BELEN 2017′ YE İDDİALI GİRİYOR

“Belen 2017’de Projelerin Hayat Bulacağı Yıl Olacaktır”

Belen Belediyesi, çalışma ve projelerine 2017 yılında da aralıksız devam edecek. Sosyal ve kültürel etkinlikler ile çocukların, kadınların, personelinin ve halkın yayında olduğunu hissettiren Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, yeni yılda da Belediyecilik çalışmalarına iddialı bir şekilde devam edecek.

Araç filosunu aldığı araş ve iş makineleri ile güçlendiren Belen Belediyesi, Fen İşleri, İmar Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Zabıta ekipleri başta olmak üzere Belediyenin tüm birimleri ile Belen halkının memnuniyeti için gerekli tüm çalışmaları özveri ve titizlikle yürüttüklerini ifade eden Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, “Çalışmalarımıza 2017’de de devam ediyoruz. Başladığımız ve başlayacağımız projeler, bu yıl içinde yürüteceğimiz ve bitireceğimiz projelerle ilçemiz Belen atağa geçecektir.” dedi.

Belen’de devam eden çalışmalarla ilgili kamuoyuna bilgi veren Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, çalışma ve projelerle ilgili şu bilgileri aktardı. TOKİ: Toplu Konut İdaresine arazi devri gerçekleştirilmiş olup İmar ve Proje çalışmaları yürütülüyor. Bu projemiz tamamlandığında ihtiyacı olan hemşerilerimiz Allahın izniyle EV SAHİBİ olacaktır. Toplu Konut İdaresi tarafından söz konusu arazilerle ilgili olarak jeolojik altyapı etüt projeleri tamamlanmış olup yapılması planlanan konut modeli için öneri mimari projelerinin oluşturulması çalışmaları devam etmektedir. 2017 yılının ilk yarısında, talepler toplanmaya başlanacaktır.

ASFALT: Belen Belediyesi olarak ödeneğimiz hazır, Büyükşehir Belediyesi kanalizasyon ve su bağlantılarını bitirir bitirmez, sorumluluk sahamızdaki tüm yolları asfaltlayacağız. Bu kapsamda Mart 2017’den itibaren HBB altyapı çalışmalarını bitirdiğinde mahallelerde asfaltlama çalışmalarına başlanacaktır.

KENTSEL DÖNÜŞÜM: Toplam 32,3 hektar alanda kentsel dönüşüm sahası ilan edilebilmesi için, Belediyemizce mevcut yapı stoku ile alandaki mülkiyet durumu belirlenmiş olup, mülkiyeti Belediyemize ait parsellerin hak sahiplerine devri konusundaki çalışmalarımızın tamamlanmasına müteakip kentsel dönüşüm başlayacaktır. Ayrıca dönüşüm senaryosu çalışmalarımız da devam etmektedir.

HAZİNE ARAZİLERİ ÜZERİNDE BULUNAN EVLER: 4706 sayılı yasa kapsamında hazine arazileri üzerinde 31.12.2000 yılından önce yapılmış ve iskân edilen evlerin sahiplerine mevcut arazilerin satışı çalışmalarının 1. Etabı tamamlandı. Hak sahiplerinin başvuruları ile ilgili dilekçeler ekleriyle beraber Milli Emlak İl Müdürlüğü’ne teslim edildi. Devam eden süreçte Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nce dosyamız incelenerek saha tespitleri ve fiyat çalışmaları için bir heyet görevlendirilecektir. Binaların tespitleri ve bu binaların kesin hak sahiplerinin tespitleri yapıldı. Ve konuyla ilgili başvurular alındı. Hak sahiplerinin başvurulardaki eksikliklerinin giderilmesi ve saha fotoğraflamaları, için çalışmalarımız devam ediyor.

BELEN ŞEHİTLER ABİDESİ ANITI: Ocak 2017’den itibaren uygulama çalışmalarına başlanacaktır. Mülkiyeti kurumumuza ait olan Şehitler Abidesi’nin restorasyonu için projeler Adana Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanmıştır. Onaylanan restorasyon projesine yönelik yaklaşık maliyet çalışmaları Hatay Valiliği, YİKOB tarafından tamamlanmış olup 2017 yılı yatırım programı çerçevesinde restorasyonu yapılacaktır.

ABİDE PARKI: Mülkiyeti Belediyemize ait olan Abide Park alanı içerisinde yapımı planlanan sosyal tesisin yeniden projelendirilmesi çalışmaları tarafımızca bitirilmiş olup, uygulama için Ümraniye Belediyesi ile bir protokol imzalandı. Uygulamaya bu ay içerisinde başlanacaktır. Böylece halkımız Belenimizeyakışır donanımlı bir sosyal tesise kavuşacaktır. Proje çalışmaları proje çalışmaları tamamlanmış olup Kardeş Belediyemiz Ümraniye Belediyesi ile imzalanan protokol kapsamında proje uygulamasına 26 Aralık 2016 tarihi itibarı ile başlanacaktır.

GÜZELYAYLA ÇAY BAHÇESİ: Güzelyayla Mahallesinde bulunan muhtarlık, işyerleri ve çay bahçesinin bulunduğu alanla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışmalarımız devam etmektedir.

HASTANE PROJESİ: Belen İlçesine Kazandırılacak Olan Hastane İle İlgili Olarak Sağlık Bakanlığına 2 alternatif saha gösterilmiştir. Belen devlet hastanesi 5000 m² arazi üzerine yapılması planlanmaktadır. Sağlık Bakanlığı Hastane projemizde yer tespiti önümüzdeki günlerde kesinleşecektir. İlçemize kazandıracağımız E-2 Tip hastane modeli projemiz devam ediyor.

İSTİNAT DUVARLARI: Coğrafi yapısından dolayı bir geçit halinde bulunan ilçemizdeki E-5 karayolu üzerindeki istinat duvarlarının güzelleştirilmesi için proje çalışmalarımız devam etmektedir.

İSKENDERUN KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ: Karapelit Mahallesinde yapımı planlanan Küçük Sanayi Sitesi için Harita ve Planlama çalışmaları bitti. Tahsis işlemleri, Küçük Sanayi Sitesi devri ile ilgili işlemler devam etmektedir.

HATAY KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ: Organize Sanayi Bölgesinde Ötençay-Şenbük mahallelerinin sınırları içerisinde yapımı planlanan küçük sanayi sitesi ile ilgili olarak çalışmalarımız devam etmektedir.

HALI SAHALAR: Spor Toto Teşkilat Başkanlığıyla imzalamış olduğumuz protokol kapsamında Ötençay ve Kömürçukuru mahallelerindeki futbol halı sahası, basketbol ve voleybol sahaları bitirilmiş olup, üçüncü halı sahamız için Halil Bey Mahallesinde Çok Programlı Lisenin yanında çalışmalarımız başlamış olup kırk gün içerisinde hizmete açılacaktır.

SEYİR TERASI: Eski Antakya yolu üzerinde Şehitler Abide Anıtının üst mevkiinde bulunan Belen Kaymakamlığımızın öncülüğünde DOĞAKA tarafından finanse edilen Seyr-i Belen Yürü ve Dinlen adlı proje kapsamında yapılan tesis Belenimiz için önemli bir projedir. Projenin yapıldığı alanın kamulaştırma bedellerine ilişkin ödemeler, Belediyemiz tarafından yapılmış ve bu anlamda mali desteğimiz de olmuştur. İlçemize kazandıracağımız bu proje ile ilçemiz donanımlı bir sosyal tesise sahip olacaktır. Bu tesis, başta İskenderun, Arsuz ve Belen ilçemiz olmak üzere Hatay’ın tamamına hitap edecek ve İskenderun Körfezi’ne panoramik bir açıdan seyir imkanı tanıyacak, İlçemiz bölge turizminin göz bebeği olacaktır.

ATATÜRK ANIT ALANI VE PARKI: Belen Atatürk Anıtı’nın da içerisinde bulunduğu, Atatürk Parkı’nın yeniden düzenlenmesi amacıyla proje çalışmalarımız tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığından proje desteği ile ilgili dosyamız teslim edildi. 2017 yatırım programına alınabilmesi için ilgili bakanlık görüşmelerimiz devam etmektedir.

B VE C TİPİ PİKNİK ALANLARI: B ve C Tipi piknik alanlarımızın izinleri Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan alındı. Devir işlemleri yapılıyor. Yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında; gelişim proje çalışmalarına başlanmıştır. Söz konusu piknik alanlarının gelişim projelerine göre; Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca uygulamaları tamamlanıp tarafımıza teslim edilecektir.

BELEN KUŞ GÖZLEM TEMALI TABİAT PARKI: Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzün İlçe sınırlarımız içerisinde Belen Kuş Gözlem Temalı Tabiat Parkı projesi de hızla devam ediyor. Dünyada Avrupa’dan Afrika’ ya giden üç önemli kuş göç yolu vardır. Bir tanesi Cebelitarık Boğazı, diğeri Sicilya bir diğeri de ilçemiz Belen Geçidi üzerinden giden yoldur. Süzülen göçmen kuşların güzergâhı, Türkiye’de Belen Geçidi’nden başlayıp, Sinop ilinden sınır ötesine uzanır.

Zengin kuş çeşitliliğine ev sahipliği yapan ilçemizde BELEN KUŞ GÖZLEM TEMALI TABİAT PARKI projemiz ile yayla turizminin yanı sıra karavan turizminde de Belen’imizi önemli çekim merkezlerinden birisi yapacaktır.

vuru

KENT MEYDANI:Belen’in merkezinde halk arasında “Pazar yeri” olarak bilinen 12.535 m2 ‘lik alana “Kültür Park” kapsamında kapalı-açık kullanım alanları barındıran bir sosyal odak noktası oluşturulacaktır. Bu alan İskenderun istikametinden Belen’in çehresini değiştirmekle kalmayıp, birçok kullanımı bir arada bulundurmasıyla Belen’in güncel ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

İSTİNAT DUVARLARI:Kırsal mahallelerimizdeki iç yolların ıslahı çerçevesinde Ötençay, Bakras, Şenbük, Fatih, Halilbey, Kıcı mahallemiz, Yapraklı mevkiinde istinat duvarı çalışmalarımız tamamladı. Belediyemizin devam eden istinat duvarı çalışmalarımız da mevcuttur.

YENİ EĞİTİM ALANLARI KAZANDIRDIK

2016 yılı faaliyetlerimiz içersinde Belen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün talep ve ihtiyaçları doğrultusunda 50 bin m2 ek eğitim alanı ile ilgili planlama çalışmaları devam etmektedir.

ÜST GEÇİTLER-ÇOCUK OYUN PARKLARI: Belen’de ulaşımın rahat akışı için yayalarımızın kullanacağı dört adet üstgeçidi; Halilbey, Fatih, Cumhuriyet, Sarımazı’ya kazandırılmıştır. İlçemize dört yeni üstgeçit için Karayolları projelendirme çalışması yapmaktadır. Her mahalleye bir park kazandırdık.

DSİ İLE DERE ISLAHI ÇALIŞMASI: 2017 yılı yatırım programı kapsamında Sarımazı içinden geçmekte olan Uluca Deresi’nin DSİ tarafından ıslah etüt çalışmaları yapılacaktır.”

vur