Gül: Ucuz işçiliğe dur denilmeli

Çelik – İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül: Doğu Akdeniz’de bu kadar hızlı yatırımların sonuçlarından biri de ucuz işçilik, nedeni ise sendikaların olmayışıdır.

 

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül basının da kamuoyunun da ucuz işçiliğe ‘dur’ demesi gerektiğini söyledi. Ucuz işçiliğin Doğu Akdeniz’deki hızlı yatırımların sonucu olduğuna dikkat çeken Gül “Rusya’da bile 2 bin doların altında ücret veriliyor. Türkiye’de özellikle Doğu Akdeniz’de bu kadar hızlı yatırımların sonuçlarından biri de ucuz işçilik, nedeni ise sendikaların olmayışıdır” dedi.

EMEĞİN SÖMÜRÜLMESİNE KARŞIYIZ

Basının da kamuoyunun da ucuz işçiliğe ‘dur’ demesi gerektiğinin altını çizen Gül şöyle konuştu: “Neden İstanbul’da açılmıyor bu fabrikalar? En önemli nedenlerden biri de sendikasız çalışma oranı çok yüksek. Bakın Marmara Bölgesi’nde iş yerlerinde sendikacılığın oranı çok yüksektir. İskenderun Körfezi’nde daha yeni yeni yükselmeye başladı. Bu bölgede hiçbir şirketi hasım görmüyoruz. Biz bu bölgede emeğin sömürülmesine karşıyız. Türkiye’de sömürülmesine karşı olduğumuz gibi bu bölgede de karşıyız. Bu bölgede alın terine sahip çıkacağız.”

Çelik-İş Sendikası’nın Türk işçi sınıfının tarihini ve talihini değiştirdiğini savunan Genel Başkan Gül “Dünya işçi sınıfına da bir mesaj verdi. Türkiye’de grev yapılamaz anlayışı yoktur. Tabana dayalı, örgütlü, çelik gibi bir yapıda yapılırsa olur. Aynı anda 7 bin 500 kişilik bir grevi yönettik. İSDEMİR ve MMK’daki grevlerini bir fire vermeden yaptık ve başarılı olduk. Türkiye’de yine ilk kez iki bakan toplu sözleşmede tanıklık yaptı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin iş ve sosyal güvencenin tanığı oldu” diye konuştu.

f3218e9a5f9fed6e03f05fd21bdaf5b2-600x333