Çikolata Kisti Hakkında Bilgi

Özel Palmiye Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Gül ÖZYAPI ALPER’den Çikolata kisti hakkında bilgi verdi.

Endometriozis ve Endometrioma (çikolata kisti) nedir?

Endometriozis normalde rahmin iç tabakasında (endometrium) bulunan dokuların rahim dışında büyümesi ile karakterize, kötü huylu olmayan bir hastalıktır. Endometriozis dokusu bir yumurtalık üzerinde büyüdüğünde, çikolata kisti (endometrioma) adı verilen sınırları belirgin bir kiste yol açar. Bu kist, çoğu kez çikolata kisti olarak adlandırılan koyu renkli kan içerir.
Çikolata kisti saptandığında daha başka testler yaptırmalı mıyım?

Şikayetlerinize ve ultrason bulgularına bağlı olarak daha fazla teste ihtiyacınız olabilir. Gebe kalma sorunu yaşıyorsanız, hastalığın yaygınlığını veya tüplerinizi değerlendirmek için histerosalpingografi veya laparoskopi gibi ileri değerlendirmeler gerekebilir.

Çikolata kistinin herhangi bir tedavisi var mı?

Vücudunuzdaki östrojen hormonu miktarını azaltmayı amaçlayan çok çeşitli tıbbi tedaviler mevcuttur. Çikolata kistlerinin cerrahisi genellikle laparoskopi ile (göbekten girilen küçük bir kamera ve karnınızın yanlarında açılan küçük kesiler aracılığı ile) yapılır.