06 Aralık 2020 Pazar
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
11 Kasım 13:16
Yorum Yok
1084
Atatürk için her yıl Mevlit okutup, Dana kesiyorlar

Atatürk için her yıl Mevlit okutup, Dana kesiyorlar

İskenderun’da Taze Ailesi, her yıl olduğu gibi Atatürk’ün ölüm yıldönümünde bu yıl da kurban kesip Mevlit okuttu.

 

Okan Taze, 6 yıl önce rüyasında gördüğü Mustafa Kemal Atatürk’ün kendisine “Seni darlıktan kurtaracağım” dediğini, bundan bir süre sonra içinde bulunduğu darlıktan kurtulunca ‘dana keseceğim’ diye adakta bulunduğunu söyledi. Okan Taze, her yıl Atatürk’ün ölüm yıldönümü 10 Kasım’da kurban kesip Atatürk’ün ruhu için Mevlit okuttuğunu ifade etti. Okan’ın bu yıl kentte olmaması nedeniyle adağını ailesi yerine getirdi. Baba Galip Taze, bu yıl Atatürk’ün ruhuna altıncı adağını yaptıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Oğlum Okan Atatürk konusunda yanlış bilgilendirilmişti. Sonra dara düştüğü zaman Atatürk rüyasında geldi. Kendisine göründü. Kendisine bu darlıktan seni kurtaracağım demesi üzerine oğlum darlıktan da kurtulunca her sene dana keseceği sözünü verdi. O günden bugüne 5 yıldır her sene dana kesiliyor. Bu yılda altıncısı kesiliyor. Atatürk’ün ölüm yıldönümünde mevlit okutuyor eş dost köylüyü davet ediyoruz. Köy halkı geliyor o gün dualar ediliyor. Oğlum burada değil bana ‘babası olarak adağı yapacaksın’ dedi ben de ‘Atatürk’ü madem çok seviyorsun yapacağım’ dedim.”

İskenderun Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Gezgin ise, yöredeki insanların Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü çok sevdiğini, evlerinde anne ve babalarının yanında Atatürk’ün fotoğrafını da astıklarını söyledi. Büyükdere Muhtarı Hüseyin Cirdi ise, “Her yıl 9 Kasım akşamı başlayan ve 10 Kasım’da devam eden Mustafa Kemal Atatürk’ü anmada, Ulu Önder’in ruhuna mevlit okutulup köylü vatandaşlar toplanarak dualar ederler” dedi.

Okan Taze’nin eşi Ceylan ise Atatürk’ün ruhuna her sene dana kestiklerini ifade ederek eşinin yanında olmadığını ama adağını yerine getirdiklerini söyledi. Yörenin kanaat önderlerinden Muhammet Aslan ise dananın başında dua etti. Aslan, şöyle konuştu:

“Bu aksam burada ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz ruhuna ithafen on kasım münasebetiyle burada bulunmaktayız. Ulu önderin aziz ruhuna ithafen kurbanımızı kesiyoruz. Fakire fukaraya yetime dula ihtiyaç sahihlerine ulaştırmak üzere ulu önderin aziz ruhuna kesilecektir. Kader mahkumu olan bir kardeşimiz aramızda olmayan şuan cezaevinde olan Cumhuriyet aşkıyla, Atatürk aşkıyla ,vatan, bayrak aşkıyla dolu olan bir kardeşimizin hayratıdır.”

Dua eden Taze ailesi fertleri ayrıca, eve büyük Türk Bayrağı ile Atatürk posteri astı.

ataturk-icin-dana-kesiyorlar

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Bağışıklığınızı Güçlü Tutun

KIŞ MEVSİMİNDE METABOLİZMA VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÖNERİLERArtan duygusal yeme atakları, kendini sürekli yorgun hissetme durumu, azalan hareketsizlik ve beraberinde gelen... Devamı..

BAŞKAN SAVAŞ’A BİR ÖDÜL DAHA

BAŞKAN SAVAŞ “YILIN BÜYÜKŞEHIR BELEDİYE BAŞKANI” SEÇİLDİ“HATAY’IN NERESİNE DOKUNURSANIZ TARİH FIŞKIRIR”Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Özelkalem Dergisi tarafından bu... Devamı..

Güven’den “Dünya Engelliler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, engellilerin haklarını elde etmeleri, sosyal hayata iştirak... Devamı..

Sokağa Çıkma Yasağı

Hafta içi sokağa çıkma yasağı var mı? 30 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Sorularının yanıtlarını sıklıkla araştırmaya başladı. Günlük corona vaka... Devamı..

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: