DUDU: Kamuda Kadın Sayısı Düşüşte

CHP HATAY MİLLETVEKİLİ VE PARTİ MECLİSİ ÜYESİ MEVLÜT DUDU’NUN “8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ” NEDENİYLE YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI

“Kadının erkekle tam eşit ve özgür olduğu bir Türkiye için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Üreten ve toplumsal yaşamda özgür ve eşit olarak var olmak için savaşan kadınların günü olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, AKP iktidarından sonra Türkiye’de her yıl daha buruk kutlanmaktadır. Son 10 yılda kadına yönelik cinayetlerin yüzde 1400 civarında arttığı, 3 bin 567 kadının öldürüldüğü AKP iktidarında; kadın yöneticisi sayısı da hızla geriye düşmüştür. Bugün Türkiye genelinde 900 kaymakamdan 13’ü, 448 vali yardımcısından 10’u, 80 müsteşar yardımcısından 5’i, 140 genel müdürden sadece 9’u kadındır. Kadın, toplumsal yaşamda sürekli geriye gitmektedir.

Ankara, İstanbul, Şanlıurfa ve Batman’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yapılacak yürüyüş ve etkinliklerin valiliklerce yasaklama kararı, aslında AKP’nin “kadınların sesini yükseltmesinden duyduğu” korkuyu ortaya koymaktadır.

Cumhuriyet’in kurucu değerlerinin her geçen gün aşındırıldığı, kadına yönelik şiddetin toplumsal hayatın rutini haline geldiği yeni Türkiye’de, laiklik, bilim ve aklı geri plana iten gerici bir yapılanma örgütlenmektedir. Partimizin kurucusu olan Atatürk’ün hayatın her alanında etkin ve yetkili kadın ideali, AKP döneminde hamile iken sokağa çıkmasının bile makbul olmadığı bir seviyeye çekilmek istenmektedir.

AKP’nin Türkiye’yi kapana sıkıştıran politikalarının ancak kadınların direnişi ile durdurabileceği inancındayım. Kadının erkekle tam eşit ve özgür olduğu bir Türkiye mümkündür. Bu hedefte kadınlarla birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Kadınların siyasette, toplumda, ekonomide ve aile hayatında hak ettiği konumu alacağı bir Türkiye dileği ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi  kadınlar Gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.