Hatay’ da Oryantiring Yarışları

Hatay Oryantiring Yarışları’na ev sahipliği yapıyor

Tarih kenti Hatay, 2. Kademe  Oryantiring Yarışları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Oryantiring Federasyonu’nun işbirliğiyle gerçekleşecek şampiyonaya yaklaşık 2000 sporcu katılacak.

Çok sayıda spor organizasyona ev sahipliği yapan Hatay, bu defa  2. Kademe  Oryantiring Yarışları’na sahne olacak. Sporun ve sporcunun dostu Hatay Belediyesi’nin Türkiye Oryantiring Federasyonu işbirliğiyle gerçekleştireceği Oryantiring Yarışları  26-27 Aralık tarihleri arasında yapılacak.

Uzman haritacılar tarafından belirlenen parkurlarda gerçekleşecek etkinlikte bireysel ve takım yarışları olacak.

Yarışlar 26 Aralık Cumartesi günü Hassa Mevkii’nde  başlıyor. İlk gün gerçekleşecek Orta Mesade Yarışları  10.00-15.00 saatleri arasında yapılacak.

Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Tekin Çolakoğlu yaptığı açıklamada,Kurumlar arası koordinasyonun güzel örneklerinden birisini gerçekleştirdiklerini söyleyen Çolakoğlu ”Ülkemizin temel sorunlarından birisinin kurumlar arası koordinasyon eksiliği olduğunu, Ülkemizin kaynaklarının yine ülkemizin insanları için kullanılması gerektiğini söyledi. 2023 de ülkemizde her vatandaşımızın Oryantiring yapacağını söyledi. Emeği geçen kurum ve kişilere de teşekkür ederiz.

2 gün boyunca ikibin sporcunun yanı sıra yüzlerce doğa ve sporseverin Hatay’da bulunacağına dikkat çekti. Hatay’ın coğrafi, ekonomik, jeopolitik konumuyla yarışların yapılması için en uygun yerlerden bir olduğunu belirten Çolakoğlu, “ yarışların Hatay’ın tanıtılması açısında önemli bir rol üstlendiğini de sözlerine ekledi.

Yarışta dereceye girenlere madalya ve çeşitli ödüller olarak Yıldızlar, gençler ve open (herkese açık) olmak üzere; bayanlar ve erkekler kategorilerinde ayrı ayrı yapılacak yarışın duyurusu Türkiye Oryantiring Federasyonu’nun internet sitesinde de görülebilir. 

“Doğadaki satranç oyunu” diye tanımlanabilecek oryantiringin herkesin kolaylıkla yapabileceği bir spor olduğunu belirten Çolakoğlu, İskandinav ülkelerinde yoğun ilgi gören oryantiringin olimpik branş olması için çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Şampiyona’nı son günü olan 27 Aralık Pazar günü de Antakya’da Sprint Yarışı düzenlenecek.  Pazar günkü yarışların ardından da dereceye girenlere ödülleri verilecek.

Oryantiring nedir?

Oyantiring her türlü arazide yapılabilen, sporcuların kontrol noktalarını harita ve pusula yardımı ile en kısa zamanda bulmaya çalıştığı bir doğa sporudur. Bireysel veya takım olarak ve genelde ormanlık alanlarda yapılır. Sporcuların amacı, harita üzerine çizilmiş ve önceden araziye yerleştirilmiş hedefleri en kısa zamanda ve en az hatayla koşarak bulmaktır. 

Türkiye Oryantiring Fedarasyonu Basın Kurulu Başkanı Harun ALTAN