“Hatay Suriye’nin!”

Suriye Devleti Resmi Haber Ajansı SANA’nın yaptığı haber ortalığı karıştırdı!

İç savaşın şiddetlenerek devam ettiği Suriye’de, Beşar Esad yönetimi Türkiye ile sınır sorununu yeniden gündeme taşımaya başladı.

 

İskenderun Sancağı (İskenderun LİWA) olarak isimlendirilen Antakya ve çevresinin Suriye’ye ait olduğuna dair haber ve yorumlar basında artış gösterirken; resmi haber ajansı SANA, dün bölgeyi Suriye sınırları içinde gösteren bir harita yayımladı. Haberde ayrıca İskenderun Sancağı’nın Türkiye tarafından gasp edilişinin 74.yıl dönümünde hala Suriyeli’lerin kalbinde ölümsüz olduğunu, Fransa’nın 2.Dünya Savaşı dolayısıyla Türkiye’ye Hatay’ı bir rüşvet olarak verdiğini iddia eden SANA, eski tartışmaların yeniden küllenmesine sebep oldu.

Hatay’ın 1939’da anavatana katılmasından sonra uzun süre dile getirilen sorun, geçtiğimiz yıllarda tanık olunan Türkiye-Suriye yakınlaşması sırasında gündemden kaldırılmıştı. Suriye’de 2,5 yıldan fazla bir süredir devam eden krizin siyasi çözümü için çabalar sürerken, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cenevre 2 konferansına katılabileceklerinin sinyallerini verdi. Financial Times gazetesine konuşan Ruhani, “Avrupalılarla müzakerelerimiz devam ediyor. Konferansa katılacak olursak, doğal olarak oradaki herkesle görüşeceğiz” dedi. Ruhani, Esad’ın görevinde kalıp kalmayacağıyla ilgili soruyu ise, “Suriye’nin geleceğini tahmin edemem. Halk kimi seçerse bu tercihe razı olunmalı” şeklinde cevapladı.

 

hatay-suriye-nin