“AVM’ler Pazar Günü Kapalı Olsun”

Avrupa’da, AVM’ler akşam 18’den sonra ve Pazar günleri kapalı

Avrupa’da bizim ülkemizdeki kadar yan yana aynı işi yapan çok sayıda esnaf ve sanatkâr yok. İzin vermiyorlar.

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Malatya Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram Beyzade Fm’e konuk oldu.

Akdeniz Bölge yayını yapan Beyzade Fm’de Ayhan Gümüşsoy’un sorularını cevaplayan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Malatya Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram “Başımıza ne geliyorsa bilinçsiz iş yapmaktan geliyor. İsabetli yatırım kararlarıyla kârlılık en yüksek seviyeye çıkarılabilir” dedi.

Küçük esnaf ve sanatkârlarımızın en çok şikâyet ettiği konuların başında AVM’ler ve vergiler geldiğini belirten Bayram,  AVM’ler şehir dışında olsun deniyor ama bu yeterli çözüm değildir. “şehrin dışına yapılan AVM’ler 10-15 yıl sonra gelişen şehirde yine şehrin içinde kalmış oluyor. AVM’ler şehir dışında olsa da arabası olan yine gidiyor. Hem gezmiş olayım diyor. Mevsim kış ise ortam sıcak yaz ise serin olduğu için ayrıca tercih ediliyor.

Avrupa’da, AVM’ler akşam 18’den sonra ve Pazar günleri kapalı

Bayram çözüm için ise şunları söyledi; “Mesela Avrupa’da uygulanan, AVM’ler akşam 18’den sonra ve Pazar günleri kapalıdır. Devlet yetkilileri, madem benim ülkemde küçük esnaf ve sanatkâr var, hiç olmasa geri kalan saat ve pazar günü iş yapsın diyerek böyle bir uygulama getirmiş. Ayrıca Avrupa’da bizim ülkemizdeki kadar yan yana sayıcı aynı işi yapan çok sayıda esnaf ve sanatkâr yok. İzin vermiyorlar. Bir iş yeri açacaksan, başvuru yaptığınızda açmak istediğiniz bölgede potansiyel kaldıracaksa izin veriliyor. Yoksa başka yer ve yapacağınız alanda iş gösteriyorlar. Türkiye’de de böyle olması lazım” diye konuştu

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Malatya Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram son olarak, isabetli yatırım kararlarıyla kârlılığın en yüksek seviyeye çıkarılabileceğini belirterek, “Başımıza ne geliyorsa bilinçsiz iş yapmaktan geliyor. Yaptığımız işin en iyisi yapıp kendimizi ve işimizi geliştirmeye, gelişen teknolojiye ayak uydurmalıyız. Biz de bu konuda seminerler düzenliyoruz” şeklinde konuştu.