Gergin Meclis Toplantısı

3 madde ama 300 madde şiddetinde sorunlarla geçen meclis toplantısında şok olaylar yaşandı.

Ak Parti Meclis üyesi Abit Erol: Feyezan Kanalı ile ilgili kimin suçu varsa istifa etmelidir” derken buna bir çok meclis üyeleri onaylarcasına tepkiler vermesi Ak Parti kendi içinde anlaşmazlığa yorumlandı!
Ak Parti Meclis Üyesi Reşat Bayazıt: “DSİ de suç ise yok belediye de ise cezasını çekmeli kimsenin boş yere 2 Milyon tl zarara uğratmaya hakkı yoktur” açıklamasından sonra İskenderun belediye meclisi kasım ayı toplantısı gerginliğe sinyal yaktı.
CHP Meclis üyesi Özer Çağşar: Belediye arka otoparkında belediye personeli hariç tüm araçlar var bizler yer bulamıyoruz. Mutlak istisna düşünülmelidir ve kaldırım yapımı ile ilgili milyonluk ihalelerin yapımında denetleme yok ve taşeron işçisine emanet.” Dedi.

Envitec ile ilgili yaşanan sorunlar üzerine Belediye tarafından sorumluluk adına bir asıl bir yedek seçilmesine karar verildi.
Çünkü Envitec çalışması, maddi ve manevi sorunlar söylentiler ciddi anlamda büyüyor.
MHP Meclis üyesi E. Selim Yazar ise konuyla alakalı “Biz hem grup olarak hem belediye olarak bu mecliste görevli arkadaştan tüm gelişmeler üzerinde bilgi vereceğinin sözünü almak istiyoruz.” derken Feyezan Kanalı olayları ve özellikle Ak Parti Meclis üyelerinin belediye işlemleri ile ilgili kendi iç eleştirisini görünce “Şimdi mi meclis olmaya karar verdiniz? Şimdiye kadar neredeydiniz. Şimdiye kadar meclis değildik çünkü..” diyerek sert çıkış yaptı.

MHP Meclis Üyesi Osman Çolak: Envitec’ten hakkımız olan çöp toplama, temizlik v.b gibi şeylerden hem icraat hem yasal olarak hakkımızı bilelim.” derken özellikle kantar ve ve kilo olaylarında eleman verelim hatta kamera sistemiyle online görüntü ile şeffaflaştırılmalı önerisine herkes sıcak baktı.
3 yıldır yanlışa yanlış dediğimizde Ak Parti Meclis üyeleri ses çıkarmıyordu bugün ne oldu? Umarım bundan sonra da doğruya doğru derler.” Açıklamasında bulundu.

MHP Meclis üyesi İbrahim Yavuz ise; DSİ BELEDİYE FEYEZAN ile ilgili konularda ” Biz iki üç aydır o kanalın yağmurlar yağmadan yapılsın diye söyledik ama olaydan sonra bir günde köprüyü yaptınız. İlla bu olayların olması mı gerekiyordu derken Hıdır Güneş‘ in (siz bir Vergi Dairesi yaptınız o da yıkılıyor) diyerek araya girmesi üzerine “2002 yılından beri bu şerefsiz Fetö’yü başımıza bela eden sizin vekil ve bakanlarınızdır. Darbe kalkışmasından sonra bile maddi manevi destek veren, Hocaefendi diyen Belediye Başkanlarını da gördük.” söylemi konuşmaya damgasını vurdu.

Bağımsız Meclis üyesi Fatma Korçak söz alarak “şimdiye kadar kötü idi madem neden komisyonda isim vermeyeceğim ama Mhp meclis üyesi ellerini bağlayarak çok teşekkür ederiz, çok güzel diyerek komisyonda konuşuyordu?” Diyerek şok çıkış yaptı.
Başkan Yardımcısı Ahmet Çetinkaya yaptığı açıklamada Feyezan olay gecesi şortumla olay yerine gittim ve sorunun giderilmesi için Meydan mahallesi muhtarıyla suların içine girdik. Böyle olayların olmasını hiç kimse istemez ertesi gün kendi yetkimizle köprü sorunu ve etrafına tadilat başlattık.” diyerek açıklama yaptı.
Dip not: Eski Serıseki belediye binası borçlara istinaden Maliye Bakanlığına verilmesi konusu uzlaşma sağlanamayarak madde gündemden çıkarıldı.
Işık Şener/Büyükşehir Gazetesi