Bunu Gerçekleştirilen Hataylı

HATAYLI İŞADAMI SAVUNMA SANAYİ ALANINDA ALMANYA’YI DİZE GETİRDİ

Hataylı ünlü işadamı Serdar ÖZYURT kurmuş olduğu Delta defence savunma sanayi ile milli tank ALTAY için gerekli motorun teknolojisini Ukraynadan transfer edebilecek tek yetkili şirket olarak seçilmiştir..

Delta’dan Altay motoruna Ar-Ge sözü

Serdar ÖZYURT Yapılan bu antlaşma sayesinde milli tank altayın motor teknolojisini vermeyen Almanyaya büyük bir tokat vurulmuştur.

Altay Ana Muharebe Tankında kullanılacak motorun Ukrayna’dan geleceğinin ortaya çıkması ile program önemli bir sorunu başarıyla aşmış oldu. UkrOboronProm Genel Müdürü Roman Romanov, bu konuda Türkiye ve Ukrayna başbakanlarının anlaşmaya vardığını, işbirliği için uzun süredir çalışma yürütüldüğünü açıklamıştı. Genel Müdür Serdar ÖZYURT, Türk kamuoyunun pek tanımadığı bir isim. Yurt dışında çeşitli ülkelerde savunma alanında çalışmalar yürüten ÖZYURT,Hatayinternettv.com haber merkezimiz yönetim kurulu başkanı Ali CEREN beye süreci ve motorla ilgili planlarını paylaştı. Çalışmaların tank motorundan daha geniş bir çerçevede görülmesi gerektiğinin altını çizen ÖZYURT, Ukrayna ile firma arası ilişkilerin köklü bir geçmişi olduğunu belirtti. ÖZYURT, “bu anlaşmanın altyapısını biz bir yıldır oluşturuyoruz. İki tarafa da karşılaşabilecekleri sorunları ve işbirliğinin getireceği fırsatları gösteriyoruz“ dedi. Motorla ilgili planları ise ÖZYURT şöyle özetledi; “Dizel motoruyla ilgili olarak Ukrayna’dan UkrOboronProm bilgisi altında sekiz mühendisi belirledik, Türkiye’den üç veya dört mühendis bu gruba katılacak. Önümüzdeki hafta açacağımız AR-GE ofisinde 12 kişilik ekiple dizel motoru konusunda tüm çalışmaları başlatıyoruz. UkrOboronProm’dan tüm teknik desteği alıyoruz.”

ÖZYURT, Altay Tankı için bütün çalışmaları AR-Ge ofisinde yürüteceklerini belirterek,  “Bizim hedefimiz Milli Dizel motorun Ar-Ge’sini bitirmek, bu konuda sadece ülkemizin değil çevre müttefik ülkelerin de bu motora ihtiyacı olduğu için onlara ihraç etmek.  Bunlardan birinin Pakistan olduğunu düşünüyoruz. Onların da ihtiyacını karşılayabileceğimize inanıyoruz“ dedi.

Altay Tankının üretimi ve Fırtına Obüsünün ihracat sorunlarına hızlı çözüm olması için önerileri olduğunu belirten ÖZYURT, “Elimizde Ukrayna menşeili 200 adet dizel motoru hazır bulunuyor. Bu motorları herhangi bir ihracat sıkıntısı olmadan, herhangi bir sınır ötesi operasyon kısıtlaması olmayacağını taahhüt ederek tank ve obüste çalıştırmak istiyoruz.  Şu ana kadar yürütülen çalışmalar sonucunda 5TDMI1 motorun Fırtına Obüsüne transmisyon uyumları da sağlandı. Böylece aslında bu motorlar şanzımanlarıyla birlikte güç paketi olarak gelecek. Bu motordan elimizde 100 adet var. Diğer 100 6TD motor da Altay tankı için hazır durumda. Bu motorların kullanılması halinde MTU motorlarıyla yaşanan hiçbir sıkıntının yaşanmayacağını da ayrıca taahhüt ediyoruz“ şeklinde konuştu.