25 Eylül 2020 Cuma
  • Hatay
    HATAY Hava Durumu
15 Ocak 17:33
Yorum Yok
1268
HATAY TEDİRGİN! El-Kaide Katliam Yapıyor!

HATAY TEDİRGİN! El-Kaide Katliam Yapıyor!

Geçtiğimiz hafta Hatay’ın Türkiye sınırındaki Yayladağı ilçesinde Suriyeli muhalif Türkmen çeteler ‘Esad ajanı’ olmakla suçladıkları bir kişiyi kaçırıp öldürdü. Halkın El Kaide operasyonlarının ardından cihatçıların misilleme yapabileceğinden endişelendiği kentte tedirginlik hakim.

 

Suriye’nin Lazkiye bölgesindeki Bedrusiye Türkmenlerinden olan ve Suriye Ordusu’nda askerken, kaçıp Heysem Topalca’nın grubuna katılarak 2 yıla yakın süredir Yayladağı’nda yaşayan Amir Camırlı’nın, ‘Esad ajanı’ suçlamasıyla eşinin ve çocuğunun gözü önünde kaçırılarak öldürüldüğü iddia ediliyor. Camırlı’nın önce sınıra yakın Kızılçat köyüne götürüldüğü ve burada Omar Abdullah ve Heysem Topalca’nın adamlarına teslim edildiği iddia ediliyor. Reyhanlı katliamında da adı geçen Heysem Topalca, Kasım ayında Adana’da yakalanan havan mermisi yüklü TIR olayıyla gündeme gelmişti.

 

Yurt Gazetesi’nde yayımlanan haberde, Camırlı’nın Kızılçat köyünden sınırı geçip Suriye’deki Sellur Köyü’ne götürüldüğü ve önce sorgulandığı, ardından da köy camisinin avlusuna götürülüp başı kesilerek infaz edildiği öne sürüldü. Sendika.Org’nin ulaştığı yerel kaynaklar, cinayetin Türkiye sınırları içerisinde gerçekleştirildiği yönünde iddiaların da bulunduğunu dile getirdi.

26 Kasım’da kaçırılıp 40 gün Suriye’de esir kaldıktan sonra serbest bırakılan Milliyet foto muhabiri Bünyamin Aygün’ün de Yayladağı üzerinden Kızılçat köyüne gittiği ve daha sonra Türkmen çeteler tarafından kaçırıldığı iddia edilmişti.

Kolluk güçleri olaylar karşısında sessiz

Çetelerin iki kişinin daha evlerini bastığı, ancak bu kişilerin kaçarak kurtulmayı başardığı da iddialar arasında. İddiaya göre Heysem Topalca’ya bağlı çete, Ahmet Silo ve Hasan Ümmühan isimli iki kişinin daha evini bastı, ancak Silo ve Ümmühan kaçarak izlerini kaybettirdi. Türkmen çetelerin elinden kaçan bu kişiler bölge polis merkezine giderek yardım istedi ancak polis “biz ne yapabiliriz?” diyerek herhangi bir koruma sağlamadı.

Hatay tedirgin!
Bölge halkı uzun süredir çetelerin varlığından dolayı tedirgin. Silahlı çetelerin benzer saldırıları daha öncede gerçekleştirdikleri iddia edilirken, bölgedeki vatandaşlar polis ve jandarmanın olayları yalnızca izlediğini aktarıyor. Türkiye topraklarında ellerinde silahlarla rahatça gezen, operasyonlar yapan bu çeteler hiçbir engelle karşılaşmadan sınırdan geçerek Suriye’ye gidebiliyorlar.

2012 yazından itibaren yükselen halk tepkisinin ve uluslararası uyarıların ardından, kent içindeki hareketleri kısmen kısıtlanan cihatçıların kentteki görünürlüğünün son dönemde yeniden artması ve El Kaide’nin sıklaşan operasyonlar karşısında Türkiye içinde misilleme yapabileceği beklentisi tedirginliği artırmış durumda. Halk arasında söylentiler yoğunlaşırken, polisin de kent içinde resmi kurumlarla kitle örgütleri çevresinde görünürlüğünün artması gergin havayı besliyor.

 

hatay-tedirgin-el-kaide-katliam

Bir Yorum Yazın

Diğer “GÜNDEM ” Haberleri

Abdülkerim ‘GÜVEN’ Tazeledi

AK Parti İskenderun 7. Olağan İlçe Kongresi geniş katılım ve coşkuyla gerçekleştirildi. Ak Parti İskenderun 7.Olağan kongresi Hatay İl Koordinatörü Çankırı Milletvekili... Devamı..

EXPO 2021 Forumu Gerçekleşti

EXPO 2021 Hatay Turizm Forumu, 23 Eylül Çarşamba günü farklı birçok sektörden önemli isimlerin katılımıyla gerçekleşti.Moderatörlüğünü gazeteci Özlem Gürses ve Goodworks İletişim... Devamı..

Güven: Kaldığımız Yerden Devam

AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Av. Abdülkerim Güven bugün İskenderun 7. Olağan İlçe Kongresi için açıklamalarda bulundu. Güven; “Salgın sebebiyle ara vermek... Devamı..

Başkan Yılmaz’dan Müjde

CUMHURİYET MAHALLESİ İPEK SOKAKLARIN TAMAMI BETON ASFALTA KAVUŞUYOR  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’nın merkezdeki en eski mahallelerinden olan Cumhuriyet Mahallesi İpek... Devamı..

Rotary’den İTSO’ya Ziyaret

Rotary Guvernörü Antalyalı ve Yönetimi İTSO’yu Ziyaret EttiRotary Guvernörü Serhan Antalyalı, Guvernör yardımcısı Volkan Ekmekçi, İskenderun Rotary Kulübü Başkanı Şebnem Çarpar ve... Devamı..

Başkan Savaş HRT’de Açıklamalarda Bulundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Eylül Salı günü HRT Akdeniz TV ekranlarında yayınlanan sunuculuğunu Can Çapar’ın yaptığı ‘Yeni... Devamı..

Eğitimci Pınar Gündüz’den Kampanya

Dr. Gani Bahadırlı Anaokulu Müdür Yardımcısı ve Sokak Çocukları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Gündüz, doğum gününde örnek teşkil edecek bir... Devamı..

ATSO Yangın Bölgesinde

ATSO HEYETİ YANGIN BÖLGESİNDE BÖLGENİN TEKRAR YEŞİLE KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK BİR KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ HERHANGİ BİR ŞAİBENİN OLUŞMAMASI İÇİN YANAN BÖLGE, ALANI DIŞINDA... Devamı..

İskenderun POST SON DAKİKA: