03 Temmuz 2020 Cuma
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
9 Ocak 07:54
Yorum Yok
673
Gelişim Hiperaktifliğe Dikkat Çekti

Gelişim Hiperaktifliğe Dikkat Çekti

HİPERAKTİVİTE VE DİKKAT EKSİKLİĞİ’ OKUL BAŞARISINI ETKİLİYOR
General Şükrü Kanadlı İlkokulu’nun velilere yönelik düzenlediği ‘Nasıl İyi Bir Çocuk Yetiştiririm’ konulu seminere katılan İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Yağmur Yazar, ‘İlkokul Çağında Görülen Psikolojik Bozukluklar’ hakkında katılımcılara bilgilendirmede bulundu.
İskenderun Gençlik Merkezi’nde düzenlenen seminerde; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun nedenlerinden bahseden Uzman Klinik Psikolog Yağmur Yazar, “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, okul öncesi dönem ve okul çağı çocuklarında belirgin hale gelen bir bozukluktur. Hiperaktif çocuklar; yerinde duramazlar, oturması gerektiği halde oturamazlar, sessiz sakin oyun oynamakta güçlük çekerler, yerli yersiz koşup tırmanırlar, çok konuşurlar, çoğu zaman sorulan soru tamamlanmadan cevabını yapıştırırlar. Dikkat eksikliği olan çocuklar ise; yönergeleri başından sonuna kadar takip edemezler, dikkatlerini yaptığı işe veya oyuna vermekte zorlanırlar, evde veya okulda yapacağı işler ve aktiviteler için gereken malzemeleri kaybederler, siz konuşurken dinlemez gibi görünürler, detayları gözden kaçırırlar, düzensiz görünürler. Ebeveynlerin bu durumda çocuklara kesinlikle sınır koyması gereklidir” açıklamasında bulundu.
Siber Zorbalık Nedir?
Konuşmasında, son zamanlarda artış gösteren siber zorbalığa maruz kalan çocukların yaşadıkları sorunlardan söz eden Yağmur Yazar, “Geleneksel zorbalık belirli bir zaman ve yerde meydana gelirken, sanal zorbalık kişinin internet ve cep telefonuna erişebildiği her yerde ve her zaman ortaya çıkabilmektedir. Siber zorbalık, zorbalığın yeni bir biçimidir. Kişiler neden zorbalık yapar, başkaları üzerinde kontrol kurma, saygınlık kazanma, saldırganlık içeren düşlemlerini sanal ortamda hayata geçirme, sanal dünyada intikam alma, sert ve soğukkanlı görünme isteği, düşüncesiz davranma, yakalanma olasılığının okul zorbalığına göre düşük olması, kimliğini gizleme ve mağdur ile yüz yüze iletişim kurmak zorunda olmama olarak gösterilmektedir” şeklinde konuştu. Seminer sonunda, okul yönetimi tarafından konuşmacılara çiçek takdim edildi.

Yorum Kapalıdır.

Diğer “HABERLER ” Haberleri

Işık Şener’den “Adaletli Hizmet”

Fatih Tosyalı geçtiğimiz gün benimle beraber üç gazeteci arkadaşımızı asfalt için Numune mahallesi ve Sanayi içi ile alternatif yollara dökülen asfaltı yerinde... Devamı..

Arsuz’a Nezaket Ziyareti

Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğüne yeni atanan Ümit Gökhan ÇİÇEK ilçemize ziyarette bulundu.Sayın Valimiz Rahmi DOĞAN ile birlikte Rhosus Antik Kentte incelemelerde bulunan,... Devamı..

Palmiye’de Tüp Bebek Dönemi

PALMİYE’DE ‘TÜP BEBEK MERKEZİ’ DÖNEMİİskenderun Palmiye Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek, İnfertilite (Kısırlık) Uzmanı Op. Dr. Ozan Turgut, infertilite ve... Devamı..

Yayman Tarihe Sahip Çıkıyor

TARİHİ BİNA KURTARILDITARİHİ BİNA KÜTÜPHANE OLDU Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde bulunan koruma altındaki tarihi bina restore edilerek kütüphane haline getirildi.. Türkiye’ye örnek olacak... Devamı..

HBB Yayla Yollarını Genişletiyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından il genelinde yürütülen yol yapımı, bakımı ve onarımı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.Dörtyol... Devamı..

Çinçin-Ceylan’dan Jet Ziyaret

ÇİNÇİN VE CEYLAN’DAN JET TURİZM’E ZİYARETAntakya Ticaret Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Antakya Ticaret Odası Genel Sekreteri Ali Mullaoğlu ve Defne Esnaf Kefalet... Devamı..

Antakya Bld Yol Yapımına Devam Ediyor

ANTAKYA GENELİNDE YOL ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR             Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin 95 mahallesinde yürüttüğü hizmetler ile Antakya’yı layık olduğu hizmetlere kavuşturuyor.... Devamı..

Turizm Rehberi Belen’ de

“Profesyonel Turist Rehberleri Belen’de”Hataylı profesyonel turist rehberler ve TURSAB BYK Hatay Sekreteri İbrahim Yavuz, Belendeki tarihi yapıları gün yüzüne çıkarmak amacıyla yaptığı... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: