EVET’ in Hatay Denklemi 1

Hatay beni şaşırttı. Antakya % 53,6 % 46,4 ile evet çıkması başta Ak Parti’ nin maddi manevi tüm ağırlığı ve Hatay’ ın merkezi olan bir partinin bu yüzdeliği alması eminim ki kimseyi mutlu etmemiştir.
Mutluyuz diyenler sadece kendini kandırır!
Belen Ak Parti kendi oylarına sahip çıkarken belli ki Belen MHP’ de fire var ama yine de Belen’ i kutlamak gerekiyor. Tıpkı Altınözü, Kırıkhan, Hassa, Kumlu, Reyhanlı, Yayladağı gibi…
Değerli okurlar istatistik verilere bakılacak olursa Hatay ve sonrası İskenderun rezalet!
Bunun baş müsebbibi kimi Belediye diyebilir, kimi Vekil kimi de teşkilatlar diyebilir ama gerçekte bir sorun var ki İskenderun’ da ne EVET anlatılabilmiş ne de Kararsızlar ikna edilebilmiş. Yani İskenderun kendi haline bırakılmış, yerel medya olarak EVET’ in algısı yaratılmamış, halkla sadece Ankara’ dan CB danışmanı, Bakan gelince bir araya gelinmiş, ve özellikle İskenderun’ da her zaman olduğu gibi seçim mantalitesi düğün, cenaze mangası olmanın ötesine geçilmemiş.
Bunun aksini iddia edenler İskenderun’ da çıkan % 44,4 % 55,6 HAYIR gelmesine bakıp utanabilir.
Değerli okurlar İskenderun’ da ben hatırlamıyorum ki bir genel seçimde bir belediye seçimlerinde bu kadar fark açılmamıştı.
İskenderun’ da kullanılan oy 147.439- HAYIR: 81.962 oy ve Evet 65.477…
Bakın Yeni İskenderun dediğimiz Belediye seçimlerinde kentimize eklenen beldelerle yani neredeyse 40 bin oy potansiyesinden bahsediyoruz bunun neredeyse 4/5′ i sağ oy olmasına rağmen İskenderun’ da çıkan EVET sonucu yüz kızartacak başarısızlıktadır.
Bu başarısızlığı bir isme, bir partiye, bir seçilmişe veya bir teşkilata bağlamak hata olur ama halkımızda kimin seçimler için maske taktığını, hizmet ettiğini, ziyaret gerçekleştirdiğini görüyor.
Düşünebiliyor musunuz? 2010′ da İskenderun 169 bin küsür oy kullanıyor 7 yıl sonra bu oran 147 bine düşüyor. Katılım kanaatimce rezalet ama sonuç ondan da rezalet!
Şimdi herkes şapkasını önüne koyup düşünmelidir. Vekil olarak, Belediye olarak ve Teşkilat olarak ne hatalar yaptık veya hangi doğruları eksik yaptık diye!
Değerli okurlarım Rederandum’ un ikinci bölümünde bu kanaatleri oluşturan davranış, kaynak aktarma, kent politikası ve seçilmişlerin ekonomi boyutunda davranışlarını ve bir çok etkenlerini yazacağım.
Hakverirseniz ne mutlu bana hakvermez iseniz sonuç zaten ortada!
Esen kalın…