklaşmasını engellemek amacıyla aldırabilir. Kuyruğunu sallayan bir köpeğin keyfi yerindedir. Sizinle tanışmak veya oynamak istiyor olabilir. Bir köpek size kuyruğunu sallayarak
  koşuyorsa ondan korkmayın. Eğer sizde onunla tanışmak istiyorsanız onun sizi koklamasına izin verin.
  Ama unutmayın ki onlarla oynarken sakin canlarını yakmayın. Yüksek sesle konuşup ani harekette bulunmayın. Son olarak ‘Çocuklara hayvan sevgisi ile büyütelim ki o sevgi tüm dünyayı güzelleştirsin’ diyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum Kapalıdır.

Diğer “KÜÇÜK MANŞETLER ” Haberleri

Fatih Tosyalı’dan Müjde

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, “İskenderunlu hemşerilerimize büyük memnuniyetle duyurmak istediğimiz bir müjdemiz var” dedi. Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yaptığı açıklamada “Yapılan... Devamı..

İskenderun İstişarede Bulunuyor

BAŞKAN TOSYALI İSTİŞARE VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, kente ve halka hizmet noktasında kamu kurum ve kuruluşlar ile... Devamı..

Turhan: Öncelik Çocuk Sağlığı

Başhekim Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Turhan: “ÖNCELİĞİM ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞI” İskenderun Gelişim Hastanesi Başhekim liği görevine atanan Çocuk Sağlığı ve... Devamı..

“Yürekler Dile Geldi” Tanıtıldı

Kültür Kentleri Birliği Hatay İl Temsilcisi Nebih Nafile koordinatörlüğünde, Hataylı 37 Yazarın öykülerini, anılarını, deneme yazılarını içeren “Yürekler Dile Geldi” adlı ortak... Devamı..

Uzm. Psikologlardan İTSO’ya Ziyaret

Uzman Psikolog Nazım Serin ve Sibel Keskin İTSO’yu ziyaret etti. Haber Tarihi:... Devamı..

“Kızılay İçin Üret”

İlçemiz Kaymakamı Sn. İskender Yönden’in refakatinde “KIZILAY İÇİN ÜRET” adı altında kurumlar arası işbirliği protokolü imzalandı. 13 Ocak 2019 Pazartesi günü Kaymakamlık... Devamı..

İskenderi Zabıtası’ndan Örnek Davranış

YARALI KARACAYA İSKENDERUN BELEDİYESİ ZABITASI SAHİP ÇIKTI İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri yaralı olarak buldukları karacayı, İskenderun Belediyesi Geçici Hayvan Bakım evine... Devamı..

İskenderun’ da Sıra Gecesi

İSKENDERUN BELEDİYESİ TARAFINDAN BEKBELE’DE “URFA SIRA GECESİ” DÜZENLENDİ İskenderun Belediyesi tarafından kültür ve sanat etkinlikleri çerçevesinde Bekbele Düğün Salonunda “Urfa Sıra Gecesi”... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: