CHP İskenderun Adayı Kim Olacak?

CHP’nin yılan hikayesine dönen İskenderun Belediye Başkan Adayının kim olacağı konusunun bugün sona ereceği ve adayın açıklanacağı belirtiliyor.

Ak Parti’nin Fatih Tosyalı’yı MHP ile ittifakla beraber açıklamasından sonra CHP’nin seçim mühendisliği çalışmaları başlamıştı. Normal şartlar altında edindiğimiz istihbarata göre geçmiş dönem Belediye Başkanlığı yapan Yusuf H. Civelek ismi kesinken, kalp krizi geçirip ardından ameliyata giren Civelek’in sağlık durumu resmi adaylık başvurusu dahi yapmasına engel olmuştu. Civelek dışında en güçlü isim kuşkusuz gerek İskenderun teşkilatının desteğiyle gerekse de kamuoyu araştırmalarında bölgenin sevilen ve ünlü cerrahı Dr. Yılmaz Şahutoğlu ismi ilk sıraya yerleşti. CHP’de halihazırda en güçlü aday olarak Şahutoğlu ismi ön plandayken beklenmedik bir gelişme merkezin seçim mühendisliğine başvurmaları adaylık konusunu üçlü çıkmaza soktu.

Önceki seçim döneminde İskenderun ilçe sınırları değiştirilip sağ ve muhafazakar seçmenlerin seçim bölgesine dahil olması İskenderun’da kartların yeniden dağıtılıp taktiksel adaylıkların çıkması ihtimalini güçledirdi. Son seçimde CHP’nin Yusuf Civelek ile çok az farkla kaçan zaferi, merkezi sağ-muhafazakar kökenli aday konusuna yöneltti.

Kuşkusuz o isim Mete Aslan. An itibariyle bahsettiğimiz 3 adaydan resmen aday adaylığı başvurusu yapan tek isim Şahutoğlu olurken, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Yusuf Civelek, bazı MKYK ve PM üyelerinin ise Mete Aslan isminde mutabık olduğu öğrenildi.

Kısaca önümüzdeki saatlerde bu 3 isimden biri resmen CHP İskenderun Belediye Başkan Adayı olarak açıklanacak;

  • Kamuoyu ve Teşkilatın kuşkusuz 1 numaralı adayı Şahutoğlu,
  • Kılıçdaroğlu’nun an itibariyle ismini onayladığı Civelek,
  • Taktiksel aday Mete Aslan.

ÖZEL HABER / Samet Simo Fındık