19 Eylül 2020 Cumartesi
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
4 Ocak 18:12
Yorum Yok
452
Banka’da Hesabı Olanlara Müjde

Banka’da Hesabı Olanlara Müjde

Prof. Dr. Kızılot, banka mevduatı, döviz tevdiat hesabı faizleri ve repo gelirlerine, gelir vergisi ödenmeyeceği müjdesini verdi

Yeni yılla birlikte faiz, repo, bono ve tahvil gibi tasarruf araçlarının vergi durumu merak edilirken, bankalarda mevduat hesabı olanlara müjdeli haber geldi. Maliye ve vergi uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot, 2014’te elde edilen banka mevduat faizi, döviz tevdiat hesabı faizleri ve repo gelirlerinin, tutarı ne olursa olsun, vergi dairesine beyan edilmeyeceğini ve gelir vergisi de ödenmeyeceğini söyledi.

Prof. Dr. Kızılot şöyle devam etti:
“Faiz ödemelerinden sadece yüzde 15 stopaj (vergi kesintisi) yapılacak. Stopaj oranı 6-12 ay vadeli mevduat faizlerine yüzde 12, 12 aydan uzun vadeli mevduat faizlerinde yüzde 10 olarak uygulanacak. Bu uygulama, aksine bir yasa değişikliği olmadığı takdirde, 31.12.2015 tarihine kadar devam edecek.”

Off-shore sınırı 1400 TL

Off-shore hesaplarının faizlerine ilişkin açıklamalar da yapan Kızılot, “Bu faizler, stopaja tabi olmadığı için, Türkiye’de beyan edilmesi gerekiyor.
2014 yılında, off-shore bir ülkedeki banka hesabından faiz geliri elde edilmesi durumunda, yıllık faiz gelirinin TL karşılığı 1.400 TL’ye kadar ise beyanname verilmeyecek. Aşması durumunda, beyanname verilecek” şeklinde konuştu.

Şirket ortaklarına 290 bin TL sınırı

ŞÜK­RÜ Kı­zı­lot, 2014 yı­lın­da el­de edi­len ve yak­la­şık 290 bin TL’­ye ka­dar olan li­mi­ted şir­ket kâr pa­yı ya da ano­nim şir­ket te­met­tü ge­li­ri­ne ver­gi öden­me­ye­ce­ği­ni kay­det­ti. Kı­zı­lot şöy­le de­vam et­ti: “Ne­de­ni­ne ge­lin­ce, 2014 yı­lı ver­gi ta­ri­fe­si­ne gö­re, 289 bin 600 TL’­ye ka­dar olan kâr pa­yı için, öde­ne­cek ver­gi çık­mı­yor. Bu­nun al­tın­da kâr pa­yı alan­lar ise, be­yan­na­me ver­dik­le­rin­de, 1 TL ver­gi öde­me­ye­cek­le­ri gi­bi, üs­te ver­gi ia­de­si ala­cak­lar.”banka

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: