22 Eylül 2020 Salı
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
4 Ocak 16:19
Yorum Yok
930
Çelik-İş Delege Heyecanı

Çelik-İş Delege Heyecanı

Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Çelik iş Sendikası İsdemir’de çalışan çelik işçisi yeni delegelerini belirlemek üzere sandık başına gitmeye hazırlanıyor.

Çelik İş Genel Başkanı Cengiz Gül, çelik işçisini demokratik haklarını kullanmaya sahip çıkmalarını istedi. Çelik İş Genel Başkanı Cengiz Gül, Çelikhane, Kok, mekanik atölyeler, kalite kontrol, enerji tesisleri, su tesisi, sosyal hizmetler yani tüm ünitelerde Baş Mühendislik kısımlara da dâhil delege seçimi yapılacağını söyledi. Delege seçiminde genel merkez, genel başkan da dahil genel merkez yönetimi, şube yönetiminin asla müdahil olmayacağını ifade eden Gül “İşçi arkadaşlarımız kendilerine ait olan baş mühendisliklerde, biz buna dar bölge seçim sistemi diyoruz, daha demokratik. Kendi kısımlarına ait delegeler için oy kullanacaklar” dedi.

Tüm çalışanların büyük bir heyecan içerisinde, hem aday olanlar, hem oy vereceklerin heyecanına dikkat çeken Genel Başkan Gül “Çelik İşçimize şunu söylüyoruz; Aday olunuz, oy veriniz, oy verdiriniz ama bu demokratik yarışa tüm çelik iş üyelerinin katılmalarını istiyoruz. Gördüğümüz ilgi çok yüksek. Ocak’ta delegeliğe müracaat, aday müracaat formu başlayacaktır.

Seçim kurulu oluşturulmuştur, bu seçim kurulunda Yunus Değirmenci, Recep Akyel ve Muharrem Şahin’den oluşan genel merkez seçim kurulu çelikhane başmühendisliğinde 2 Ocak’tan itibaren delegeliğe müracaat edenleri kabul edecekler” diye konuştu.

Delegeliğe müracaat edenlerin kendi kısımlarında dar bölge seçim sistemine göre eskiden müdürlük, müdürlük, yapılan çalışmaların şimdi herkesin kendi başmühendisliğinde gerçekleştiğini ve müracaat etmeleri gerektiğini kaydeden Genel Başkan Gül “Bu 13 Ocak’a kadar, delegeliğe müracaat şartları var. İnanıyoruz ki bu demokrasi yarışında büyük bir hedef belirleyerek Türkiye’de hem çelik İş’te var olan demokratik katılımcılığa büyük bir katkı sağlayacaklardır. Onun için çelik iş demokrasinin ve işçi arkadaşlarının kendisini seçme temsilinin en büyük odağı olduğunu göreceklerdir.

İskenderun şube yönetimi 15 Ocak’ta seçilen delegelerle oluşacak” şeklinde konuştu. Her ilçeye ait temsilci seçimlerin de yapacağını hatırlatan Genel Başkan Gül şunları söyledi: “Bu temsilci seçimlerinde delege olma şartı yoktur. Yani ünitelerine temsilciyle aday olabilecek çelik iş üyeleri delegeyle müracaat etmiş ve delege olmuş arkadaşlar veya delege olma şartı aranmadan her çelik iş üyesi ülkesindeki temsilci seçimine aday olabileceklerdir. Yine şube yönetimine aday olabilecek arkadaşlarımızın delege olma şartı yoktur. Yani ben başkanlığa, mali sekreterliğe, şube sekreterliğe, şube teşkilat sekreterliğine aday olabilmem için delege şartı yoktur. Tamamen tüm demokratik kurumlarıyla en özgür ifadeyle bir seçim yaşayacağız. Onun için ben genel başkan olarak asla işçinin iradesine ve genel merkez yönetimi olarak bir yönlendirilmesinde bulunmayacağız. Çalışan arkadaşlarımız tamamen kendilerinin istediği ve kendilerinin kabul buyurduğu bir şube yönetimine ve delegeye sahip olacaklardır.”

İskenderun Şubesini, İskenderun demir çelik çalışanlarının kaderine bıraktıklarını, çelik işçisinin kimi tercih ederse, tercihlerinin o olacağını sözlerine ekleyen Gül “Bu seçimlerde biz sadece gözlemciyiz.

Seçimlerin daha adil, daha demokratik, daha şeffaf geçmesi için başta genel başkan ben olmak üzere genel merkez yöneticileri bu seçimin adil ve demokratik olması konusunda gözlemcilik yapacağız. Bunun dışında bir müdahalemiz bugüne kadar olmadığı gibi bundan sonra da olmayacaktır.

Ben 15 Ocak’taki tüm çelik iş üyelerine böylesi bir demokrasi şölenine sahne olacağı için tüm çelik iş üyelerine şimdiden başarılar diliyorum ve kutluyorum. Tüm herkesi aday olmaya ve oy vermeye çağırıyorum. İskenderun şubesinin delege sayısı 125’tir. Her üniteye, her baş mühendisliğe düşecek delege sayılarını biz tüm işçiye bir bildiri halinde bildirdik” diye sözlerini tamamladı.

delegg

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: