CHP ve Yılmaz Şahutoğlu

CHP uzun süredir ön seçim yapması gerektiğini yazdık, konuştuk istedik. Bunu hem halk hem parti içi gerçekten adaletli sıralama ve yerleştirme olsun hem rakipler hemde CHP kendi içinde kim nerede olduğunu öğrensin diye istedik.
Ama ısmarlama yapılan bir çok düzenleme ne yazık ki hem Belediye Başkanlığı hem milletvekilliği hatta meclis üyeliği sıralamasında da handikaplar yarattı.
İşin en ilginç tarafı ise bunu istemeyen hali ve yeri hazır siyasetçiler oldu.
Seçim evveliyatı bir siyasetçi neden ön seçim istemez? Akla hemen iki soru geliyor. Ya Ankara’da yeri bağlamış ya da tabanda karşılığı yok!
CHP’ de Yılmaz Sahutoğlu “ön seçim olsun” diye her defasında ses çıkaran isimlerin başındaydı.
Neden? Çünkü Yılmaz Şahutoğlu tabanın gücünü arkasına almış önemli bir isim. İkili görüşmelerimizde tek çekincesi partide kendisi gibi bir çok kişinin hakkettiği karşılığı göremeyişi ve buna bağlı parti ivmesini yukarı taşınamaması idi.
Son genel seçimlerde de o korktuğu başına geldiğinde koskoca Hatay’ da 69 bin üstü CHP fark yediğinde ilk işim Yılmaz Sahutoğlu’ nu aramak olmuştu.
Değerli okurlarım Hatay’ da ne yazık ki belirli sistemin kısır döngüsü içerisinde yuvarlanıp giden ve ağacını budayamayan CHP böyle devam ederse genel ve yerelde hezimet yaşamaya devam eder.
Önümüzde eminim ki kıtanın kırana bir belediye seçimi olacak. Aynı basma kalıp isimleri uzun yıllardır alışılmışın dışında ve kamuoyunda her yönden oy alacak isimlerin her parti için güncellenip seçmenin önüne koyulması gerekmektedir.
Çünkü Hatay’ da ne yazık ki her partinin tek rakibi yine kendisi oluyor ve kaybeden de ilk tez ne yazık ki bu çıkıyor.
Belediye seçimlerinde her görüş her düşünce he fikirden tavandan tabana isim yapmış partisine ve Partilisine gönül vermiş isimlerin rol alacağı ve hem partilerine hem de memleketine sahip çıkacak has, orijinal siyasetçilere ihtiyaç vardır.
CHP’ de Yılmaz Şahutoğlu bu konuda akla gelen ilk isim. Zamanı geldiğinde diğer partileri de vefası, sevdası ve fikirleriyle sıralamaya koymaya başlayacağız.
Bakalım yarım asırlık hataları Hatay’ da yapmaya devam edecekler mi?