25 Eylül 2020 Cuma
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
22 Ekim 09:49
Yorum Yok
1000
Gül: Ucuz işçiliğe dur denilmeli

Gül: Ucuz işçiliğe dur denilmeli

Çelik – İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül: Doğu Akdeniz’de bu kadar hızlı yatırımların sonuçlarından biri de ucuz işçilik, nedeni ise sendikaların olmayışıdır.

 

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül basının da kamuoyunun da ucuz işçiliğe ‘dur’ demesi gerektiğini söyledi. Ucuz işçiliğin Doğu Akdeniz’deki hızlı yatırımların sonucu olduğuna dikkat çeken Gül “Rusya’da bile 2 bin doların altında ücret veriliyor. Türkiye’de özellikle Doğu Akdeniz’de bu kadar hızlı yatırımların sonuçlarından biri de ucuz işçilik, nedeni ise sendikaların olmayışıdır” dedi.

EMEĞİN SÖMÜRÜLMESİNE KARŞIYIZ

Basının da kamuoyunun da ucuz işçiliğe ‘dur’ demesi gerektiğinin altını çizen Gül şöyle konuştu: “Neden İstanbul’da açılmıyor bu fabrikalar? En önemli nedenlerden biri de sendikasız çalışma oranı çok yüksek. Bakın Marmara Bölgesi’nde iş yerlerinde sendikacılığın oranı çok yüksektir. İskenderun Körfezi’nde daha yeni yeni yükselmeye başladı. Bu bölgede hiçbir şirketi hasım görmüyoruz. Biz bu bölgede emeğin sömürülmesine karşıyız. Türkiye’de sömürülmesine karşı olduğumuz gibi bu bölgede de karşıyız. Bu bölgede alın terine sahip çıkacağız.”

Çelik-İş Sendikası’nın Türk işçi sınıfının tarihini ve talihini değiştirdiğini savunan Genel Başkan Gül “Dünya işçi sınıfına da bir mesaj verdi. Türkiye’de grev yapılamaz anlayışı yoktur. Tabana dayalı, örgütlü, çelik gibi bir yapıda yapılırsa olur. Aynı anda 7 bin 500 kişilik bir grevi yönettik. İSDEMİR ve MMK’daki grevlerini bir fire vermeden yaptık ve başarılı olduk. Türkiye’de yine ilk kez iki bakan toplu sözleşmede tanıklık yaptı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin iş ve sosyal güvencenin tanığı oldu” diye konuştu.

f3218e9a5f9fed6e03f05fd21bdaf5b2-600x333

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Abdülkerim ‘GÜVEN’ Tazeledi

AK Parti İskenderun 7. Olağan İlçe Kongresi geniş katılım ve coşkuyla gerçekleştirildi. Ak Parti İskenderun 7.Olağan kongresi Hatay İl Koordinatörü Çankırı Milletvekili... Devamı..

EXPO 2021 Forumu Gerçekleşti

EXPO 2021 Hatay Turizm Forumu, 23 Eylül Çarşamba günü farklı birçok sektörden önemli isimlerin katılımıyla gerçekleşti.Moderatörlüğünü gazeteci Özlem Gürses ve Goodworks İletişim... Devamı..

Güven: Kaldığımız Yerden Devam

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av. Abdülkerim Güven bugün İskenderun 7. Olağan İlçe Kongresi için açıklamalarda bulundu. Güven; “Salgın sebebiyle ara vermek... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: