Başbakan Yardımcısı Hatay’ da

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Hatay’da Türkmenleri ziyaret etti.

AKDOĞAN: SURİYE MESELESİ KISA VADEDE ÇÖZÜLEMEYECEK Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki temasları kapsamında Türkmen temsilcileriyle bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki temasları kapsamında Türkmen temsilcileriyle bir araya geldi.

Basına kapalı toplantının ardından açıklamalarda bulunan Yalçın Akdoğan, Yayladağı’nda bulunan iki çadır kenttin ilkinde 517 çadırın bulunduğunu ve 3 bin 70 kişinin kaldığını, diğerinde de 2 bin nüfusun yaşadığını, bunlardan birinde sadece Türkmenlerin diğerinde de Arap kökenli Suriyelilerin kaldığını söyledi. Yayladağı’ndaki iki çadır kentin de geçici barınma merkezi olarak hazırlandığını ancak önümüzdeki günlerde konteynır kente dönüştürüleceğini kaydeden Akdoğan, “Buraları şimdi yeniliyoruz ve konteynır kent haline getiriyoruz. Burada tabi bütün ihtiyaçlar gideriliyor. Eğitim, sağlık ihtiyaçları ve diğer konularda da Suriyeli kardeşlerimizin en iyi şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekenler yapılıyor. Türkiye’de 56 bin civarında Türkmen soydaşımız, Irak ve Suriye’den geldi. Bunlardan 20 bin Türkmen, Türkiye’de kamplarda kalıyor” dedi.

Bayırbucak bölgesinde yaşayan ve Yayladağı’na gelen Türkmenlerle özel bir bağımız olduğunu ve yurt içi dışı gözetmeden yardımların süreceğini açıklayan Akdoğan şöyle konuştu: “Suriye meselesi kısa vadede çözülmeyecek, orta ve uzun vadeye yayılmış bir mesele. Küresel güçlerin, adeta güç çekişmelerine kurban edilen bir mesele ve bunu Suriye halkı çekiyor. Türkmen kardeşlerimiz de şu anda Bayırbucak’ta ve çevresinde hem zalim Esad rejimiyle mücadele ediyor, hem terör örgütleri ile mücadele ederek topraklarını korumaya çalışıyor. Yani bir tür vatan müdafaası aslında yapıyorlar. Onlara karşı çok ciddi birçok bölgede etnik temizliği adeta andıran şekilde olumsuzluklar yaşanıyor. Bütün bunlara karşı Türkiye’nin hassasiyeti çok yüksektir. Bütün bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Türkmen kardeşlerimizle de dayanışma içerisinde bu süreci devam ettiriyoruz.”

yal