Bakan Ergin İskenderun’ da

Adalet bakanı ve Hatay Büyükşehir belediye başkanı Sadullah Ergin iskenderun´da önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Ergin İskenderun´da çeşitli kurum ve kuruluşları ziyaret etti. İskenderun’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ergin önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’den suriyeye silah gidiyormu sorusunu yanıtlayan Ergin ; “Bunun Türkiye üzerinden gittiğine dair bir bulgunuz varmı bu bir. Şöyle suriyeye silah gidiyor deniz yolu açık suriyenin. Ve kuzey Afrika ülkelerinden kuzey Afrika bölgesinden ve farklı bölgelerden deniz yoluyla farklı bölgelerinden deniz yoluyla suriyeye, karasal bölgelerden güneyinden doğusundan çok farklı yerlerden imkanlar var. Türkiye üzerinden gittiğine dair bana bir tane müdellel bir şey getirirseniz tartışırım sizinle. Girişimler olabiliyor ama bu girişimlerde Türk adaletiyle buluşuyor ve burada yanlış yapanlardan hesabı soruyor Türkiye. O açıdan bu konuda maalesef bilgi kirliliği de var” dedi.

Suriyedeki iç savaşın ehemmiyetine vurgu yapan Ergin;
“Hatay’ın yaşamış olduğu sıkıntılar konusunda 3 yıldır bizim istemediğimiz oluşmasında bizim sebep olmadığımız bir kirli savaş var. Bu kirli savaşta çok canlar kayboldu. Çok zulüm uygulamaları yapıldı. Dün ki yayın organlarına bakınız bugünkülere bakınız varil bombası dediğimiz bombalarla helikopterlerle okulların üzerine küçücük bedenlerin üzerine bombalar atılıyor ve küçücük bedenler yakılıyor. Vahşetin her boyutu farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor. Bu atmosferden kaçıp bu topraklara sığınan ve ağırlıklı olarak ta kadın ve çocuklardan oluşan sığınmacılarla ilgili olarak Türkiye 90’lı yıllarda ırak’ın kuzeyinden kaçanlara ev sahipliği yaptı ve onları barındırdı onlara insani vazifesini yaptı komşuluk vazifesini yaptı. Bugün de suriyeden can emniyetiyle can korkusuyla buralara sığınmış olan naçar insanlara kamplarını açtı ve onların temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştı. Bu gelenlerin içerisinde iyi niyetli olmayan unsurlar olabilir bunlarla Türkiye mücadelesini de yapıyor Türkiye’nin duruşu bellidir” dedi.

Türkiye Suriye ilişkilerini değerlendiren Bakan Ergin;
Türkiye’nin Suriye meselesine bakış açısı tamamen ilkeseldir. Suriye yönetimine Türkiye’nin bir karşıtlığı yoktur. Bunun altını çiziyorum. 2002’de ki Suriye yönetimiyle 2011’de ki Suriye yönetimi farklı değildir. 2002 Suriyesi ile 2011 Suriyesi arasında Türkiye tam dokuz yıl Suriye’ye kol kanat gerdi. Suriye bütün dünya tarafından izole edildiğinde Türkiye oraya müzaheret gösterdi. Ortak bakanlar kurulu toplantıları yapılıp ortak stratejik ortaklıklar kuruldu. Benim de katıldığım bir toplantı da 52 tane anlaşma imzaladık biz Suriye ile bir gece de. Aynı Türkiye var değişen şey Suriye de aynı hükümet olmasına rağmen kendi halkına sivil insanlara karşı takıldığı tutumdan dolayı Türkiye mesafe koydu ve Türkiye şamdan büyük elçisini en son çeken ülkedir. Bütün batılı ülkeler terk ettikten sonra Türkiye sonuna kadar o coğrafyada kardeşliğin tekrar inşası bu hallere gelinmesi için çok gayret sarf etti. Hülasa bugün gelinen nokta da Türkiye naçar kalmış insanlara kapısını açmıştır ama bunlar içerisinde iyi niyetli olmayan unsurlarla da değişik platformlarla da mücadelesini yürütmektedir.igc