27 Eylül 2020 Pazar
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
3 Kasım 16:41
Yorum Yok
876
Ekmekte Ali Cengiz oyunu!

Ekmekte Ali Cengiz oyunu!

Katkısız olduğu için daha ucuz olması gereken tam buğday ekmeği, normal ekmeğe göre üç kat pahalı satılıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Sofralarımızdan beyaz ekmeği kaldıralım’ çağrısına rağmen, vatandaş tam buğday ekmeğine fazla rağbet etmiyor. Çünkü sağlıklı ve katkısız diye satılan ekmekler, diğerlerine göre üç kat daha pahalı.

EKMEĞİN FİYATINI KİM BELİRLİYOR

Tüketici, beyaz ekmeğe göre daha pahalı olduğu için tam buğday ekmeği almazken, İstanbul Fırıncılar Odası yüksek un fiyatlarından yakındı. Bugün Gazetesinin haberine göre, kolesterole, obeziteye, kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olan tam buğday ekmeğinin 400 gramlık fiyatı İstanbul Halk Ekmek’te 1.5 liradan satılıyor. Normal 300 gramlık ekmek ise 50 kuruştan tüketiciye ulaşıyor. 350 gram tam buğday ekmeği İstanbul’daki fırınlarda ise 2 ile 2,5 liradan satılıyor. Normal ekmeğe bir fiyat standardı getirdiklerini anlatan İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, tam buğday, kepekli ve çavdar ekmeğinde ise fiyatın serbest piyasada oluştuğunu söyledi. Bu ekmekleri pahalı satmadıklarını iddia eden Özer, tam buğday ununun çok pahalı olduğunu kaydetti.

UN’DA BÜYÜK VURGUN

“Özellikle tam buğday ekmeğinin unu beyaz una göre daha ucuz olması gerekir” diyen Fahri Özer şunları söyledi: “Tam buğday ununun kepeği ayrışmadığı için daha ucuz olması gerekiyor. Çünkü bu kepek yıllarca hayvan yemi olarak kullanıldı. Şimdi unun içinde kalınca fiyat artıyor. Beyaz una göre en az yüzde 50 pahalı satılıyor. Bu işin mantığını anlayamıyorum. Çünkü bir kayıpları yok. Burada büyük bir vurgun yapılıyor. Oda başkanı olarak un fiyatlarındaki pahalılıktan ben de muzdaribim.” Özer’in verdiği bilgilere göre 50 kiloluk beyaz un 62 lira, 25 kiloluk tam buğday unu ise 40 ile 43 lira arasında satılıyor.

FİYAT NASIL DÜŞER?

Çetinler Unlu Mamulleri Yönetim Kurulu Başkanı Erol Çetin tam buğday ekmeğinin fiyatının yüksek olmasının ürüne olan talebin yetersizliğinden kaynaklandığını belirtti.

ekmek_ana

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Abdülkerim ‘GÜVEN’ Tazeledi

AK Parti İskenderun 7. Olağan İlçe Kongresi geniş katılım ve coşkuyla gerçekleştirildi. Ak Parti İskenderun 7.Olağan kongresi Hatay İl Koordinatörü Çankırı Milletvekili... Devamı..

EXPO 2021 Forumu Gerçekleşti

EXPO 2021 Hatay Turizm Forumu, 23 Eylül Çarşamba günü farklı birçok sektörden önemli isimlerin katılımıyla gerçekleşti.Moderatörlüğünü gazeteci Özlem Gürses ve Goodworks İletişim... Devamı..

Güven: Kaldığımız Yerden Devam

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av. Abdülkerim Güven bugün İskenderun 7. Olağan İlçe Kongresi için açıklamalarda bulundu. Güven; “Salgın sebebiyle ara vermek... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: