Belen Sarıkamış Şehitlerimiz İçin Yürüdü

Hatay’ ın en yüksek tepesi olan Atık Yaylası (Radar) bugün Hatay’ ın dört bir yanında gelenler ile doldu taştı.

Yüzlerce Hataylı 1915 Aralık ayında Sarıkamış’ta donarak şehit olan on binlerce Mehmetçik için Hatay’ın Belen Geçidi Atık Yaylasında (Radar) anma yürüyüşü düzenlendi.

Genç yaşlı vatandaşların yanı sıra okullardaki izcilerin katılımı ile gerçekleştirilen Sarıkamış şehitlerini anma etkinliğinde halk, Mehmetçikle kucaklaştı.

Yürüyüş için Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İskenderun Gençlik Merkezi’nin Müdürü Ahmet Keskin ve HBB bölge sorumlusu Ahmet Keskin yanı sıra izci liderleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar Belen Gedik mevkiinde toplandı. Kalabalık, ellerinde Türk bayrakları ve flamalarla tepe noktası olan Radar mevkiine ulaşmak için kilometrelerce yürüdü. Kalabalığın arkasından gelen panzer aracından ise Sarıkamış şehitlerinin türküsü çaldı. Tepede şehit Mehmetçikler için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi, Radar mevkiine fidan dikildi. İzcilerin ise giydikleri yeleklerde ve açtıkları flamalarda ‘Dedeciğim biz geldik’ yazısı dikkat çekti.

cymera_20170108_153223Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın törende yaptığı konuşmasında, “Bugün burada bağrındaki bin 500 şehidimizi sarıp, sarmalayan, koruyup kollayan ve koynunda sallayan Belenimizde, beyaz hüzün olarak Sarıkamış harekatında vatanı uğruna, bayrağı uğruna hayattaki en değerli varlığı olan canını veren kahraman şehitlerimizi anmak, hatıralarını bu vatanın bekası, birliği ve beraberliği için, Hataylısıyla, Trabzonlusuyla, Ardahanlısıyla yaptıkları fedakarlıkları anmak için burda hep birlikteyiz.” dedi.

Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ise “Bugün Sarıkamış şehitlerini anmak için burdayız. Bu anlamlı yürüyüşe destek veren tüm halkımızı yürekten kutluyorum. Biliriz ki tarihimiz ihtişamlı zaferlerle doludur. Ancak Sarıkamış harekatı, bunca zaferin arasında bir facia olarak tarihimize yazılmıştır. Bizler zaferlerimizle övündüğümüz kadar yaşadığımız hezimetlerden de dersler çıkartmak zorundayız.” şeklinde konuştu.

cymera_20170108_153106