Civelek’ten Çılgın Projeler!

İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, ulusal yayın yapan Halk TV’nin canlı yayın konuğu oldu.

Halk TV’de İsmail Dükel’in sunduğu Yerel Gündem adlı programa canlı yayın konuğu olarak katılan Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, 2009 yılı Mart ayından bu yana yapılan çalışma lara ve hizmetlere değindi.

Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, yapmayı planladığı projelerle ilgili de bilgi verdi.

Programda, Gezi parkı olaylarıyla ilgili de görüşlerini belirten Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Artık dünya özgürlük dünyası ve bilim dünyasıdır. Bu çocukların bütün isteği aslında ‘özgürlüğüme dokunma’dır. Talepleri bu kadar açık ve net. Özgürlüğüme dokunma. Çünkü bütün dünya özgürleşiyor. Özgürlük çağına girdik artık. Bilim ve özgürlük çağı. Bu çocukların itirazı buna. Gençlerimizin itirazına mutlaka kulak vermek lazım” dedi.

Halka eşit, adaletli hizmet anlayışı ile göreve başlandığını belirten Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Bütün mahallelerimize eşit hizmet götürdük. Oy veren vermeyen, şu düşünce görüşte olan olmayan hiçbir şekilde bunları ayırt etmedik. Herkese eşit davrandık. Zaten yaptığımız işler halktan topladığımız paralarla olan bütçeden harcadığımız için bütün ihaleleri şeffaf yaptık. Halkın parasını halk için kullanıyorsunuz. Dolayısıyla bunu en iyi şekilde çarçur etmeden bu şekilde yapmalısınız. Bunu bu şekilde götürmeye başladık ve gördük ki insanlar çok rahatladı. Esnaf rahatladı, belediyeye iş yapan müteahhitler rahatladı. Kentte barış ortamı sağlamış olduk. Bu şekilde yola başladık” dedi.

Altyapının önemli olduğunu, önceliklerin altyapıya verildiğini anlatan Başkan, İskenderun’un uzun bir dönem gelecekte altyapısının tamamlanmış olduğunu belirtti.

Küresel iklim değişiklikleri yaşandığını, çalışmalarda bunun dikkate alındığını vurgulayan Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, Fransızlar döneminden kalan 80 yıllık eski içmesuyu şebekesinin değiştiğini, yeni su şebekesinin büyük avantajlar sağladığını belirterek, “Artık İskenderun’da su sorunu çözüldü. Halkımız musluktan sürekli akan sağlıklı, temiz su içecek. Bundan daha güzel ne olabilir? Yağmursuyu drenaj kanalları yaptık. İskenderun artık 2006 yılında yaşadığı sel felaketini yaşamayacak” dedi.

İçmesuyu şebekesi döşenirken, doğalgaz şebekesi döşendiğini, Tedaş’ın elektrik şebekesini yer altına aldığını, bütün bunlar tamamlandıktan sonra cadde ve sokakların asfaltlandığını anlatan Başkan, “Artık İskenderun sağlam bir altyapıya kavuşmuştur” diye konuştu.

Çöp fabrikası yapıldığını, kapasitesi yetersiz olan, eski hizmet binalarının yerine, yeni donanımlı, modern binalar inşa edildiğini, yeni spor tesisleri yapıldığını, halkın iskeleye kavuştuğunu, altyapının yanı sıra İskenderun’un üst yapısının da yeniden yapıldığını söyledi.

Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini vurgulayan Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, hizmet veren beş tane Kadın Kültür Sanat ve Eğitim Merkezinde seramikten dikişe, resimden okuma yazmaya kadar çeşitli branşlarda ücretsiz ve sertifikalı kurslar verildiğini kaydetti.

Programa katıldığı günün evlilik yıldönümü olduğunu belirten Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, Kadın Kültürevleri’nin çalışmalarında yer alan ve destek veren eşi Dr.Ümran Civelek’e de teşekkür etti.

Programda kendisini de tanıtan Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Beni Cumhuriyet Halk Partisi aday gösterdiği için ve İskenderunlu hemşerilerime oylarıyla teveccüh gösterdiği için teşekkür ederim” diye konuştu.

Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, gündeme gelmesi üzerine, “Enkaz edebiyatı yapmam, lüzumsuz polemiklere de girmem. Her zaman düşüncem bu. Memleket için bir çivi çakandan Allah razı olsun ama borçlu belediye devraldık. Esnaf ve devlete de borçluydu. İlk etapta esnafın borcunu adaletli bir şekilde yapılandırarak ödedik. Esnaf rahatladı, parasını aldı. Devlete olan borcumuzu da gene yapılandırdık zaten bir kısmı yapılandırılmıştı, iller bankasından şu an yüzde 40 o borca mahsup ediliyor. Halkın parasını çarçur etmediğimiz için de dünya kadar yatırım yaptık” dedi.

İskenderun’un birinci derece deprem kuşağında olduğunu anımsatarak, İtfaiye hizmet binası içerisinde Afet Koordinasyon Merkezi’nin kurulduğunu, İskenderun’da deprem kayıt istasyonları yerleştirildiğini, AFAD ve Kandilli Rasathanesi ile koordine içerisinde çalışıldığını, çalışmanın ikinci etabının sürdüğünü söyledi.

Mezarlıkların yapılan çalışmalarla güzelleştiğini, kentsel dönüşümün bakanlıktan çıktığını, imar planı yapıldığını, yeşil alanların arttırıldığını anlatan Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “İskenderun’da 80 yılından kalan bir imar planıyla talidatlarla bozulmuş plan vardı. İmar planını meclisten geçirdik. Burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş’ demektir’ sözüne dikkat çekerek, sanata önem verildiğini, Heykel sempozyumu yapıldığını, İskenderun’un birçok yerinde heykellerin yerleştirildiğini anlatan Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anıyoruz. Liderimizin ilkeleri doğrultusunda çalışıyoruz. Bugün ortadoğu ülkelerinin yaşadığı sıkıntıları yaşamıyorsak, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ve bize yaşattığı rönesans sayesinde olmuştur. Bundan sonra da Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e ve ilkelerine sahip çıkacağız” dedi.

Altyapı olmadan yapılan üst çalışma ve göze hoş gelen süsleme çalışmalarının kalıcı olmayacağının altını çizen Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Ama altyapı altın gibidir. Her geçen yıl onun kıymetini halk daha fazla anlayacaktır. İskenderun’da olduğu gibi” diye konuştu.

Altyapı çalışmasından dolayı yerlerin kazıldığını, toz olduğunu belirten Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Gösterdiği sabırdan, çok fazla şikayet etmediğinden dolayı hemşehrilerimize çok teşekkür ederim. Küresel iklim değişikliğinde her geçen yıl hemşehrilerim altyapının kıymetini daha çok anlayacaklar. Bu kadar zor işleri yapan belediye çalışanlarına, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan yapmayı planladığı projelerini anlattı

Bundan sonra da yapılacak çok önemli çalışma ve hizmetler olduğunu belirten Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Bir tanesi İskenderun deniz kenti. Bir marina lazım. Marina yapacağız. Adliye ve AVM arasında çok sıkıntılı alan var oraya alt yada üst geçit şeklinde bir çözüm getireceğiz. Feyezan kanalımız İskenderunlu hemşehrilerim evet evet diyorlardır projesi var onu halledeceğiz. İskenderun’un coğrafyası mükemmel. Deniz, 15 dakika sonra yayla ve dağ. Ama yazları çok sıcak olur. Teleferik yapacağız, projemiz var. Teleferikle denize girecek, teleferiğe binip yaylaya çıkacak. Kışın da orada kayak yapabilecek. O kadar güzel doğası, coğrafyası var. Niye bu güzel coğrafyadan yararlanmayalım? Turizmi de, yaşayan insanların yaşam kalitesi de artacak. Altyapı bittiği için benim gönlüm rahat. Çağdaş bir kent oldu İskenderun, halk rahat yaşayacak. Ben de layık olmaya çalıştım. Altyapı çalışması hayatımın en büyük ameliyatı oldu. İskenderunlu hemşehrilerime bu kadar zor dönemde, büyük şikayet etmeden katlandıkları için gerçekten gönül dolusu teşekkür ediyorum. Her şey daha güzel olacak demiştim. Evet şimdi her şey daha güzel oluyor. Onu görüyoruz” şeklinde konuştu.

 

İŞTE PROGRAMIN TAMAMI:

civelekten-cilgin-projeler