Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez

Tüm illerde yapılan Baro başkanlığı seçim sonuçları açıklanmaya başladı. 

Hatay Baro Başkanlık seçimi tarihinde ilk kez tek listede Genel Kurul’ a giderken seçim öncesi Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez ve Yönetim Kurulu Hatay’ ın bir çok ilçesinde yoğun ziyaret programından sonra bugün sandık başına gitti.

“Güveninize Layık Olacağız”

Genel Kurul toplantısında konuşma yapan Av. Ekrem Dönmez “Tek liste ile onurlandıran meslektaşlarıma sonsuz teşekkürler. Güveninize layık olacağımıza söz veriyoruz.” derken geçen iki yıllık süreç ve kuruldan sonraki süreç açıklamalarda bulundu. Dönmez yaptığı açıklamada “2 yıl önce; savunma susmayacak; halkının yanında Avukatlar, Avukatın yanında Baro, temel hak ve özgürlüklerin savunucusu Baro olacak ve Avukatlarımızı ve halkımızı yalnız bırakmayacağız diyerek görev talep etmiştik.
Hatay Barosu’ nun başkan ve yöneticileri, seçilmiş kurulları olarak; Hatay’da iki yıllık görev süremizi doldurduk.
Bu iki yıllık sürede amaçlarımıza ne kadar yakınlaşıp ne kadar uzaklaştığımızın takdirini tabii ki önce genel kurulumuz, meslektaşlarımız ve sonra halkımız yeteri kadar zaten değerlendirecektir.
Ancak bu konuda tevazu göstermeksizin, etrafımızda oluşan güveni ve sevgiyi de göz ardı etmek istemiyoruz.
Geçmiş iki yılımızda “Hatay’da Baro Var” demek için var gücümüzle çalıştık ve bunun semeresini aldık. Çıtayı yükselteceğiz dedik ve şimdi çıta çok yükseklerde. Bundan sonraki dönem için çıta tabii ki bizim için de çok yükseklerde.
Hatay Barosu 15-16 Ekim 2016 tarihinde, yani bu hafta sonu, Genel Kurulunu yapıyor. Hatay Barosu’ nun gelecek 2 yılı için başkan ve yönetici adayları olarak Genel Kurulumuzdan yetki ve görev talep edeceğiz.
Ne Barolar, ne de Avukatlar bir hiyerarşi içinde değildirler. Yargının savunma ayağını oluşturan ve yargı erkinin bir parçası olan kurumlar değildirler.
Baroları diğer meslek örgütlerinden ayıran en önemli özellik, yasayla “Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak ve korumak, bu kavramlara işlerlik kazandırmak” görevinin verilmiş olmasıdır. Bu görev hiçbir meslek örgütüne yasayla verilmemiştir.
Başladığımız işi bitirmek, verilen emaneti en iyi şekilde korumak ve geleceğe devretmek istiyoruz. Bu bilinçle, Baromuzun, adliyelerimizin, ilimizin, ülkemizin ve dünyamızın sorunlarını yok saymadan saygın bir Baronun Hatay’da daha da güçlenmesi için daha da çok çalışacağız.
Gelecek dönemde de; savunma susmayacak; halkının yanında Avukatlar, Avukatın yanında Baro, temel hak ve özgürlüklerin savunucusu Baro olacak ve Avukatlarımızı ve halkımızı yalnız bırakmayacağız…
“Hatay’da Baro Var” demek için;  Avukatın ve halkın yanında bir Baro için;  Tüm ilke ve değerlere sahip çıkan bir Baro için;  Çağdaş, Demokrat, İlerici, Laik, Şeffaf ve Cesur bir Baro için;  Başka türlü bir Baro için; Tüm kurullarımızla birlikte Hatay Barosu’ nun yönetimine bir kez daha talibiz.” dedi.

barfo