COVID19 Belgesi Handikapı

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ile bir serzeniş üzerine telefon görüşmesi gerçekleştirdik.
İskenderun’ da görev yapan Acil Pratisyen Doktorlarımız COVID-19 vakasında gün paylaşımı yaparak görev aldıklarını fakat Kaymakam Yönden’ in plaket vermediği konusunda manevi bir destek görememe tepkilerini okudum, gördüm. Bu paylaşımların ardından Kaymakamımızı ve doktor arkadaşlarımızı arayarak durumun perde arkasını öğrendim.
Kaymakam bey ile konuştuğumda; “Ben 400 kişiye plaket verdim, halen mücadele eden unuttuklarımız veya bilmediklerimiz varsa seve seve veririz.” demesinden sonra bizzat adresine bildirdim.
Ve daha ilginci sadece Uzman Doktorlar listelenip, Pratisyen Doktorları hangi şartlara uygun hazırlayıp İskenderun Kaymakamlığı’ mıza listede yer vermeyerek bu mücadeleye ufacık moral, motivasyon belgesini bile çok gören zihniyet kenarda otururken haliyle Pratisyen Doktor arkadaşlar hadisenin hissiyatlarına göre Kaymakamlıktan kaynaklandığını düşünüyorlar ve olay kamuoyuna düşüyor.
Üzücüdür ki; Sadece iyi niyetiyle ilgili kurumlardan liste isteyip işini gücünü bırakıp bizzat Takdir Belgesini vermeyi yeğleyen Kaymakamımız’ ın bu düşüncesini gölgede bırakmak isteyen Devlet Hastanemiz Kaymakam beye tepkiler çıktıktan çok sonra müdahale edip Başhekimlik kendi sorunlarını alelacele bir belge hazırlayarak belgeyi bu sefer Pratisyenlere kendi içinde sunuyor.
Sayın Başhekim Veysel Yıldırım’ a soruyorum; Kaymakamlık sizden liste isterken neden neden Uzman ve Pratisyen ayrımı yaptınız?
Neden Pratisyen Doktorlar tepki gösterirken hatta sosyal medyaya yazarken “Yahu biz listeyi yaptık!” demediniz?
400 Kişiye Belge veren Kaymakam bey’ e 3-5 fazla kişi mi yük olacaktı?
Bu durumu Kaymakam beye bildirdiniz mi?
Değerli okurlarım; Bu olayda Kaymakam beyin katiyen haberi olmadığını “Bize gelen listede eksiklik varsa hemen takdim ederiz.” açıklamasında belli etmiştir.
Şimdi Kamu ve Kurumun başında olan ve özellikle Hastane gibi resmen Milli Mücadele’ yi canlarıyla veren sağlıkçılarımıza ayrım yapan, siyaset sokanlar sadece kendilerini değil, hem sağlıkçılarımızın motivasyonunu düşüren bununla yetinmeyip ötekileştiren ve böylesi nazik bir davranışa karşı art niyet besleyip bihaber olanları zan altında bırakmak Allah’ tan reva mı?
IŞIK ŞENER/BÜYÜKŞEHİR GAZETESİ