Hatay Devleti Konferansı İlgiyle İzlendi

Hatay’ın Anavatana katılışının 74.yıldönümü kutlamaları ve 29.Antakya Festivali’nin anlamlı etkinliklerinden biri de “Hatay Devleti” adlı konferans oldu.
Hatay tarihi, kültürü ve folklor özellikleri hakkında birçok belgesi, eseri ve kitabı bulunan Araştırmacı-Yazar Mehmet Tekin’in sunumuyla gerçekleşen “Hatay Devleti” adlı konferans İl Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Konferansa Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Garnizon Komutanı P.Kur.Alb.Hasan Polat, MKÜ Rektörü Prof.Dr.Hüsnü Salih Güder, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hasan Koçyiğit, 121.J.Er Eğt.Alay Komutanı J.Alb. Özcan Kaplan, Vali Yardımcıları, Belediye Başkan Yardımcıları, kamu daire müdürleri, gaziler, şehit ve gazi yakınları ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Araştırmacı-Yazar Mehmet Tekin konferansta Kurtuluş Savaşı Yılları’ndan Hatay’ın Anavatana ilhak ettiği 23 Temmuz 1939 tarihine kadar yaşanan tüm süreci krolonojik olarak ve foto slaytlarla zenginleştirilmiş bir şekilde katılımcılarla paylaştı. İzleyenler tarafından büyük beğeni kazanan konferansın ardından Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş ve Garnizon Komutanı P.Kur.Alb.Hasan Polat, Araştırmacı-Yazar Mehmet Tekin’e teşekkür ederek plaket, tablo ve çiçek takdim etti.