Bu Kadar Hata Hatay’ da Olur!

Türkiye’ de siyaset taban eksenli yapılmaktan çıkmış dersek yeridir. Özellikle Hatay neredeyse üç parti stratejik sorunlar yaşadığı çok açık belli. Bu demek oluyor ki Hatay-Ankara trafiği sorunlu..
CHP’ den başlayalım.
Refik Eryılmaz Samandağ’ da isim olmuş bir kişi, beğenseniz de beğenmeseniz de halkta karşılığı var. Hadi onu yapmadın peki hem Samandağ’a hem İskenderun’ a hitap eden Yılmaz Şahutoğlu’nun neyi eksikti? Sanırım bağlılığı ve çalışkanlığı!
Ender Çolakoğlu İskenderun’ a Arsuz’a ve tarafına hitap eden ve çalışkan isimdi ne oldu o da cezalandırıldı!
CHP’ nin Genel Merkezi Mevlüt Dudu’ yu sanırım hala İskenderun’ a hitap ediyor sanmakta. Yoksa koskoca İskenderun’ un adayı Riyat Kırmızıoğlu’nu 5′ e atmazlardı!
Hatay’da Ak Parti’ nin neresinden tutsan elinde kalır!
Hatay’da huzuru kaçan Hüseyin Yayman gözünü İstanbul’da açtı! “Yayman Hatay’ a gelecek” sözleri belli ki mevcut vekilleri birbirine kenetlemiş, ekip ruhu oluşturmuş. Demek ki yukarıya sözde güzel mesajlar gitmiş ve firesiz 24. dönem vekiller ile yola devam kararı alınmış. Aday olmakta seçim kazanmaktan daha başarılılarmış bu adaylarımız onu gördük! Ne diyelim Hüseyin Yayman gibi Ankara – Hatay yol haritasını kaybettik artık Battı Çıktılar ile Ankara’ ya gidersiniz. Ha bu arada potansiyelinizi düşürür mevcut adaylardan isterseniz önemli yardımları(!)
Ak Parti; 2 ile 4’üncü sırayı İskenderun’ a vermiş, bölgesel olarak harika bir sıra fakat İskenderun’ da halkta karşılığı olan ismi kesin gözüyle bakılan Mehmet Soydan, Halil Demir ve Abdülkerim Güven İskenderun’ da çok tanınmayan Mehmet Alğan’nın bile altında ezdirilmiş ve ciddi bir siyasi bıçak vurulmuştur! Artık Başbakan, Bakanlar sık sık seçim takviminde gelip merhem sürerler.
MHP Şefik Çirkin ile devam kararı aldı.
Kimseye sürpriz olmadı. Neticesinde ailesiyle, ticari ve özgürlüğü ile bedel ödemiş ve 25. Dönem TBMM’ de en aktif siyaset yapan 10-15 vekilden biriydi fakat 2-3-4-5 stratejik olarak yanlış sıralamayla sıkıntılı.
Şefik Çirkin’ e büyük işler düşüyor hem Antakya’yı hem İskenderun’u canlı tutmaya çalışacak çünkü MHP Genel Merkezi Dörtyol’ a Belediye seçimleri için teşekkürü 2. sırayı vererek İskenderun’u ötelemiş. Halbuki İskenderun Dörtyol’a 2011′ de 5 bin oy, 2014′ te 7 bin oy fark atarak ivmeyi yükselten bir kentti.
Şahsen İskenderun’ a 2. sırayı başta İbrahim Gül’ e, olmadı Mete Aslan’ a vermeliydi.
Her partide stratejik hataların yapıldığı seçimde ne kadar küslükler olur bilinmez ama bir partinin küsenleri diğer partinin küsenleri ile tamamlanır.
SP-BBP mutlak en büyük oyu Ak Parti’den almak için çalışacaktır. Necmettin Çalışkan işi sıkı tutan azimli ve tertemiz bir isim. Neticesinde çatırdamalar kesinlikle bu ittifaka yarayacak.
Asıl çatlağı CHP yaşayacak, bir taraftan HDP’ nin CHP tabanına hitap eden adayları bir taraftan CHP’ de yaşanan tescilli istifa ve tescilsiz kopuşlar ciddi boyutta!
Yani 2011 Genel seçimlerine bakıp kimse Hatay’ da rakam vermesin Hatay halkı Büyükşehir seçimlerinde bireysel tepkisini göstermiş bir şehirdir.
Kimse Ak Parti kesin 5 alır, MHP 3 çıkartamaz, CHP 4’ü kesin görür” demesin. 

Çünkü her partiyi tehdit edecek bir oluşum var. Ak Parti ve MHP’ ye karşı SP-BBP ittifakı, CHP’ ye karşı Bağımsız ve HDP!.. Bu karşıt oluşum daha bilinçli hareketler içerisinde çünkü. Sonra büyük bir yanılgı içerisine düşebilir.
Her zaman olduğu gibi şimdi söz halkta!
Hataylıları yine Büyükşehir seçimleri gibi Genel seçimlerde de stratejik ve yüksek bilinçte geçireceği bir seçim bekliyor.
Çok çalışan değil, en az küsenlerin partisi kazanacağı süreç bizi beklemektedir.
Hatay’ da aday olan tüm siyasi parti mensuplarına başarılar diliyorum.