Bir Belediye’ nin Değişimi

İskenderun gün geçtikçe güzelleşiyor, hakkettiği kaliteye yavaş yavaş ulaşıyor. Geçtiğimiz gün 49 evlerin en ara sokağına kadar asfalt ve yol şeritlerini görünce gözlerime inanamadım. Büyük ihtimalle asfaltlanmayan mahalle, cadde, sokak kalmayacak gibi.
Yalnız İskenderun Ş. Pamir caddesi, Ulucami caddesi ve bir çok yere kesik şeritler hatta logolar koyulmasına rağmen hala yaya şeridi yok!
Unutuldu zaar…
Aslında özellikle bu kentte yaya şeridi kullanılmaz ama yine de koyulmalı. Hatta Büyükşehir’ lerdeki gibi sağa sola dönüş okları ile de gösterilen, dolmuş duraklama yeri olarak belirtilen çizgiler olsa hoş olmaz mı?
Bazı yol çalışmaları bitti fakat kenarlarda çakıl taşları, yeni asfalt taneleri hala duruyor. hem görüntü hem sağlık yönünden sıkıntı arz ediyor.
İskenderun Belediyesi son dönemeçte somut adımlar atarak ciddi anlamda halka hizmet noktasında güzel çalışmaları takip ediyorum. Bizler gözlemciler olarak atılan veya atılmayan somut adımları uyarma, yazma ve dile getirmeyle mükellefiz.
Görüntünün arkasında Belediye’ nin mali hesaplarında ciddi anlamda çeki düzen gelmesi, özellikle tasarruf konusunda gerçekten kısıntı yapılıp, israftan kaçınılmasının en büyük emektarlarından biri olan Mehmet Bilgin’ i gösterebilirim. Detaylı hesap uzmanlığı, gelir gelmez belediye ödemelerini düzene bindirmesi, araç yakıtlarından, elektrik kullanımına kadar ziyan etmesi insanın sadece kendi evinde yapacağı tasarrufları anımsatı vaziyette. (Bu arada Kültür Sarayındaki mescidin yapılmasını hala beklemekteyiz.)
Dış işlerinde ise Ahmet Çetinkaya düşüncelerini, eksikliklerini ve halktan gelen talep noktasında hızlı cevap vermesi ayrı bir sosyal belediyeciliğin göstergesi. Bir çok kez HBB’ nin yapmadığı eksiklikleri İskenderun Belediyesi’nce yapması, hemşehrilerimizin mağduriyetini gidermesi belki de HBB’ den daha büyük belediye anlayışını önümüze sunuyor.
Bir çok konuda elin taşın altına koyan Ahmet Çetinkaya’ yı TOKİ, Kanalizasyon, Yol, Köprü gibi yeniden projelendirmedeki öngörüsü takdire şayan. Tabi kısa sürede yapacağız dediği Kanal köprüsü ve Arıtma Tesisi tek yön yol güzergahını unutmadım, bekliyoruz…
Yapılan eksik ve kötü durumları nasıl korkusuzca yazıp eleştirebiliyorsak, güzellikleri de aynı cesarette dile getirmek bu mesleğin erdemliliğidir.
Hem Seyfi Dingil iyi şeyler yapmasa muhalefet sessizliğe veya ikili ilişkilerde olumlu görüşmelere geçer mi?
İşte biz İskenderun’ da muhalefetiyle, iktidarıyla olumlu görüşmeler, yapıcı eleştiriler dahilinde kentimizi daha da ileriye taşımaya yönelik hamlelerde bulunmalıyız.
Nasıl Türkiye’ nin dostu yoksa İskenderun’ unda İskenderun’ da yaşayanlardan başka dostu yoktur…
Dip Not: Ş. Pamir caddesi sağ taraf kaldırımlar artık yapılmalıdır, çünkü asfalttan sonra daha da beter kırıldı, döküldü.
Esen Kalın