Başbakanlık’tan Askerlik ve Kamu İzinleri Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, 3’üncü kanun hükmünde kararname (KHK) ile Silahlı Kuvvetler’de başlatılan reform niteliğindeki adımları, ordu-siyaset ilişkisi, bundan sonra yapılacak düzenlemeler, FETÖ ile mücadele, istihbaratın yeniden yapılandırılması konusunda önemli değerlendirmeler yaptı.

Ordunun profesyonelleşerek asli işine döneceğini vurgulayan Yıldırım, henüz kesin kararı verilmemekle birlikte zorunlu askerlik süresinin kısalacağını, asker sayısının azaltılacağını, vatani hizmetini yapanların terörle mücadelede görevlendirilmeyeceğini ifade etti.

Gazetelerin Ankara temsilcileri ile Başbakanlık Resmi Konutu’nda kahvaltıda bir araya gelen Yıldırım, şunları söyledi:

MİLLETİN EVLATLARI: (Harp Okulları) Liseden, dengi okullardan, üniversitelerden insan kaynağımız buraya gelecek. Burada gerekli pratik eğitimleri alacaklar. Kaynak FETÖ’nün kaynağı değil, milletin evlatları. Alıyorlar beyinleri, formatlıyorlar, bu kurumlara gönderiyorlar. Artık buna son veriyoruz. Aziz milletin asil evlatları istediği alanda görev alabilecek.

PROFESYONEL ORDU: Çok adam çok iş demek değildir. Çok adam az iş demektir; süreçlerin yavaşlaması demektir. Silahlı Kuvvetler gelişen teknoloji, tehdit türlerine göre uzun zamandan beri yeniden yapılanma hazırlıklarını yapıyordu. Bu yaşadığımız süreçten hayır bir iş doğdu. Bunu hızlandıracaklar, profesyonelleşmeye, asli işlerine daha fazla kafa yoracaklar. Sadece konvansiyonel savunma, harp teknikleri değil, caydırıcılığı esas alan, modern, teknolojiyi, bilişimi esas alan bir savunma konseptine geçmiş olacaklar.

SÜRESİ AZALACAK: Askere, silah altına alma işi devam edecek. Orada bir aidiyet oluşması lazım ama bunun sadece askerlik iklimine alışmak amacıyla olması, onun ötesinde bir rolünün olmaması lazım. Ayrıca değerlendireceğiz; şu anda onun kararını vermiş değiliz. Muhtemelen süreler daha kısalacak, sayı azalacak. Jandarma dahil, belirli bir takvim içerisinde silah altına alınmış askerlik hizmetini yapan hiçbir askeri, terörle mücadelede, askerlik, güvenlik işinde çalıştırmayacağız. Kadro ihtiyacı azalıyor, harp okulları kapatılıyor, MSB yeniden yapılandırılıyor, uzman orduya geçiliyor.