06 Aralık 2020 Pazar
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
4 Ocak 16:19
Yorum Yok
988
Çelik-İş Delege Heyecanı

Çelik-İş Delege Heyecanı

Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Çelik iş Sendikası İsdemir’de çalışan çelik işçisi yeni delegelerini belirlemek üzere sandık başına gitmeye hazırlanıyor.

Çelik İş Genel Başkanı Cengiz Gül, çelik işçisini demokratik haklarını kullanmaya sahip çıkmalarını istedi. Çelik İş Genel Başkanı Cengiz Gül, Çelikhane, Kok, mekanik atölyeler, kalite kontrol, enerji tesisleri, su tesisi, sosyal hizmetler yani tüm ünitelerde Baş Mühendislik kısımlara da dâhil delege seçimi yapılacağını söyledi. Delege seçiminde genel merkez, genel başkan da dahil genel merkez yönetimi, şube yönetiminin asla müdahil olmayacağını ifade eden Gül “İşçi arkadaşlarımız kendilerine ait olan baş mühendisliklerde, biz buna dar bölge seçim sistemi diyoruz, daha demokratik. Kendi kısımlarına ait delegeler için oy kullanacaklar” dedi.

Tüm çalışanların büyük bir heyecan içerisinde, hem aday olanlar, hem oy vereceklerin heyecanına dikkat çeken Genel Başkan Gül “Çelik İşçimize şunu söylüyoruz; Aday olunuz, oy veriniz, oy verdiriniz ama bu demokratik yarışa tüm çelik iş üyelerinin katılmalarını istiyoruz. Gördüğümüz ilgi çok yüksek. Ocak’ta delegeliğe müracaat, aday müracaat formu başlayacaktır.

Seçim kurulu oluşturulmuştur, bu seçim kurulunda Yunus Değirmenci, Recep Akyel ve Muharrem Şahin’den oluşan genel merkez seçim kurulu çelikhane başmühendisliğinde 2 Ocak’tan itibaren delegeliğe müracaat edenleri kabul edecekler” diye konuştu.

Delegeliğe müracaat edenlerin kendi kısımlarında dar bölge seçim sistemine göre eskiden müdürlük, müdürlük, yapılan çalışmaların şimdi herkesin kendi başmühendisliğinde gerçekleştiğini ve müracaat etmeleri gerektiğini kaydeden Genel Başkan Gül “Bu 13 Ocak’a kadar, delegeliğe müracaat şartları var. İnanıyoruz ki bu demokrasi yarışında büyük bir hedef belirleyerek Türkiye’de hem çelik İş’te var olan demokratik katılımcılığa büyük bir katkı sağlayacaklardır. Onun için çelik iş demokrasinin ve işçi arkadaşlarının kendisini seçme temsilinin en büyük odağı olduğunu göreceklerdir.

İskenderun şube yönetimi 15 Ocak’ta seçilen delegelerle oluşacak” şeklinde konuştu. Her ilçeye ait temsilci seçimlerin de yapacağını hatırlatan Genel Başkan Gül şunları söyledi: “Bu temsilci seçimlerinde delege olma şartı yoktur. Yani ünitelerine temsilciyle aday olabilecek çelik iş üyeleri delegeyle müracaat etmiş ve delege olmuş arkadaşlar veya delege olma şartı aranmadan her çelik iş üyesi ülkesindeki temsilci seçimine aday olabileceklerdir. Yine şube yönetimine aday olabilecek arkadaşlarımızın delege olma şartı yoktur. Yani ben başkanlığa, mali sekreterliğe, şube sekreterliğe, şube teşkilat sekreterliğine aday olabilmem için delege şartı yoktur. Tamamen tüm demokratik kurumlarıyla en özgür ifadeyle bir seçim yaşayacağız. Onun için ben genel başkan olarak asla işçinin iradesine ve genel merkez yönetimi olarak bir yönlendirilmesinde bulunmayacağız. Çalışan arkadaşlarımız tamamen kendilerinin istediği ve kendilerinin kabul buyurduğu bir şube yönetimine ve delegeye sahip olacaklardır.”

İskenderun Şubesini, İskenderun demir çelik çalışanlarının kaderine bıraktıklarını, çelik işçisinin kimi tercih ederse, tercihlerinin o olacağını sözlerine ekleyen Gül “Bu seçimlerde biz sadece gözlemciyiz.

Seçimlerin daha adil, daha demokratik, daha şeffaf geçmesi için başta genel başkan ben olmak üzere genel merkez yöneticileri bu seçimin adil ve demokratik olması konusunda gözlemcilik yapacağız. Bunun dışında bir müdahalemiz bugüne kadar olmadığı gibi bundan sonra da olmayacaktır.

Ben 15 Ocak’taki tüm çelik iş üyelerine böylesi bir demokrasi şölenine sahne olacağı için tüm çelik iş üyelerine şimdiden başarılar diliyorum ve kutluyorum. Tüm herkesi aday olmaya ve oy vermeye çağırıyorum. İskenderun şubesinin delege sayısı 125’tir. Her üniteye, her baş mühendisliğe düşecek delege sayılarını biz tüm işçiye bir bildiri halinde bildirdik” diye sözlerini tamamladı.

delegg

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Bağışıklığınızı Güçlü Tutun

KIŞ MEVSİMİNDE METABOLİZMA VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÖNERİLERArtan duygusal yeme atakları, kendini sürekli yorgun hissetme durumu, azalan hareketsizlik ve beraberinde gelen... Devamı..

BAŞKAN SAVAŞ’A BİR ÖDÜL DAHA

BAŞKAN SAVAŞ “YILIN BÜYÜKŞEHIR BELEDİYE BAŞKANI” SEÇİLDİ“HATAY’IN NERESİNE DOKUNURSANIZ TARİH FIŞKIRIR”Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Özelkalem Dergisi tarafından bu... Devamı..

Güven’den “Dünya Engelliler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, engellilerin haklarını elde etmeleri, sosyal hayata iştirak... Devamı..

Sokağa Çıkma Yasağı

Hafta içi sokağa çıkma yasağı var mı? 30 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Sorularının yanıtlarını sıklıkla araştırmaya başladı. Günlük corona vaka... Devamı..

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: