18 Eylül 2019 Çarsamba
  • ISKENDERUN
    ISKENDERUN Hava Durumu
1 Eylül 10:00
Yorum Yok
968
ATAKAŞ-İSTE EL ELE

ATAKAŞ-İSTE EL ELE

Atakaş Şirketler Grubu’ndan İskenderun Teknik Üniversitesi’nin (İSTE) Elektrikli Araç Projesi’ne Tam Destek!

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da TÜBİTAK’ın Elektrikli Araç Yarışlarına katılmak için hazırlıklarını sürdüren İSTE–IEEE Öğrenci Topluluğu’na, Atakaş Şirketler Grubu’ndan büyük destek geldi. Proje konusu aracın tüm araştırma ve geliştirme masraflarını karşılamak amacıyla, Atakaş Şirketler Grubu, İSTE–IEEE Öğrenci Topluluğu’na sponsor oldu. Tüm masrafları üstlenen Atakaş Şirketler Grubu, böylelikle geliştirilen aracın tek sponsoru olarak Ar-Ge’ye ve bilime verdiği önemi bir kez daha göstermiş oldu.

Global bir topluluk olup adından dünya genelinde söz ettiren İSTE-IEEE Öğrenci Topluluğu, bu sene #milli teknoloji hamlesi sloganı ile birden fazla yarışmanın düzenlendiği TEKNOFEST (https://www.teknofest.org/) kapsamına alınan “Efficiency Challenge-TÜBİTAK Elektrikli Araç Yarışlarına” (https://challenge.tubitak.gov.tr/anasayfa.html) katılma konusunda gerekli adımları attı. İSTE-IEEE Öğrenci Topluluğu’nun bu yola çıkmasının en büyük amacı, elektrikli araç geliştirme pazarında İSTE öğrencilerini kalıcı kılmak. İSTE-IEEE Öğrenci Topluluğu, İSTİKRAR EV-1 adını verdikleri elektrikli araç ile bu seneki yarışlara katılacak. İSTİKRAR EV-1’in tüm masraflarını üstlenerek tek sponsoru olan ATAKAŞ Şirketler Grubu’nun verdiği destek ile başlatılan çalışmaların büyük bölümü tamamlandı. Araç kontrol sistemi geliştirilmesi konusunda son aşamaya gelindi. Ayrıca batarya konusundaki Ar-Ge çalışmaları da son sürat devam ediyor.

Proje hakkında kısa bir açıklama yapan; İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Murat Furat; “İSTE-IEEE Öğrenci Topluluğu bu yaz bu projeye adandı. Bir fikrin projeye ve ürüne dönüşmesi çok önemli. Başarmayı öğrenmek, takım olmak, sabırlı olmak, başarmak kadar önemli. İstikrar da çok önemli. Bu yüzden aracımızın ismi İSTİKRAR EV-1 olarak seçildi. Geçen sene bu yarışmaya yine İSTE-IEEE Öğrenci Topluluğu başka bir araç ile katılmıştı ve büyük başarı kazanmıştı. Bu yıl da yine aynı şekilde başarılı olmak istiyoruz, İSTE’yi ve İskenderun’u en güzel şekilde temsil etmek istiyoruz. Öğrencilerimiz bütün yaz boyunca gece gündüz çalıştılar. Motor ve motor sürücü alanlarında Ar-Ge faaliyetlerini devam ettirip önümüzdeki yıllarda bu parçaları yerli olarak üretmeyi hedefliyoruz. Elektrikli araç, baştan sona bir Ar-Ge çalışması olup, her sene tecrübe ve bilgi birikimlerimizi artırıp daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. 200’den fazla öğrenci üyesi bulunan IEEE-İSTE Öğrenci Topluluğu’nun Elektrikli Araç (İSTİKRAR EV-1) Takımı bu yıl 28 öğrenciden oluşuyor. En az elektrik tüketerek en çok mesafeyi kat edebilen araç olabilmek adına öğrencilerimiz piste çıkmak için sabırsızlanıyor. Bu yolda Ar-Ge çalışmalarımıza sponsor olan ATAKAŞ Şirketler Grubu’na ve Sayın Recep Atakaş’a, projemize her türlü desteği veren Rektörümüz Prof. Dr. Türkay Dereli ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Tolga Depci’ye teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum Kapalıdır.

Diğer “HABERLER ” Haberleri

İTSO’ya Odalardan Ziyaret

DASİFED yönetim kurulu başkanı Faruk Ekinci ve ATSİAD Genel sekreteri Fatin Bereketoğlu, İTSO’yu ziyaret etti. Doğu Akdeniz Sanayici ve İş İnsanları Federasyonu... Devamı..

İSTE Rektörü Belli Oldu

Son dakika: Başkan Erdoğan 3 üniversiteye rektör ataması yaptı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üç üniversiteye rektör atamasına ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.... Devamı..

Ayğan ve Kaya Aileleri Mutlu Günü

Kentimizin tanınmış ailelerinden Ayğan ve Kaya Ailelerin mutlu günü Mediha-Beşir Kaya çiftinin evlatları Merve Kaya ile Şükran-Ömer Ayğan’ın oğulları Emre Ayğan, güzel... Devamı..

Belediye’ den Doğa Yürüyüşü

İSKENDERUN BELEDİYESİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEDİ İskenderun Belediyesi vatandaşların sosyal ve sportif yaşantısına, hareketli yaşam tarzına katkı sağlayabilmek, amacıyla doğa yürüyüşü düzenledi. Atik... Devamı..

75. Yıl Anaokulu Coşkuyla Açıldı

2019-2020 eğitim öğretim yılına başlayan Dr. Gani Bahadırlı 75. Yıl Anaokul müdürü Hasan Akdoğan veliler toplantısı sonrası okul tarafından yapılan asure ikramında... Devamı..

N.S.O.T Merhaba Dedi

Naciye Suna Oktay Tekin Anaokulu Eğitim’e Merhaba Etkinliği İskenderun’da en anaokulu olarak üst sıralarda yer alan Anaokulu Naciye Suna Oktay Tekin Anaokulu... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Teksöz’ e Ziyaret

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ, HESOB BAŞKANI TEKSÖZ’Ü ZİYARET ETTİ        Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz’ü ziyaret ederek yönetim... Devamı..

Selahattin Yılmaz’a Büyük Onur!

Türkiye’nin en prestijli ödüllerinden Best of City Awards 2019’da İskenderun’lu İş İnsanı ve Liberya Fahri Başkonsolosu Selahattin Yılmaz’a gururlandıran ödül! 17 Eylül... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: