Benzinli Araç Sürücülerine Müjde

Ddün gelen 8 kuruş tutarındaki indirimden sonra benzine bugün de 4 kuruşluk indirim yapıldı.

İndirim bu geceden itibaren geçerli olacak.

Benzinin litre fiyatı İstanbul’da ortalama 4,32 TL’den 4,28 TL’ye, İzmir’de ortalama 4,33 TL’den 4,29 TL’ye, Ankara’da ise ortalama 4,34 TL’den 4,30 TL’ye gerileyecek.

Dün Mart 2009’dan bu yana görülen en düşük seviyeye, bugün açılışta ise Şubat 2009 tarihinden bu yana görülen en düşük seviyeye gerileyen Brent petrol, gün içi işlemlerde 7 yılın en düşük seviyesini gördü.

Güne 40,82 Dolardan başlayan Brent petrolün varil fiyatı 41,45 Dolara yükseldikten sonra ilerleyen saatlerde 39,81 Doları gördü.

PETROL FİYATLARI NEDEN DÜŞÜŞE GEÇTİ?

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Cuma günü Viyana’da yapılan bakanlar toplantısında petrol üretiminde kısıtlamaya gitmedi. Bu karar sonrası günlük 2 milyon varil kadar hesaplanan arz fazlalığının devam edeceğine dair endişelerle petrol fiyatlarında gerileme başladı.

Bunun yanında dünyanın ikinci büyük ekonomisi ve dev emtia ithalatçısı Çin’deki ekonomik yavaşlama hammade talebinin azalmasına neden oldu.

Altın, Rusya’nın petrol fiyatları beklentisinin 50 ile 70 dolar arasında olduğunu, Rusya’nın bilançosunun ağırlığını petrolün oluşturduğunu ve beklenti altında kalan her fiyatın Rusya’nın gelirlerine önemli ölçüde olumsuz yansıyacağını belirtmişti.

Haber: FULYA ÖKTEM / HABERTURK.COM