05 Aralık 2020 Cumartesi
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
1 Ağustos 17:49
Yorum Yok
1127
“Bölge Ekonomisi Büyük Zarar Görür!”

“Bölge Ekonomisi Büyük Zarar Görür!”

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz İsdemir ve MMK Metalürji ’deki grevlerin iç piyasaya olumsuz yansımalarına dikkat çekerek grev sürecini, yakından takip ettiklerini belirtti.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz Ülke ve bölge ekonomisine çok önemli katkısı olan, Türkiye’nin uzun ürün üretim kapasitesine göre en büyük entegre demir ve çelik fabrikası konumundaki İsdemir’de, 1989 yılında 137, 1994 yılında ise 33 gün süren grevler yaşandığını hatırlattı.

İTSO Başkanı Yılmaz, geçmişteki grevlere tanık olanların, durumun ciddiyetini çok daha iyi tahayyül edebileceklerine dikkat çekerek “İsdemir’in yanı sıra, MMK Metalürji ’de de 1560 işçiyi kapsayan grev, Demir-çelik sektöründeki üretimi durma noktasına getirdiği gibi, bölge ekonomisini de aynı paralelde etkilemiştir” dedi.

Ortadoğu ülkelerindeki karmaşanın yansımasıyla darboğaza giren bölge ekonomisi, demir-çelik sektöründeki grevlerle, ciddi bir risk altına girdiğine işaret eden İTSO Başkanı Yılmaz “İsdemir ve MMK’da devam eden grevin piyasaya olumsuz yansımaları gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Bu iki işletmemizin mamullerini hammadde olarak kullanan sadece bölgede 100 ün üzerinde işletme yer almakta ve bu işletmeler tedarikçileri ve çalışanları ile beraber bu sıkıntıyı İsdemir ve MMK ile paylaşmak durumundadır. Her kesimden esnaf tedirgin bir bekleyiş içerisine girmiştir” diye konuştu.

Grevdeki işçinin esnafa borcunu ödeyememesinin de zincirleme reaksiyonlar oluşturduğunu vurgulayan İTSO Başkanı Yılmaz “Esnaf toptancıya, toptancı tedarikçiye olan ödemelerini aksatırsa, bölge ekonomisi büyük zarar görür. Önümüzde Ramazan Bayramı var. Grevin devam etmesi gerek esnafın, gerekse grevdeki işçilerin ve ailelerinin beklentilerini hüsrana uğratır. Daralan piyasa herkesi mutsuz eder. Bizler, bunların hiç birinin olmasını istemiyoruz. Bir tarafta hak arayışı içerisinde olan emekçiler, diğer tarafta bacası tütmeyen fabrikalar. Her iki sorunun buluştuğu ortak nokta, alın terinin ve sermayenin heba olmasıdır” şeklinde konuştu.

İTSO Başkanı Yılmaz, Ramazan Bayramı arifesinde, işçiyi temsilen Çelik-İş sendikası yönetimi ile muhatabı İSDEMİR yönetiminin müşterek kazanımlarda buluşmasının en büyük temennileri olduğunu bildirdi.

Bir Yorum Yazın

Diğer “EKONOMİ ” Haberleri

Bağışıklığınızı Güçlü Tutun

KIŞ MEVSİMİNDE METABOLİZMA VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÖNERİLERArtan duygusal yeme atakları, kendini sürekli yorgun hissetme durumu, azalan hareketsizlik ve beraberinde gelen... Devamı..

BAŞKAN SAVAŞ’A BİR ÖDÜL DAHA

BAŞKAN SAVAŞ “YILIN BÜYÜKŞEHIR BELEDİYE BAŞKANI” SEÇİLDİ“HATAY’IN NERESİNE DOKUNURSANIZ TARİH FIŞKIRIR”Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Özelkalem Dergisi tarafından bu... Devamı..

Güven’den “Dünya Engelliler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, engellilerin haklarını elde etmeleri, sosyal hayata iştirak... Devamı..

Sokağa Çıkma Yasağı

Hafta içi sokağa çıkma yasağı var mı? 30 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Sorularının yanıtlarını sıklıkla araştırmaya başladı. Günlük corona vaka... Devamı..

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: