Belediyeden “1 Yıllık İcraat”

“BELEDİYE’DEN 1 YILLIK İCRAAT TOPLANTISI”
Iskenderun Belediyesi yıllık Faaliyetini meclis sonrası basın ile biraraya gelerek açıklamalarda bulunan Başkan Fatih Tosyalı asfalt, bahçe, park ve kaldırım düzenlemeleri ile sosyal faaliyetlerinden bahsetti.
Basın olarak projeleri sorduğumuzda “Belediye borçları sebebiyle ekonomik sıkıntıdan önceliklerini değiştirdiğini ve daha makul ve elzem hizmetleri öne aldığını dile getirdi.
Temizliğin daha iyi yapıldığını, sıkıntılı yolları asfaltlarıdıklarını firma ve esnaf borçlarını kapattıklarını dile getirdi.
Mecliste duyamadığımız denetleme raporlarındaki şerh ve sıkıntıları sorduğumuzda sıkıntımız yok herşey legal ilerlediğini dile getiren Başkan Tosyalı uyarılar için teşekkür edip pek de ciddiye alınacak sorunların olmadığını söyledi.
Ayrıca Ziraat Bahçesi yerini belediye bünyesine alınması çok önemlidir.
Ziraat Bahçesi acilen projeleri hayata geçirilmeli ve 3 km sahile sıkışan vatandaşı yeni yaşam alanlari açılmalıdır.
Şahsım olarak başkanların ve bazı yardımcıların iyi niyetle faaliyet yapmak istediklerine inanıyorum ama yetersiz.
Yıllık 8 milyonu aşan doğrudan temin harcamalarının nereye nasıl ve ne uygunlukta yapıldığını mutlak belgelere ulaşarak sorgulanması gerekmektedir.
Yalnız bazı durumlarda iyi niyetinden ötürü güven duyduğu, şüphelenmediği bazı müdürlüklerin harcamalarını bizzat şahsi olarak sorgulaması gerekmektedir.
Çünkü ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Ortada denetleme raporlarında şerh varsa adım gibi eminim sıkıntılarda vardır.
Pandemi süreci ile bir çok hizmette aksamalar yaşanmasını anlayışla karşılamak gerekmektedir şüphesiz. Malum sadece belediyeler değil büyük şirketler hatta devletlerde bile aksama yaşanıyor.
Bu yıl ivedi şekilde sosyal projeler harici mutlak kent çehresini değiştirecek küçük ama gerekli hamleler yapılmalıdır.
Mesela; Millet Bahçesi otoparkı derhal araçlara açılmalı, bir çok geniş kaldırım kenarları ağaçlandırılmalı, sahil çay bahçeleri açılmalıdır.
Şahsi ve siyasi ayrışmalarla, kavga zemininde kentin geleceğine hizmet etme noktasında vakit kaybetmemeli, belediyelerde özellikle halkın sıkıntı, şikayet ve öneri noktasında aracı olan basının iyi niyetli eleştirilerine tavır yerine istişare yapmalıdır.
Çünkü Belediye ve mevzuat üzerine Başkan Tosyalı ve yardımcıları hakimiyette çıraklık dönemi olan ilk yılı atlatıp kalfalık yani 2. Yılında daha ustalaşarak daha çok yol katetmelidir.
IŞIK ŞENER/ BÜYÜKŞEHİR GAZETESİ