CİLVEGÖZÜ’ NDE BAYRAMLAŞMA

Suriye’ye yük taşıyan Türkiye plakalı TIRsürücüleri, Hatay’ ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı’nda Kurban Bayramı’nı kuyrukta bekleyerek karşıladı. Bayram boyunca Suriye tarafındaki tampon bölgede aktarma ve boşaltma işlemi yapılmaması nedeniyle zorunlu olarak bekleyen yaklaşık 300 TIR’ın sürücüsü, kendi aralarında bayramlaştı.

Türkiye’nin değişik illerinden yükledikleri kuru gıda, et ve süt ürünleri ile çimento gibi çeşitli yükleri ile Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçirerek Suriye’nin Bab-Al Hava Sınır Kapısı yakınındaki tampon bölgeye ulaştırmaya çalışan TIR sürücüleri, Kurban Bayramı’nı kuyrukta bekleyerek, buruk karşıladı. Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçişte sıkıntı olmamasına rağmen Suriye tarafındaki tampon bölgede bayram süresince aktarma ve boşaltma işleminin durdurulması TIR sürücülerini zorunlu bekleyişe soktu.

TIR sürücüsü Mustafa Bitkin, bayram öncesi 550-600 araçlık kuyruk olan Cilvegözü Sınır Kapısı’nda çıkış için sıra gelmediğini, Suriye tarafındaki tampon bölgede işler durunca zor durumda kaldıklarını söyledi. Mustafa Bitkin, “5 gündür çıkış yapmak için bekliyordum. Yoğunluk nedeniyle çıkış yapıp, çimento yükümü boşaltamadım. Bayramda da sırada bekleyeceğim” dedi.

Ahmet Kılıç ise Cilvegözü’nde yoğunluk olmasının nedeninin diğer sınır kapılarından çıkış yapılmamasından kaynaklandığını belirtip, “Bu durumu bilerek geldik. Sıramız gelmediği için de çıkış yapamadık. Bayramı kuyrukta geçireceğiz. Aracımızın boş kalmaması için kısa mesafe olarak kabul ettiğimiz Cilvegözü’ne geldik. Ama bayramı sırada geçirmek zorunda kalıyoruz. Bayramdan sonra boşaltırız” diye konuştu.

Yakın illerde oturan TIR sürücüleri ise bayram tatili boyunca araçlarının ve yüklerinin güvende olduğunu belirtip, evlerine gitti.

cilve