05 Aralık 2020 Cumartesi
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
5 Kasım 10:51
Yorum Yok
717
“Hatay Çiftçisi Kan Ağlıyor!”

“Hatay Çiftçisi Kan Ağlıyor!”

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Hatay’da çiftçilikle geçinen yurttaşlarımızın sorunlarını TBMM’ye taşıdı.
   Konu ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile Maliye Bakanı’na iki ayrı soru önergesi veren Mevlit Dudu, geçtiğimiz yıllarda yaşanan sel felaketi ile 2013 yılında yapılan ayçiçeği ekiminin sonuçlarını gündeme getirdi.
Konu ile ilgili bir de açıklama da yapan CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu şunları söyledi; “AKP Hükümeti her alanda olduğu gibi, tarım alanında da Hatay’lı vatandaşlarımızı yok saymıştır. AKP İktidara geldiği 2002 yılında Hatay il bazında gelişmişlik sıralamasında 20-25’li sıralarda yer alıyordu. Bu gün Hatay gelişmişlik sıralamasında 45-50 sıralara gerilemiştir. Bu somut durumun tek bir sebebi vardır, o da Başbakan Erdoğan ve AKP Hükümetleridir.
“En son Hatay’da tarım ile uğraşan vatandaşlarımızı da tüccara ve tefeciye muhtaç ettiler. Amik ovasının jeolojik yapısını bütün dünya biliyor. AKP hükümetleri Amik ovasında yetiştirilmesi gereken Buğday, pamuk ve mısır ürünlerinin ekimi ile uyguladığı yanlış politikalar, bu ürünlerin ekimini imkansız hale getirmiştir. Buğday, pamuk ve mısır ekiminden sürekli zarar eden vatandaşlarımız, 2013 yılında yanlış bir tercih yaparak ayçiçeği ektiler. Hükümet, ve yerel yetkililer bu konuda vatandaşları hiç uyarmadılar ve yanlış ekim yapılmasına alenen göz yumdular. Bunun sonucunda, tarımla uğraşan vatandaşlarımız bir kez daha hayal kırıklığı yaşadılar. Ben buradan yetkilileri Hataylı çiftçi vatandaşlarımıza sahip olmaya çağırıyorum.

 
“Birde geçtiğimiz yıllarda yaşanan sel felaketi sonuçları var. Sel olayından dolayı geç ekim yapmak zorunda kalan vatandaşlarımız yeterli verimi alamadılar. Bu vatandaşlarımızın durumunu çözmesi gerekenler Tarım kredilerini bir yıl ertelemekle yetindiler. Kredileri ertelerken faizler silinmedi, bir de gecikme faizi uygulandı. Bir de bunun üzerine erteleme komisyonu eklediler.
“AKP bu olayda Hatay’ı ve Hataylıları gözden çıkardığını bir kez daha gösterdi. Yükü azaltılması gereken vatandaşlarımızın, borçlarına borç katarak sorunları daha da büyüttüler. Bu durum da göstermektedir ki, AKP ve Başbakan Erdoğan Hatay’ın başına gelmiş en büyük felakettir. Hataylılar bu felaketten sandıkta verecekleri oylarla kurtulacaklardır. O tarihte 30 Mart 2014’tür”
CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu tarafından konu ile ilgili verilen önergelerde şu sorular yer aldı.
Hatay’da çiftçilik yaparak geçinen vatandaşlarımız, Pamuk, Mısır ve Buğday fiyatlarının düşüklüğü ve desteklerin yetersiz olmasından dolayı alternatif ürünlere yönelmiş ve Ayçiçeği ekmiştir. Ekim sezonu sonunda Ayçiçeği verimi çok düşük olarak gerçekleşmiştir.
Bakanlığınızca çiftçilere yol gösterilmesi ve destek olunması gerekirken, yetkili kurumlardan hiçbir destek görmeyen çiftçilerimiz bu gün yaşamlarını sürdürmekte oldukça zorlanır hale gelmiştir.

Bu nedenlerle;

1-    Jeolojik yapısı nedeniyle Pamuk, mısır ve buğday ekmeye uygun olan Amik ovasında, çiftçilerimiz ayçiçeği ekimine yönelirken bu konuda bakanlığınızca herhangi bir uyarıcı çalışma yapılmış mıdır?

2-    Pamuk, mısır ve buğday maliyetlerini yüksekliği, destek programlarının yetersizliği konularında çiftçilerimiz yararına bu güne kadar herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? Yapılmış ise nelerdir? Yapılmamış ise neden yapılmamıştır?

3-    Ayçiçeği üretiminde verim az olduğu için Kg başına 24 kuruş olarak ödenen destek gerçeklerin çok ötesinde kalmıştır? Bu konuda çiftçilerimizin yararına bir çalışma düşülmekte midir?

4-    Hatay’da ayçiçeği alacak fabrika olmadığından aracı tüccarların eline mahkum olan ve mağdur duruma düşen çiftçilerimizin bu durumunun düzeltilmesi için herhangi bir önlem düşünülmekte midir?

5-    Hatay çiftçisinin durumunun düzeltilmesi açısından Pamuk, mısır ve buğday ekiminin cazip hale getirilmesi için bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?
CHP Hatay Milletvekili
2012 ve 2013 yılları ürün ekim sezonlarında Hatay’da meydana gelen sel felaketleri nedeniyle vatandaşlarımızın buğday ekili tarlaları balçık altında kalmıştı.

Tarlalarındaki ürünleri yok olan çiftçilerimiz, sel suları nedeniyle geç ekim yapmak zorunda kaldığından yeterli verim de alamadılar. Çiftçilerimizin aşırı derecede mağdur olmasından dolayı;

1-    Zarar gören çiftçilerimiz; maliyetlerin yüksekliği, ürün fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle bir kez daha ekonomik olarak çökmüştür. Bu durumun düzeltilmesi için herhangi bir maddi önlem düşünülmekte midir?

2-    Çiftçilerimizin hemen hepsi aldığı krediyi ödeyip, yeniden kredi çekerek ayakta durmaya çalıştığı gerçeğinden hareketle, sadece müracaat edenlerin kredilerinin bir yıl ertelenmiştir. Bu arada, geç ürün ekiminden dolayı, verimin çok düşük olması, vatandaşlarımızı yaşamlarını sürdüremez hale getirmiştir. Bu durumun düzeltilmesi için bir çalışma yapılmış mıdır? Yapılmış ise nedir? Yapılmamış ise neden yapılmamıştır?

3-    1 yıl süreyle ertelenen kredilerden gecikme faizi ve normal kredi faizlerinin silinmemesi ve bir de üstüne erteleme komisyonu alınması, selden aşırı derecede zarar gören çiftçilerimizin yüküne, yeni yükler eklenmesinden başka bir şey olmadığına göre, devletin, vatandaşlarını koruma ve kollama görevi ilkesi nasıl açıklanmaktadır?

4-    Kredisini erteleyen ve ertelemeyen çiftçilerimizin ekonomik durumları ile ilgili bir iyileştirme çalışması planlanmakta mıdır? Bu konuyla ilgili olarak mağdur durumdaki vatandaşlarımızın mağduriyetini giderme noktasında acilen neler yapmayı planlıyorsunuz?

hatay-ciftcisi-kan-agliyor

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Bağışıklığınızı Güçlü Tutun

KIŞ MEVSİMİNDE METABOLİZMA VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÖNERİLERArtan duygusal yeme atakları, kendini sürekli yorgun hissetme durumu, azalan hareketsizlik ve beraberinde gelen... Devamı..

BAŞKAN SAVAŞ’A BİR ÖDÜL DAHA

BAŞKAN SAVAŞ “YILIN BÜYÜKŞEHIR BELEDİYE BAŞKANI” SEÇİLDİ“HATAY’IN NERESİNE DOKUNURSANIZ TARİH FIŞKIRIR”Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Özelkalem Dergisi tarafından bu... Devamı..

Güven’den “Dünya Engelliler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, engellilerin haklarını elde etmeleri, sosyal hayata iştirak... Devamı..

Sokağa Çıkma Yasağı

Hafta içi sokağa çıkma yasağı var mı? 30 Kasım sokağa çıkma yasağı var mı? Sorularının yanıtlarını sıklıkla araştırmaya başladı. Günlük corona vaka... Devamı..

FLAŞ!DÜNYA BU VİRÜSÜ KONUŞUYOR

Dünya bu son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs yine mutasyona uğradı, 17 milyon vizon öldürülecek…Dünya Danimarka’dan gelen son dakika haberini konuşuyor! Koronavirüs salgını... Devamı..

Başkan Güven Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven Öğretmenler Günü munasebetiyle mesaj yayınladı. Güven; “Eğitimini ilk önce aile içerisinde alan, daha sonrasın da... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Kutlama

ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. ... Devamı..

Belediye İş Sendikası Hatay’da

BELEDİYE İŞ SENDİKASI YÖNETİCİLERİ İŞÇİLERİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN HATAY’DA Belediye İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri Hatay’a çıkarma yaptılar.Üyelerin hak ve menfaatleri... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: