21 Eylül 2020 Pazartesi
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
11 Kasım 13:16
Yorum Yok
991
Atatürk için her yıl Mevlit okutup, Dana kesiyorlar

Atatürk için her yıl Mevlit okutup, Dana kesiyorlar

İskenderun’da Taze Ailesi, her yıl olduğu gibi Atatürk’ün ölüm yıldönümünde bu yıl da kurban kesip Mevlit okuttu.

 

Okan Taze, 6 yıl önce rüyasında gördüğü Mustafa Kemal Atatürk’ün kendisine “Seni darlıktan kurtaracağım” dediğini, bundan bir süre sonra içinde bulunduğu darlıktan kurtulunca ‘dana keseceğim’ diye adakta bulunduğunu söyledi. Okan Taze, her yıl Atatürk’ün ölüm yıldönümü 10 Kasım’da kurban kesip Atatürk’ün ruhu için Mevlit okuttuğunu ifade etti. Okan’ın bu yıl kentte olmaması nedeniyle adağını ailesi yerine getirdi. Baba Galip Taze, bu yıl Atatürk’ün ruhuna altıncı adağını yaptıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Oğlum Okan Atatürk konusunda yanlış bilgilendirilmişti. Sonra dara düştüğü zaman Atatürk rüyasında geldi. Kendisine göründü. Kendisine bu darlıktan seni kurtaracağım demesi üzerine oğlum darlıktan da kurtulunca her sene dana keseceği sözünü verdi. O günden bugüne 5 yıldır her sene dana kesiliyor. Bu yılda altıncısı kesiliyor. Atatürk’ün ölüm yıldönümünde mevlit okutuyor eş dost köylüyü davet ediyoruz. Köy halkı geliyor o gün dualar ediliyor. Oğlum burada değil bana ‘babası olarak adağı yapacaksın’ dedi ben de ‘Atatürk’ü madem çok seviyorsun yapacağım’ dedim.”

İskenderun Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Gezgin ise, yöredeki insanların Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü çok sevdiğini, evlerinde anne ve babalarının yanında Atatürk’ün fotoğrafını da astıklarını söyledi. Büyükdere Muhtarı Hüseyin Cirdi ise, “Her yıl 9 Kasım akşamı başlayan ve 10 Kasım’da devam eden Mustafa Kemal Atatürk’ü anmada, Ulu Önder’in ruhuna mevlit okutulup köylü vatandaşlar toplanarak dualar ederler” dedi.

Okan Taze’nin eşi Ceylan ise Atatürk’ün ruhuna her sene dana kestiklerini ifade ederek eşinin yanında olmadığını ama adağını yerine getirdiklerini söyledi. Yörenin kanaat önderlerinden Muhammet Aslan ise dananın başında dua etti. Aslan, şöyle konuştu:

“Bu aksam burada ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz ruhuna ithafen on kasım münasebetiyle burada bulunmaktayız. Ulu önderin aziz ruhuna ithafen kurbanımızı kesiyoruz. Fakire fukaraya yetime dula ihtiyaç sahihlerine ulaştırmak üzere ulu önderin aziz ruhuna kesilecektir. Kader mahkumu olan bir kardeşimiz aramızda olmayan şuan cezaevinde olan Cumhuriyet aşkıyla, Atatürk aşkıyla ,vatan, bayrak aşkıyla dolu olan bir kardeşimizin hayratıdır.”

Dua eden Taze ailesi fertleri ayrıca, eve büyük Türk Bayrağı ile Atatürk posteri astı.

ataturk-icin-dana-kesiyorlar

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: