18 Eylül 2020 Cuma
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
1 Ağustos 17:49
Yorum Yok
1008
“Bölge Ekonomisi Büyük Zarar Görür!”

“Bölge Ekonomisi Büyük Zarar Görür!”

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz İsdemir ve MMK Metalürji ’deki grevlerin iç piyasaya olumsuz yansımalarına dikkat çekerek grev sürecini, yakından takip ettiklerini belirtti.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz Ülke ve bölge ekonomisine çok önemli katkısı olan, Türkiye’nin uzun ürün üretim kapasitesine göre en büyük entegre demir ve çelik fabrikası konumundaki İsdemir’de, 1989 yılında 137, 1994 yılında ise 33 gün süren grevler yaşandığını hatırlattı.

İTSO Başkanı Yılmaz, geçmişteki grevlere tanık olanların, durumun ciddiyetini çok daha iyi tahayyül edebileceklerine dikkat çekerek “İsdemir’in yanı sıra, MMK Metalürji ’de de 1560 işçiyi kapsayan grev, Demir-çelik sektöründeki üretimi durma noktasına getirdiği gibi, bölge ekonomisini de aynı paralelde etkilemiştir” dedi.

Ortadoğu ülkelerindeki karmaşanın yansımasıyla darboğaza giren bölge ekonomisi, demir-çelik sektöründeki grevlerle, ciddi bir risk altına girdiğine işaret eden İTSO Başkanı Yılmaz “İsdemir ve MMK’da devam eden grevin piyasaya olumsuz yansımaları gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Bu iki işletmemizin mamullerini hammadde olarak kullanan sadece bölgede 100 ün üzerinde işletme yer almakta ve bu işletmeler tedarikçileri ve çalışanları ile beraber bu sıkıntıyı İsdemir ve MMK ile paylaşmak durumundadır. Her kesimden esnaf tedirgin bir bekleyiş içerisine girmiştir” diye konuştu.

Grevdeki işçinin esnafa borcunu ödeyememesinin de zincirleme reaksiyonlar oluşturduğunu vurgulayan İTSO Başkanı Yılmaz “Esnaf toptancıya, toptancı tedarikçiye olan ödemelerini aksatırsa, bölge ekonomisi büyük zarar görür. Önümüzde Ramazan Bayramı var. Grevin devam etmesi gerek esnafın, gerekse grevdeki işçilerin ve ailelerinin beklentilerini hüsrana uğratır. Daralan piyasa herkesi mutsuz eder. Bizler, bunların hiç birinin olmasını istemiyoruz. Bir tarafta hak arayışı içerisinde olan emekçiler, diğer tarafta bacası tütmeyen fabrikalar. Her iki sorunun buluştuğu ortak nokta, alın terinin ve sermayenin heba olmasıdır” şeklinde konuştu.

İTSO Başkanı Yılmaz, Ramazan Bayramı arifesinde, işçiyi temsilen Çelik-İş sendikası yönetimi ile muhatabı İSDEMİR yönetiminin müşterek kazanımlarda buluşmasının en büyük temennileri olduğunu bildirdi.

Bir Yorum Yazın

Diğer “EKONOMİ ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: