18 Eylül 2020 Cuma
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
5 Kasım 10:51
Yorum Yok
650
“Hatay Çiftçisi Kan Ağlıyor!”

“Hatay Çiftçisi Kan Ağlıyor!”

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Hatay’da çiftçilikle geçinen yurttaşlarımızın sorunlarını TBMM’ye taşıdı.
   Konu ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile Maliye Bakanı’na iki ayrı soru önergesi veren Mevlit Dudu, geçtiğimiz yıllarda yaşanan sel felaketi ile 2013 yılında yapılan ayçiçeği ekiminin sonuçlarını gündeme getirdi.
Konu ile ilgili bir de açıklama da yapan CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu şunları söyledi; “AKP Hükümeti her alanda olduğu gibi, tarım alanında da Hatay’lı vatandaşlarımızı yok saymıştır. AKP İktidara geldiği 2002 yılında Hatay il bazında gelişmişlik sıralamasında 20-25’li sıralarda yer alıyordu. Bu gün Hatay gelişmişlik sıralamasında 45-50 sıralara gerilemiştir. Bu somut durumun tek bir sebebi vardır, o da Başbakan Erdoğan ve AKP Hükümetleridir.
“En son Hatay’da tarım ile uğraşan vatandaşlarımızı da tüccara ve tefeciye muhtaç ettiler. Amik ovasının jeolojik yapısını bütün dünya biliyor. AKP hükümetleri Amik ovasında yetiştirilmesi gereken Buğday, pamuk ve mısır ürünlerinin ekimi ile uyguladığı yanlış politikalar, bu ürünlerin ekimini imkansız hale getirmiştir. Buğday, pamuk ve mısır ekiminden sürekli zarar eden vatandaşlarımız, 2013 yılında yanlış bir tercih yaparak ayçiçeği ektiler. Hükümet, ve yerel yetkililer bu konuda vatandaşları hiç uyarmadılar ve yanlış ekim yapılmasına alenen göz yumdular. Bunun sonucunda, tarımla uğraşan vatandaşlarımız bir kez daha hayal kırıklığı yaşadılar. Ben buradan yetkilileri Hataylı çiftçi vatandaşlarımıza sahip olmaya çağırıyorum.

 
“Birde geçtiğimiz yıllarda yaşanan sel felaketi sonuçları var. Sel olayından dolayı geç ekim yapmak zorunda kalan vatandaşlarımız yeterli verimi alamadılar. Bu vatandaşlarımızın durumunu çözmesi gerekenler Tarım kredilerini bir yıl ertelemekle yetindiler. Kredileri ertelerken faizler silinmedi, bir de gecikme faizi uygulandı. Bir de bunun üzerine erteleme komisyonu eklediler.
“AKP bu olayda Hatay’ı ve Hataylıları gözden çıkardığını bir kez daha gösterdi. Yükü azaltılması gereken vatandaşlarımızın, borçlarına borç katarak sorunları daha da büyüttüler. Bu durum da göstermektedir ki, AKP ve Başbakan Erdoğan Hatay’ın başına gelmiş en büyük felakettir. Hataylılar bu felaketten sandıkta verecekleri oylarla kurtulacaklardır. O tarihte 30 Mart 2014’tür”
CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu tarafından konu ile ilgili verilen önergelerde şu sorular yer aldı.
Hatay’da çiftçilik yaparak geçinen vatandaşlarımız, Pamuk, Mısır ve Buğday fiyatlarının düşüklüğü ve desteklerin yetersiz olmasından dolayı alternatif ürünlere yönelmiş ve Ayçiçeği ekmiştir. Ekim sezonu sonunda Ayçiçeği verimi çok düşük olarak gerçekleşmiştir.
Bakanlığınızca çiftçilere yol gösterilmesi ve destek olunması gerekirken, yetkili kurumlardan hiçbir destek görmeyen çiftçilerimiz bu gün yaşamlarını sürdürmekte oldukça zorlanır hale gelmiştir.

Bu nedenlerle;

1-    Jeolojik yapısı nedeniyle Pamuk, mısır ve buğday ekmeye uygun olan Amik ovasında, çiftçilerimiz ayçiçeği ekimine yönelirken bu konuda bakanlığınızca herhangi bir uyarıcı çalışma yapılmış mıdır?

2-    Pamuk, mısır ve buğday maliyetlerini yüksekliği, destek programlarının yetersizliği konularında çiftçilerimiz yararına bu güne kadar herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? Yapılmış ise nelerdir? Yapılmamış ise neden yapılmamıştır?

3-    Ayçiçeği üretiminde verim az olduğu için Kg başına 24 kuruş olarak ödenen destek gerçeklerin çok ötesinde kalmıştır? Bu konuda çiftçilerimizin yararına bir çalışma düşülmekte midir?

4-    Hatay’da ayçiçeği alacak fabrika olmadığından aracı tüccarların eline mahkum olan ve mağdur duruma düşen çiftçilerimizin bu durumunun düzeltilmesi için herhangi bir önlem düşünülmekte midir?

5-    Hatay çiftçisinin durumunun düzeltilmesi açısından Pamuk, mısır ve buğday ekiminin cazip hale getirilmesi için bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?
CHP Hatay Milletvekili
2012 ve 2013 yılları ürün ekim sezonlarında Hatay’da meydana gelen sel felaketleri nedeniyle vatandaşlarımızın buğday ekili tarlaları balçık altında kalmıştı.

Tarlalarındaki ürünleri yok olan çiftçilerimiz, sel suları nedeniyle geç ekim yapmak zorunda kaldığından yeterli verim de alamadılar. Çiftçilerimizin aşırı derecede mağdur olmasından dolayı;

1-    Zarar gören çiftçilerimiz; maliyetlerin yüksekliği, ürün fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle bir kez daha ekonomik olarak çökmüştür. Bu durumun düzeltilmesi için herhangi bir maddi önlem düşünülmekte midir?

2-    Çiftçilerimizin hemen hepsi aldığı krediyi ödeyip, yeniden kredi çekerek ayakta durmaya çalıştığı gerçeğinden hareketle, sadece müracaat edenlerin kredilerinin bir yıl ertelenmiştir. Bu arada, geç ürün ekiminden dolayı, verimin çok düşük olması, vatandaşlarımızı yaşamlarını sürdüremez hale getirmiştir. Bu durumun düzeltilmesi için bir çalışma yapılmış mıdır? Yapılmış ise nedir? Yapılmamış ise neden yapılmamıştır?

3-    1 yıl süreyle ertelenen kredilerden gecikme faizi ve normal kredi faizlerinin silinmemesi ve bir de üstüne erteleme komisyonu alınması, selden aşırı derecede zarar gören çiftçilerimizin yüküne, yeni yükler eklenmesinden başka bir şey olmadığına göre, devletin, vatandaşlarını koruma ve kollama görevi ilkesi nasıl açıklanmaktadır?

4-    Kredisini erteleyen ve ertelemeyen çiftçilerimizin ekonomik durumları ile ilgili bir iyileştirme çalışması planlanmakta mıdır? Bu konuyla ilgili olarak mağdur durumdaki vatandaşlarımızın mağduriyetini giderme noktasında acilen neler yapmayı planlıyorsunuz?

hatay-ciftcisi-kan-agliyor

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

Başkan Tosyalı Covid Testi Pozitif!

İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI FATİH TOSYALI COVID19′ A YAKALANDI.Açıklaması şöyle;Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Son bir ay içerisinde çeşitli nedenlerle 5 defa Covid-19 testi yaptırdım.... Devamı..

Işık Şener Yazdı

MİLLET CAN DERDİNDE!Her gün yakın uzak tanıdığımızda Covid Pozitif çıkıyor. Daha hala maske takmayanlar var. Lâkin sen ne kadar ciddiye alsanda karşındakine... Devamı..

Başkan Güven’den Eğitim Üzerine Açıklama

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven:“KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN HER ŞARTTA SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİR”AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av Abdulkerim Güven,... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: