20 Eylül 2020 Pazar
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
18 Aralık 01:35
Yorum Yok
613
Bakan Ergin İskenderun’ da

Bakan Ergin İskenderun’ da

Adalet bakanı ve Hatay Büyükşehir belediye başkanı Sadullah Ergin iskenderun´da önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Ergin İskenderun´da çeşitli kurum ve kuruluşları ziyaret etti. İskenderun’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ergin önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’den suriyeye silah gidiyormu sorusunu yanıtlayan Ergin ; “Bunun Türkiye üzerinden gittiğine dair bir bulgunuz varmı bu bir. Şöyle suriyeye silah gidiyor deniz yolu açık suriyenin. Ve kuzey Afrika ülkelerinden kuzey Afrika bölgesinden ve farklı bölgelerden deniz yoluyla farklı bölgelerinden deniz yoluyla suriyeye, karasal bölgelerden güneyinden doğusundan çok farklı yerlerden imkanlar var. Türkiye üzerinden gittiğine dair bana bir tane müdellel bir şey getirirseniz tartışırım sizinle. Girişimler olabiliyor ama bu girişimlerde Türk adaletiyle buluşuyor ve burada yanlış yapanlardan hesabı soruyor Türkiye. O açıdan bu konuda maalesef bilgi kirliliği de var” dedi.

Suriyedeki iç savaşın ehemmiyetine vurgu yapan Ergin;
“Hatay’ın yaşamış olduğu sıkıntılar konusunda 3 yıldır bizim istemediğimiz oluşmasında bizim sebep olmadığımız bir kirli savaş var. Bu kirli savaşta çok canlar kayboldu. Çok zulüm uygulamaları yapıldı. Dün ki yayın organlarına bakınız bugünkülere bakınız varil bombası dediğimiz bombalarla helikopterlerle okulların üzerine küçücük bedenlerin üzerine bombalar atılıyor ve küçücük bedenler yakılıyor. Vahşetin her boyutu farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor. Bu atmosferden kaçıp bu topraklara sığınan ve ağırlıklı olarak ta kadın ve çocuklardan oluşan sığınmacılarla ilgili olarak Türkiye 90’lı yıllarda ırak’ın kuzeyinden kaçanlara ev sahipliği yaptı ve onları barındırdı onlara insani vazifesini yaptı komşuluk vazifesini yaptı. Bugün de suriyeden can emniyetiyle can korkusuyla buralara sığınmış olan naçar insanlara kamplarını açtı ve onların temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştı. Bu gelenlerin içerisinde iyi niyetli olmayan unsurlar olabilir bunlarla Türkiye mücadelesini de yapıyor Türkiye’nin duruşu bellidir” dedi.

Türkiye Suriye ilişkilerini değerlendiren Bakan Ergin;
Türkiye’nin Suriye meselesine bakış açısı tamamen ilkeseldir. Suriye yönetimine Türkiye’nin bir karşıtlığı yoktur. Bunun altını çiziyorum. 2002’de ki Suriye yönetimiyle 2011’de ki Suriye yönetimi farklı değildir. 2002 Suriyesi ile 2011 Suriyesi arasında Türkiye tam dokuz yıl Suriye’ye kol kanat gerdi. Suriye bütün dünya tarafından izole edildiğinde Türkiye oraya müzaheret gösterdi. Ortak bakanlar kurulu toplantıları yapılıp ortak stratejik ortaklıklar kuruldu. Benim de katıldığım bir toplantı da 52 tane anlaşma imzaladık biz Suriye ile bir gece de. Aynı Türkiye var değişen şey Suriye de aynı hükümet olmasına rağmen kendi halkına sivil insanlara karşı takıldığı tutumdan dolayı Türkiye mesafe koydu ve Türkiye şamdan büyük elçisini en son çeken ülkedir. Bütün batılı ülkeler terk ettikten sonra Türkiye sonuna kadar o coğrafyada kardeşliğin tekrar inşası bu hallere gelinmesi için çok gayret sarf etti. Hülasa bugün gelinen nokta da Türkiye naçar kalmış insanlara kapısını açmıştır ama bunlar içerisinde iyi niyetli olmayan unsurlarla da değişik platformlarla da mücadelesini yürütmektedir.igc

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: