28 Ocak 2020 Salı
  • ISKENDERUN
    ISKENDERUN Hava Durumu
9 Ocak 07:54
Yorum Yok
617
Gelişim Hiperaktifliğe Dikkat Çekti

Gelişim Hiperaktifliğe Dikkat Çekti

HİPERAKTİVİTE VE DİKKAT EKSİKLİĞİ’ OKUL BAŞARISINI ETKİLİYOR
General Şükrü Kanadlı İlkokulu’nun velilere yönelik düzenlediği ‘Nasıl İyi Bir Çocuk Yetiştiririm’ konulu seminere katılan İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Yağmur Yazar, ‘İlkokul Çağında Görülen Psikolojik Bozukluklar’ hakkında katılımcılara bilgilendirmede bulundu.
İskenderun Gençlik Merkezi’nde düzenlenen seminerde; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun nedenlerinden bahseden Uzman Klinik Psikolog Yağmur Yazar, “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, okul öncesi dönem ve okul çağı çocuklarında belirgin hale gelen bir bozukluktur. Hiperaktif çocuklar; yerinde duramazlar, oturması gerektiği halde oturamazlar, sessiz sakin oyun oynamakta güçlük çekerler, yerli yersiz koşup tırmanırlar, çok konuşurlar, çoğu zaman sorulan soru tamamlanmadan cevabını yapıştırırlar. Dikkat eksikliği olan çocuklar ise; yönergeleri başından sonuna kadar takip edemezler, dikkatlerini yaptığı işe veya oyuna vermekte zorlanırlar, evde veya okulda yapacağı işler ve aktiviteler için gereken malzemeleri kaybederler, siz konuşurken dinlemez gibi görünürler, detayları gözden kaçırırlar, düzensiz görünürler. Ebeveynlerin bu durumda çocuklara kesinlikle sınır koyması gereklidir” açıklamasında bulundu.
Siber Zorbalık Nedir?
Konuşmasında, son zamanlarda artış gösteren siber zorbalığa maruz kalan çocukların yaşadıkları sorunlardan söz eden Yağmur Yazar, “Geleneksel zorbalık belirli bir zaman ve yerde meydana gelirken, sanal zorbalık kişinin internet ve cep telefonuna erişebildiği her yerde ve her zaman ortaya çıkabilmektedir. Siber zorbalık, zorbalığın yeni bir biçimidir. Kişiler neden zorbalık yapar, başkaları üzerinde kontrol kurma, saygınlık kazanma, saldırganlık içeren düşlemlerini sanal ortamda hayata geçirme, sanal dünyada intikam alma, sert ve soğukkanlı görünme isteği, düşüncesiz davranma, yakalanma olasılığının okul zorbalığına göre düşük olması, kimliğini gizleme ve mağdur ile yüz yüze iletişim kurmak zorunda olmama olarak gösterilmektedir” şeklinde konuştu. Seminer sonunda, okul yönetimi tarafından konuşmacılara çiçek takdim edildi.

Yorum Kapalıdır.

Diğer “HABERLER ” Haberleri

İTSO’da Ocak Ayı Toplantısı

İTSO Ocak ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi İTSO Meclisinde ekonomik güç birliği mesajları verdi İskenderun Ticaret ve... Devamı..

ARiAD’dan Tosyalı’ya Ziyaret

Arsuz İş Adamları Derneği (ARİAD) Başkanı Adnan Ağır ve yönetim kurulu üyeleri Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’ya nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti... Devamı..

HGC’den Vali Soytürk’e Ziyaret

Kilis Valisi Recep Soytürk İle Bölgesel Sorunları Görüşüldü. Yeni Hatay Gazeteciler Cemiyeti olarak, Cemiyet Başkanı Abdullah Temizyürek, İskenderun Temsilcisi Sabriye Sönmez, Gazeteci... Devamı..

En Hayırlı Kan Bağışı

İskenderun Belediye başkanlığı ve İskenderun Kızılay iş birliği ile başlatılan kan bağışı kampanyası Kızılay’ın Sahildeki Kan alım noktasında düzenlenen törene Kaymakam İskender... Devamı..

Antakyada Asfaltlama Çalışması

ANTAKYA BELEDİYESİ EKİPLERİ “ESKİ SANAYİ SİTESİ CADDE VE SOKAKLARINDA” ASFALTLAMA ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRECEK Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri asfalt çalışmalarını gece gündüz... Devamı..

Başkan Tosyalı: İmar Askıda…

BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI: İMAR PLANI ASKIYA ÇIKARILIYOR İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, imar planın askıya çıkarılacağını belirtti. Belediye Başkanı Fatih Tosyalı,... Devamı..

Arsuz Belediyesi Hijyen Eğitimi

Arsuz Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü ve Arsuz İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği ile hijyen eğitimi veriliyor. Arsuz’da kurulan Yöresel... Devamı..

Emniyete Araç Hibe Edildi

Hayırsever iş insanları ve STK’lardan Emniyete araç hibe edildi. Hatay’ın İskenderun ilçe Emniyet Müdürlüğü’ne hayırsever iş insanları ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK)... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: