Hatay’ da Fetö Sanıklarına Ceza

Hatay’ da 9 FETÖ’cüye Hapis Cezası

Hatay’ da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında yargılanan 10 sanıktan 9’ unun 4 yıl 2 ay ile 10 yıl 6 ay arasında hapis cezasına çarptırılması, bir kişinin ise beraati kararlaştırıldı.
Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, eski polis memurlarından tutuksuz yargılanan Ali Tunç, Bekir Develi ve M.B. ile sanık avukatları hazır bulundu. Hakkı Durna, Halil Güldalı, Kemal Çulha, Mehmet Akif Yelkesen, Olcay Özkan ve Ömer Gök‘ün ve biyolog Muharrem Gelen tutuklu bulunduğu iskenderun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntü Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.
“Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan yargılanan sanıklar hakkında mütalaasını veren Cumhuriyet savcısı, sanıkların ByLock kullanıcısı olduğunu ve bazılarının etkin pişmanlıktan yararlandığını belirtti.
Savcı, tutuksuz sanıklardan M.B’nin delil yetersizliği nedeniyle beraatine karar verilmesi istedi.
Söz verilen sanıklar ise haklarındaki suçlamaları kabul etmedi.
Mahkeme heyeti, etkin pişmanlıktan yararlanan tutuksuz sanık Ali Tunç ve Bekir Develi‘ye 4 yıl 2’şer ay, tutuklu yargılanan Hakkı Durna, Halil Güldalı, Kemal Çulha, Mehmet Akif Yelkesen, Olcay Özkan ve Ömer Gök‘e ise 6 yıl 3’er ay hapis cezası verdi.
Muharrem Gelen’i ise “silahlı terör örgütü suçu ve suçu işlemesine ilişkin sanığın kastının yoğunluğu” gerekçesiyle 10 yıl 6 ay hapis cezasına çaptıran mahkeme heyeti, M.B’nin ise beraatini kararlaştırdı.
ÖTE YANDAN SONUÇLANAN BİR BAŞKA FETÖ DAVASINDA 4 SANIK HÜKÜM GİYDİ
Hatay‘da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, “ByLock” kullanıcısı olduğu tespitiyle yargılanan ve aralarında “örgüt ablası”nın da yer aldığı 4 sanıktan ikisi 7 yıl 6 ay, diğerleri 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Atilla Canbolat İskenderun T Tipi Cezaevinden, Fatih Künü ve Tuğran Murat Erden ise Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Tutuksuz sanık Nebibe Künü ile sanık avukatları mahkeme salonunda yer aldı.
Tutuklu sanıklar Tuğran Murat Erden, Fatih Künü ve Atilla Canbolat son sözlerinde tahliyelerini istedi.
Tutuksuz sanık Nebibe Künü ise hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirtti.
Cumhuriyet savcısı mütalaasında, yargılama ve toplanan delillere göre sanıkların FETÖ terör örgütüne üye olduğu, ByLock kayıtları olduğu, tutuksuz sanık Nebibe Künü’nün ise tanık beyanı ve teşhisiyle örgüt yapılanması içerisinde “meslek grubu ablalığı” yaptığı aktarıldı.
Mütalaanın devamında sanıklar hakkında adli kontrol uygulanmak şartıyla hükümle birlikte ayrı ayrı tahliyelerine karar verilmesi talep edildi.
Mahkeme heyeti ise tutuksuz sanık Nebibe Künü’nün “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 7 yıl 6 ay, tutuklu sanık Fatih Künü Künü ve Tuğran Murat Erden’in 6 yıl 3 ay hapis cezası ve yurt dışına çıkış yasağıyla tahliyesine, Atilla Canbolat’ın ise 7 yıl 6 ay hapis cezasıyla tutukluluk halinin devamına hükmetti.