02 Aralık 2020 Çarsamba
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
4 Ocak 18:12
Yorum Yok
509
Banka’da Hesabı Olanlara Müjde

Banka’da Hesabı Olanlara Müjde

Prof. Dr. Kızılot, banka mevduatı, döviz tevdiat hesabı faizleri ve repo gelirlerine, gelir vergisi ödenmeyeceği müjdesini verdi

Yeni yılla birlikte faiz, repo, bono ve tahvil gibi tasarruf araçlarının vergi durumu merak edilirken, bankalarda mevduat hesabı olanlara müjdeli haber geldi. Maliye ve vergi uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot, 2014’te elde edilen banka mevduat faizi, döviz tevdiat hesabı faizleri ve repo gelirlerinin, tutarı ne olursa olsun, vergi dairesine beyan edilmeyeceğini ve gelir vergisi de ödenmeyeceğini söyledi.

Prof. Dr. Kızılot şöyle devam etti:
“Faiz ödemelerinden sadece yüzde 15 stopaj (vergi kesintisi) yapılacak. Stopaj oranı 6-12 ay vadeli mevduat faizlerine yüzde 12, 12 aydan uzun vadeli mevduat faizlerinde yüzde 10 olarak uygulanacak. Bu uygulama, aksine bir yasa değişikliği olmadığı takdirde, 31.12.2015 tarihine kadar devam edecek.”

Off-shore sınırı 1400 TL

Off-shore hesaplarının faizlerine ilişkin açıklamalar da yapan Kızılot, “Bu faizler, stopaja tabi olmadığı için, Türkiye’de beyan edilmesi gerekiyor.
2014 yılında, off-shore bir ülkedeki banka hesabından faiz geliri elde edilmesi durumunda, yıllık faiz gelirinin TL karşılığı 1.400 TL’ye kadar ise beyanname verilmeyecek. Aşması durumunda, beyanname verilecek” şeklinde konuştu.

Şirket ortaklarına 290 bin TL sınırı

ŞÜK­RÜ Kı­zı­lot, 2014 yı­lın­da el­de edi­len ve yak­la­şık 290 bin TL’­ye ka­dar olan li­mi­ted şir­ket kâr pa­yı ya da ano­nim şir­ket te­met­tü ge­li­ri­ne ver­gi öden­me­ye­ce­ği­ni kay­det­ti. Kı­zı­lot şöy­le de­vam et­ti: “Ne­de­ni­ne ge­lin­ce, 2014 yı­lı ver­gi ta­ri­fe­si­ne gö­re, 289 bin 600 TL’­ye ka­dar olan kâr pa­yı için, öde­ne­cek ver­gi çık­mı­yor. Bu­nun al­tın­da kâr pa­yı alan­lar ise, be­yan­na­me ver­dik­le­rin­de, 1 TL ver­gi öde­me­ye­cek­le­ri gi­bi, üs­te ver­gi ia­de­si ala­cak­lar.”banka

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Sokağa Çıkma Yasağı

Hafta içi sokağa çıkma yasağı var mı? 30 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Sorularının yanıtlarını sıklıkla araştırmaya başladı. Günlük corona vaka... Devamı..

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

Nevzat Güneş’ ten Özçelik-İş’e Ziyaret

Halkın Huzur ve Güvenliği Ortak Paydamız İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Özçelik İş Sendikası’nı ziyaret ederek yeni binayı gezdi, hayırlı olsun... Devamı..

HBB’den Fidan Dikimi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Arsuz’da fidan dikimi yaptı. Arsuz ilçesinde meydana gelen son yangınlar nedeniyle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla Belediye... Devamı..

Savaş’tan Yılmaz’ a Ziyaret

HATAY BŞB BAŞKANI LÜFTÜ SAVAŞ’TAN,   ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ’A ZİYARET  BAŞKAN YILMAZ; “ HATAY İÇİN, ANTAKYA İÇİN BİRLİK BERABERLİĞE   SİYASET ÜSTÜ... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: