29 Kasım 2020 Pazar
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
19 Aralık 19:19
Yorum Yok
1522
Bedelsiz Hisselerle İlgili Müjde’yi Sadullah Ergin Verdi!

Bedelsiz Hisselerle İlgili Müjde’yi Sadullah Ergin Verdi!

İsdemir Vakfı Bilgilendirme Toplantısı yapıldı

İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. Çalışanları Yardımlaşma Sandığı Vakfı, İsdemir’in Bedelsiz Hisse Hak Sahipleri için, düzenlemiş olduğu bilgilendirme toplantısını İskenderun MKÜ Yazıcı Konservatuar Salonunda gerçekleştirdi. Bilgilendirme toplantısına Hak-İş Konfederasyonu eski Genel Başkanı aynı zamanda TBMM Meclis İdare Amiri Ak Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, Çelik-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri aynı zamanda Vakıf Başkanı olan Bayram Altun, Çelik-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Recep Akyel Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ile İskenderun Çelik-İş Şube Sekreteri Hacı Gönül , Şube Mali Sekreteri Tuncay Avcı , Şube Teşkilatlandırma Sekreteri Musa Okcu, Şube Eğitim Sekreteri Murat Kayış, İsdemir Vakfı yöneticileri, bedelsiz hisse hak sahipleri ile diğer konuklar katıldılar. Toplantının açılış konuşması Şube Teşkilatlandırma Sekreteri Musa Okcu tarafından yapıldı. Okçu, selamlama konuşmasının ardından sözü Vakıf Başkanı Bayram Altun’a bıraktı.

İş birlikçi çıkar grupları

Vakıf Başkanı Bayram Altun özetle “İsdemir’in Bedelsiz Hisse Hak Sahipleri için, İsdemir Vakfımızın düzenlemiş olduğu bilgilendirme toplantısına katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor ve en kalbi duygularımla saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Bedelsiz hisse üzerinden yalana dayalı haksız ve yersiz ithamlarla İsdemir Vakfı’ nı, özünde ise Çelik-İş Sendikası’nı hedef gösteren emek düşmanı sarı sendika ve işbirlikçi çıkar gurupları şunu çok iyi bilmelidir. Emeğin en yüce değer olduğuna inanan, emek mücadelesinin öncüsü Hak-İş Konfederasyonu ve Çelik-İş Sendikası Özelleştirme sürecinde İsdemir’ in % 11’lik hissesini bedelsiz olarak çalışanlar adına verilmesini ve vakıf aracılığıyla belgelendirip kayıt altına alınmasını sağlamıştır. İsdemir Vakfı kendisine emanet edilen varlık değerlerini etkin ve verimli yöneterek, hissedarlar ve üyelerine kattığı değerleri sürekli arttırmak sorumluluğunu her şartta taşımıştır ve taşımaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

11 bin kişiye yeniden eşit olarak pay edildi

Vakıf Başkanı Altun sözlerinin devamında ise “FRANKLIN’in ‘Öldükten sonra unutulmak istemiyorsanız, ya okumaya değer şeyler yazın yada yazılmaya değer şeyler yapın’ dediği gibi, biliniz ki Hak-İş, Çelik-İş ve İsdemir Vakfı her zaman ‘yazılmaya değer’ şeyler yapmıştır.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Erdemir’ in öngördükleri 01 Haziran 2002 tarihi baz alınarak ilk dağıtım 6701 kişiye İsdemir Vakfı aracılığıyla pay edilmiştir. Daha sonra 4.500 kişi adına İskenderun 1., 2. ve 3. Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılan ve sonuçlanan kararların Yargıtay tarafından onanarak kesinleşmesini müteakip, 18 Aralık 2010 tarihinde yapılan İsdemir Vakfının Olağanüstü Genel Kurulunda, 01 Haziran 2002 tarihi baz alınarak yapılan ilk dağıtım iptal edilerek, ÖYAK’ nın karar tarihi olan 08 Şubat 2001 tarihi esas alınarak İsdemir’ de çalışan 11.000 kişiye yeniden eşit olarak pay edilmiştir.

Vakfımızın 19.01.2013 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurulunda, mülkiyetin 08.02.2001 tarihinde çalışanlara ait olduğu ve bedelsiz hisselerin hak sahipleri adına devir edilmesi yönünde alınan karar sonrası;

22.01.2013 tarihli yazımız ile İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne müracaat edilerek bedelsiz hisse hak sahipleri adına İsdemir Pay Defterine Tescil talebinde bulunulmuştur.

04.02.2013 tarihli yazımız ile Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı’na başvurularak, 08.02.2001 tarihinde çalışanların yer aldığı bedelsiz hisse hak sahiplerinin isimleri ve karşılarında hisse miktarını gösterir listenin Merkezi Kayıt Kuruluşu aracılığı ile hisselerin ilgili kişiler adına kaydı işleminin gerçekleştirilmesi ve Serbest İşlem Platformunda satışının mümkün hale gelmesini teminen gerekli işlemlerin yapılması talep edilmiştir “ dedi.

 

Adalet Bakanı Ergin’e teşekkür

Vakıf Başkanı Altun konuşmasının son bölümünde ise “İsdemir A.Ş.’nin 31.01.2001 Devir tarihi itibariyle sermayesi 610.000.000,00 TL’den, İsdemir A.Ş.’nin 28.11.2013 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurulunda alınan kararla sermayenin 2.900.000.000,00 TL’ye çıkarılmıştır. 31.01.2002 İsdemir’in devir tarihi itibariyle Vakfımızın %11’lik itibari pay oranı nasılki 3 Bedelli Sermaye Artışına Hak Sahipleri istenilen düzeyde katılım sağlamayınca %7,088’lik bir paya düşmüş ise bugünde 4. Bedelli Sermaye Artışına Hak Sahipleri istenilen düzeyde katılım sağlamazlarsa bu oranın tekrar düşmesi kaçınılmaz olacaktır. Ancak bu yüzdelik oranın düşmesi sonucu Hak Sahiplerinin elindeki Hisse Adedi de, Hisse değeri de asla düşmeyecektir.

31.01.2002 İsdemir’in devir tarihi itibariyle Vakfımızın %11’lik itibari pay değeri 67.100.000,00 TL’den 3 bedelsiz ve 3 bedelli sermaye artışı sonucu (4.Bedelli Sermaye Artışı Hariç) bugün %7.088’lik itibari pay değeri olan 136.022.883,67 TL.’ye yükselmiştir.

-Vakıf Hisse Karşılıkları Hesabında 6.100,00 TL.’lik ana hissesi bulunan bir hissedarımızın yalnız 3 Bedelsiz sermaye artırımı sonucu 4.643,79 TL Bedelsiz ilave edilerek hissesi 10.743,79 TL.’ye yükselmiştir.

-Vakıf Hisse Karşılıkları Hesabında 6.100,00 TL’lik ana hissesi bulunan bir hissedarımızın 3 bedelsiz ve 3 bedelli sermaye artırımı (4.Bedelli Sermaye Artışı Hariç) sonucu 9.970,87 TL Bedelsiz ilave edilerek hissesi 24.607,30 TL’ye yükselmiştir.

 

 

(1.Bedelli-2.298,16 TL, 2.Bedelli-1.806,00 TL, 3.Bedelli-4.432,27 TL olmak üzere 3 Bedelli Sermaye artırımı için Toplam 8.536,43 TL ödeme yapılmıştır.)

İsdemir’in değer tespiti için 6 bağımsız aktüeryal denetim firması içinde ihale sonucu KPMG Akis Bağımsız Denetim ve SMMM A.Ş. ile çalışmaya karar verilmiş olup, 05 Temmuz 2012 tarihinde başlayan çalışmalar 13 Aralık 2012 tarihinde sonuçlanmıştır. Şirket Değeri Üretim Kapasitesi Çarpanına göre 7.6 milyar TL olarak tespit edilmiştir.

Özellikle çalışanlarımızın sorunlarını kendi sorunu bilen, bedelsiz hisse ile ilgili bu sorunu başından beri hassasiyetle takip edip her aşamada çözüm için ilgili kurumların bağlı oldukları sayın bakanlarla görüşerek önemli katkıda bulunan ve SPK nezdinde bu kararın alınmasını sağlayan Adalet Bakanımız Saygıdeğer Sadullah Ergin’e şahsım, Vakfım, Sendikam ve bedelsiz hisse hak sahipleri adına teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum.

Ayrıca desteğini esirgemeyen Hak-İş Konfederasyonu eski Genel Başkanı ve TBMM Meclis İdare Amiri sayın Salim Uslu’ya, İsdemir’in Özelleştirme sürecinde çalışanlara bedelsiz %11’lik hisse talebinde bulunan Hak-İş Konfederasyonuna, Çelik-İş Sendikasına ve bu hakkın verilmesini sağlayan 57. Hükümete, Sermaye Piyasası Kuruluna, Özelleştirme İdaresi Başkanlığına, Vakıflar Genel Müdürlüğüne, Oyak’a, Erdemir’e, İsdemir’e, Milletvekillerimize, Siyasi Partilerimize ve Belediye Başkanlarımıza şahsım, Vakfım, Sendikam ve bedelsiz hisse hak sahipleri adına teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Sermaye Piyasası Kurulunun aldığı bu kararın Hak Sahiplerine, Vakfımıza, Sendikamıza, İsdemir’e, Bölgemize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyor, hepinizi tekrar saygı ve sevgiyle selamlıyorum” diye konuştu.

Cengiz Gül “Hisseler alınır, satılır hale gelecektir”

Vakıf Başkanı Altun sonrası Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül söz aldı. Genel Başkan Gül özetle “uzun ve meşakkatli bir mücadelenin sonunda tek kuruş ödemeden siz değerli arkadaşlarımıza bedelsiz hisseleri kazandırdık. Yargıyı yönlendirmemiz mümkün değildi. Tam 8 yıllık bir yargı süreci oluştu. Ancak bugün SPK’nın kararlarıyla hem hisse senetlerinin adlarınıza tescili hem de borsaya girmenin, hisse senetlerinin alınır, satılır hale gelmesinin ilk adımı atılmıştır. Bu gelişme tüm hisse sahiplerimize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Adalet Bakanı Ergin “ Bu işin gerisi gelecek”

Genel Başkan Gül sahnede konuşurken, Ankara yolunda olan Adalet Bakanı Sadullah Ergin canlı telefon bağlantısıyla salondaki konuklara hitap ederek SPK’nın hisse tescili ve hisselerin borsaya girmesi adına önemli bir adım attığını, bunun gerisinin geleceğini ifade ederek, hisse sahiplerine son kararın hayırlı olmasını dileyerek şunları ifade etti “Çelik-İş Sendikası yönetimini, İsdemir işçilerinin bedelsiz hisse konusunda yaptıkları başarılı çalışmalardan dolayı kutluyorum. Ben de her zaman Çelik-İş Sendikası ve ona üye işçilerin sorunlarını çözme gayretinde olacağım. SPK’nın kararları sizlere hayırlı ve uğurlu olsun”

Salim Uslu “Leş kargalarına izin vermeyeceğiz”

Gecenin son konuşmacısı Hak-İş Konfederasyonu eski Genel Başkanı ve TBMM Meclis İdare Amiri Çorum Milletvekili Salim Uslu oldu. Milletvekili Uslu “ Müjdeyi vermek üzere buradayım. SPK’nın kararı sonrası bedelsiz hisseler adınıza tescil edilecek. Hisse senetlerinin devir ve tedavülü üzerindeki kısıtlamalar kaldırılacak. İsdemir A.Ş. yönetim kurulu tüm bu düzenlemeler için gerekli kararları alıp, gerekli düzenlemeleri yapacak. Bundan böyle kimse burayı kışla gibi görüp, kışla gibi düşünmeyecek. 22 günlük grev sonrası leş kargalar emeğiniz üzerine konmak istediler. Bu leş kargalarına asla izin vermeyeceğiz. Sendikanız iyi günde, kötü günde sizlerle. % 11’lik bedelsiz hisse senetlerini sizlerle buluşturan yine konfederasyonunuz Hak-İş ve sendikanız Çelik-İş olmuştur. Nihai sona yaklaşılmıştır. Nihai son hisselerin kayıt altına alınması, hisseler üzerindeki devir şartının kaldırılması ve hisse senetlerinin alınır satılır hale gelmesiyle olacaktır” diye konuştu.

 

isdemir-bedelsiz-hisse

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

Nevzat Güneş’ ten Özçelik-İş’e Ziyaret

Halkın Huzur ve Güvenliği Ortak Paydamız İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Özçelik İş Sendikası’nı ziyaret ederek yeni binayı gezdi, hayırlı olsun... Devamı..

HBB’den Fidan Dikimi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Arsuz’da fidan dikimi yaptı. Arsuz ilçesinde meydana gelen son yangınlar nedeniyle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla Belediye... Devamı..

Savaş’tan Yılmaz’ a Ziyaret

HATAY BŞB BAŞKANI LÜFTÜ SAVAŞ’TAN,   ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ’A ZİYARET  BAŞKAN YILMAZ; “ HATAY İÇİN, ANTAKYA İÇİN BİRLİK BERABERLİĞE   SİYASET ÜSTÜ... Devamı..

Başkan Güngör’den Açıklama

Hak iş Hatay il başkanı veÖzçelik iş İskenderun şube başkanı Mehmet Güngör açıklamalarda bulundu. Başkan Güngör; “Torba yasa teklifinde bulunan belirli iş... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: