Eski Hatay Milletvekili Hayatını Kaybetti!

Emekli Büyükelçi ve Eski Hatay Milletvekili İnal Batu hayatını kaybetti. 

 

İki aydır kalp yetmezliği tedavisi gören Emekli Büyükelçi İnal Batu, yaşam savaşını kaybetti. 77 yaşındaki Batu’nun cenazesi bugün öğle namazına müteakip Teşvikiye Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

 

– İnal Batu, 1960 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi ve Dış İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

 

– Dipomasi hayatı boyunca Lefkoşa, Prag, Mexico, İslamabad, Roma büyükelçilikleri görevinde bulunan Batu, 1993-1995 arasında Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’ni yaptı.

 

– 2002 seçimlerinde CHP’den Hatay Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi; Parlamentolararası Birlik Türk Grubu üyeliği yaptı.

 

ÇİÇEK VE FB’DEN TAZİYE

 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İnal Batu’nun eşi Nevra Batu’ya başsağlığı diledi. Fenerbahçe Spor Kulübü, sarı-lacivertlilerin 2983 sicil numaralı Yüksek Divan Genel Kurul Üyesi olan ve bir dönem asbaşkanlık görevini üstlenen İnal Batu için taziye mesajı yayımladı.

 

İNAL BATU KİMDİR?

 

Batu 24 Eylül 1936’da İstanbul’da dünyaya geldi. 1959-1960 eğitim-öğretim yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi ve Dış İlişkiler bölümünden mezun olan Batu, Türkiye’yi büyükelçi unvanıyla Lefkoşe, Prag, Birleşmiş Milletler, İslamabad ve Roma’da temsil etti.

 

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı, TBMM’de 22’nci Dönemde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Hatay milletvekiliği ile Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Üyeliği de yapan Batu, Türkiye’nin en saygıdeğer devlet adamlarından ve diplomatlarından biriydi.

 

Batu aynı zamanda Milliyet gazetesi yazarı, oyuncu Pelin Batu ile akademisyen Arda Batu’nun babalarıdır.

 

iskenderunpost.com olarak merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz…